Kolik nenávisti dokáže vyvolat fotka s prvňáčky?

Teplický deník publikuje každý týden tablo s dětmi, které začaly chodit do první třídy. Jedna z těchto fotografií, která se objevila začátkem listopadu, vyvolala velké množství nenávistných komentářů. Důvod? Na fotografii bylo více dětí, které mají arabské, romské nebo vietnamské rodiče.

Na sociálních sítích se objevovaly i komentáře jako "Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet", "Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí." či "To si dělaj prdel a co ty rodiče našich děcek, hnus, jsou normální? Okamžitě bych dala stížnost na školu."

Kdo měl potřebu tyto věci napsat a proč? Český rozhlas nabízí rozhovor s autory posledních dvou citovaných výroků. Nenávistné projevy útočící na děti odsoudila řada politiků a známých osobností. U části komentářů policie prošetřuje, zda nejsou trestným činem. 

Podívejte se, jak téma pojednala České televize v pořadu 168 hodin Nory Fridrichové. Sedmiminutové video ukazuje, jak se k události staví Teplický deník, místní politici, ředitelka školy nebo rodiče žáků dané školy. 

Obecněji se k problematice nenávistných komentářů na internetu vyjadřuje vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje motivaci lidí, kteří nenávistné příspěvky píšou, a přibližuje také výsledky výzkumu o kyberšikaně. Za věcné svoje odpovědi na otázky redaktorky obdržel desítky nenávistných e-mailů.