Oblíbená Adriana

Příběh vypráví o atraktivní dívce Adrianě a jejím facebookovém profilu. Krásných slečen je na Facebooku mnoho, Adriana je ale něčím výjimečná. V reálném životě totiž neexistuje. Její profil vytvořil muž, který provozuje dezinformační weby. Proč se uchýlil k psaní příspěvků pod falešnou identitou?

AKTIVITA

Vyzkoušejte aktivitu, která pomocí analýzy jednoho facebookového profilu ukazuje, jak snadno se v dnešní době na sociálních sítích mohou šířit třaskavé informace.  Aktivita vychází z článku mediálního analytika Romana Mácy.

 

POSTUP: 

  1. Rozdělíme žáky do dvou až čtyřčlenných skupin. 
  2. Žáci si prohlédnou facebookový profil Adriana Lia (obrázek níže). Poté ve třídě společně diskutují o tom, co na obrázku vidí a co si o profilu myslí. Kdo je Adriana, jak se na svém profilu prezentuje?
  3. Každé skupině rozdáme 1 variantu (A, nebo B) PRACOVNÍHO LISTU 1. Žáci ve skupinách mají za úkol projít si svůj pracovní list a shrnout, co se z něj dozvěděli. Poté si mohou facebookový profil Adriany vyhledat na internetu a pokusit se o něm zjistit další informace. 
  4. Jednotlivé skupiny prezentují výsledky svého pátrání, zaznívají nové informace o Adrianě, dezinformačním webu AC24.cz a jeho provozovateli Ondřeji Geršlovi.
  5. Ptáme se žáků, zda jim na profilu Adriany Lia připadá něco podezřelé, případně co konkrétně na ně působí ne/důvěryhodně. 
  6. V závěru aktivity upozorníme na to, že jde o flašný profil jiného uživatele (Ondřeje Geršla, který provozuje web AC24.cz) . Všem žákům rozdáme PRACOVNÍ LIST 2 a necháme je přečíst článek Romana Mácy.

 

REFLEXE:

Věnujeme prostor společné diskuzi o článku. Spolu s žáky se zamýšlíme nad otázkami: Z jakého důvodu provozovatel webu AC24.cz šíří odkazy na svůj web pod falešným profilem? Proč si zvolil právě identitu dívky Adriany?

Diskutujeme o tom, zda jsme se i my setkali s falešnými profily na sociálních sítích. Nechte žáky vyprávět vlastní zkušenosti. Zeptejte se, zda vědí, jak na Facebooku nahlásit falešný profil.  (Uživatelé mohou u libovolného profilu zadat „Nahlásit tento profil“ a poté zvolit možnost „Jedná se o falešný účet“).

 

FACEBOOKOVÝ PROFIL ADRIANA LIA

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.