Kolik nenávisti dokáže vyvolat fotka s prvňáčky?

Teplický deník publikoval každý týden tablo s dětmi, které začaly chodit do první třídy. Jedna z těchto fotografií, která se objevila začátkem listopadu 2017, vyvolala velké množství nenávistných komentářů. Důvod? Na fotografii bylo více dětí, které mají arabské, romské nebo vietnamské rodiče.

Na sociálních sítích se objevovaly i komentáře jako "Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet", "Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí." či "To si dělaj prdel a co ty rodiče našich děcek, hnus, jsou normální? Okamžitě bych dala stížnost na školu."

Kdo měl potřebu tyto věci napsat a proč? Český rozhlas nabízí rozhovor s autory posledních dvou citovaných výroků. Nenávistné projevy útočící na děti odsoudila řada politiků a známých osobností. U části komentářů policie prošetřuje, zda nejsou trestným činem. 

Podívejte se, jak téma pojednala České televize v pořadu 168 hodin Nory Fridrichové. Sedmiminutové video ukazuje, jak se k události staví Teplický deník, místní politici, ředitelka školy nebo rodiče žáků dané školy. 

Obecněji se k problematice nenávistných komentářů na internetu vyjadřuje vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje motivaci lidí, kteří nenávistné příspěvky píšou, a přibližuje také výsledky výzkumu o kyberšikaně. Za věcné svoje odpovědi na otázky redaktorky obdržel desítky nenávistných e-mailů.