Kolik nenávisti dokáže vyvolat fotka s prvňáčky?

Teplický deník publikoval každý týden tablo s dětmi, které začaly chodit do první třídy. Jedna z těchto fotografií, která se objevila začátkem listopadu 2017, vyvolala velké množství nenávistných komentářů. Důvod? Na fotografii bylo více dětí, které mají arabské, romské nebo vietnamské rodiče. Policie prošetřovala, zda některá vyjádření nejsou trestným činem. Tachovský soud nakonec rozhodl, že komentář ženy z Tachova české zákony porušil a navrhl trest i pokutu. 

Šestadvacetiletá žena z Tachova na sociální síti pod fotkou dětí ze Základní školy Plynárenská napsala „rovnou“ a k tomu přidala obrázek pistole. Podle obžaloby se žena dopustila trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, za což jí hrozily až tři roky vězení.

Tachovský soud ženě udělil za nenávistný komentář pod fotografií teplických prvňáčků  osmiměsíční  podmíněný  trest se zkušební dobou na 1,5 roku a pokutu ve výši 20 tisíc korun. Podle deníku Právo obviněná žena u výslechu uvedla, že jednala nerozvážně a své chování přičítala alkoholu, chtěla pouze přihodit také jeden nepatřičný komentář, nemyslela tím však nic zlého. 

Na sociálních sítích se objevovaly i komentáře jako "Třída plná teroristů, tam by sednul ruční granát, rovnou střílet", "Ještě, že jsou ze ZŠ Plynárenská, řešení se přímo nabízí." či "To si dělaj prdel a co ty rodiče našich děcek, hnus, jsou normální? Okamžitě bych dala stížnost na školu."

Kdo měl potřebu tyto věci napsat a proč? Český rozhlas nabízí rozhovor s autory posledních dvou citovaných výroků. Nenávistné projevy útočící na děti odsoudila řada politiků a známých osobností. U části komentářů policie prošetřuje, zda nejsou trestným činem. 

Podívejte se, jak téma pojednala České televize v pořadu 168 hodin Nory Fridrichové. Sedmiminutové video ukazuje, jak se k události staví Teplický deník, místní politici, ředitelka školy nebo rodiče žáků dané školy. 

Obecněji se k problematice nenávistných komentářů na internetu vyjadřuje vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Kamil Kopecký. V rozhovoru pro iDNES.cz popisuje motivaci lidí, kteří nenávistné příspěvky píšou, a přibližuje také výsledky výzkumu o kyberšikaně. Za věcné svoje odpovědi na otázky redaktorky obdržel desítky nenávistných e-mailů.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.