Oblíbená Adriana

Příběh vypráví o atraktivní dívce Adrianě a jejím facebookovém profilu. Krásných slečen je na Facebooku mnoho, Adriana je ale něčím výjimečná. V reálném životě totiž neexistuje. Její profil vytvořil muž, který provozuje dezinformační weby. Proč se uchýlil k psaní příspěvků pod falešnou identitou?

AKTIVITA

Vyzkoušejte aktivitu, která pomocí analýzy jednoho facebookového profilu ukazuje, jak snadno se v dnešní době na sociálních sítích mohou šířit třaskavé informace.  Aktivita vychází z článku mediálního analytika Romana Mácy.

 

POSTUP: 

  1. Rozdělíme žáky do dvou až čtyřčlenných skupin. 
  2. Žáci si prohlédnou facebookový profil Adriana Lia (obrázek níže). Poté ve třídě společně diskutují o tom, co na obrázku vidí a co si o profilu myslí. Kdo je Adriana, jak se na svém profilu prezentuje?
  3. Každé skupině rozdáme 1 variantu (A, nebo B) PRACOVNÍHO LISTU 1. Žáci ve skupinách mají za úkol projít si svůj pracovní list a shrnout, co se z něj dozvěděli. Poté si mohou facebookový profil Adriany vyhledat na internetu a pokusit se o něm zjistit další informace. 
  4. Jednotlivé skupiny prezentují výsledky svého pátrání, zaznívají nové informace o Adrianě, dezinformačním webu AC24.cz a jeho provozovateli Ondřeji Geršlovi.
  5. Ptáme se žáků, zda jim na profilu Adriany Lia připadá něco podezřelé, případně co konkrétně na ně působí ne/důvěryhodně. 
  6. V závěru aktivity upozorníme na to, že jde o flašný profil jiného uživatele (Ondřeje Geršla, který provozuje web AC24.cz) . Všem žákům rozdáme PRACOVNÍ LIST 2 a necháme je přečíst článek Romana Mácy.

 

REFLEXE:

Věnujeme prostor společné diskuzi o článku. Spolu s žáky se zamýšlíme nad otázkami: Z jakého důvodu provozovatel webu AC24.cz šíří odkazy na svůj web pod falešným profilem? Proč si zvolil právě identitu dívky Adriany?

Diskutujeme o tom, zda jsme se i my setkali s falešnými profily na sociálních sítích. Nechte žáky vyprávět vlastní zkušenosti. Zeptejte se, zda vědí, jak na Facebooku nahlásit falešný profil.  (Uživatelé mohou u libovolného profilu zadat „Nahlásit tento profil“ a poté zvolit možnost „Jedná se o falešný účet“).

 

FACEBOOKOVÝ PROFIL ADRIANA LIA

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.