Do moderní historie patří i téma hybridní války

Jitka Kodrová – Gymnázium profesora Jana Patočky, Praha

"K mediálnímu vzdělávání používám často materiály Jednoho světa na školách – nejen při výuce v hodinách českého jazyka, ale také při probírání témat z moderní historie v semináři. K vysvětlení současné ruské vojenské doktríny z roku 2014 a hybridní války pouštím studentům film Krym, návrat do vlasti, kde je možné vidět jak práci s informacemi v průběhu operace záboru Krymského poloostrova, tak i změnu rétoriky s odstupem jednoho roku, obojí z úst Vladimíra Putina.

Velmi dobře k vysvětlení tématu poslouží i film Svět podle Russia Today, který ukazuje zákulisní cíle nejvlivnější ruské anglicky vysílající televizní stanice.

Pro další informace k tomuto tématu doporučuji následující články":

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.