Demagog.cz a factchecking 

Demagog.cz se zabývá ověřováním pravdivosti faktických vyjádření politiků. V jednotlivých tvrzeních ověřuje zmíněná čísla a data, kontroluje také, zda politici informují pravdivě o svých minulých činech (když například tvrdí, že hlasovali pro nějaký zákon).

JAK SE OVĚŘUJÍ VÝROKY

Konkrétní výrok politika Demagog.cz zařadí do jedné z následujících kategorií. Čtenáři vidí i argumenty, proč byla zvolena právě tato kategorie.

  • Pravda – obsažená fakta jsou v souladu s veřejně známými informacemi. 

  • Nepravda – tvrzení není v souladu s veřejně známými informacemi; nebo dané tvrzení nepotvrzuje žádný dostupný zdroj. 

  • Zavádějící – v tvrzení jsou správná fakta ovšem v nepravdivém nebo neúplném kontextu

  • Neověřitelné – není možné najít zdroj tvrzení, respektive není možné ho kvůli nedostatku informací ani potvrdit, ani vyvrátit.

Cílem projektu je upozorňovat na množství faktických přešlapů, které od politiků zaznívají. V obecnější rovině přispívá k zvyšování informační gramotnosti a ukazuje, že ačkoliv dnešní doba bývá nazývána postfaktická, tak fakta existují – nejsou názorem.  

 

 

 

WORKSHOPY

Chtěli byste na vaší  škole workshop zaměřený na kritické myšlení, factchecking nebo aktivní občanství? Demagog.cz ho u vás po předchozí domluvě uspořádá. 

 

POZADÍ PROJEKTU

Demagog.cz vznikl v únoru 2012. Není finančně ani jinak navázán na žádnou politickou stranu či politickou zájmovou skupinu. V současné chvíli se na jeho vedení podílí trojice expertů – Jan Tvrdoň, Ivana Procházková a Lenka Chudomelová. Každodenní činnost projektu zajišťuje přibližně patnáctka stážistů dobrovolníků, většina z nich je studenty vysokých škol. Více informací najdete na webu projektu.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.