Manipulátoři.cz 

Publicistický web Manipulátoři.cz přináší články a studie z oblasti politického marketingu, public relations a komunikačních strategií, s přesahem do dalších společenských věd. Jedním z témat, kterým se věnuje,  je problematika  nepravdivých zpráv.  Vysvětlují,  jak vznikají, jakými kanály se šíří a proč se jim daří působit přesvědčivě.

Cílem projektu je "otevírání kritické debaty o společenském a politickém dění v souvislostech České republiky." Web založil Petr Nutil, šéfredaktorem je Jan Cemper. Funguje jako dobrovolná otevřená iniciativa, zdrojem financí jsou vlastní prostředky a příjmy z reklamy. 

Petr Nutil právě vydává  v nakladatelství Grada knihu s titulem Média, lži a příliš rychlý mozek. V první části se kniha věnuje mechanismům a principům, které vysvětlují, proč tak snadno věříme nepravdivým zprávám. V druhé části se zamýšlí nad mediální gramotností.  Vysvětluje, proč je důležité rozumět tomu, jak fungují média, jaké jsou kořeny kritického myšlení, jak  odhalit manipulativní strategie a argumentační fauly. Další kapitoly jsou věnované hoaxům, propagandě a tipům jak ověřovat informace na internetu.

Kniha bude poprvé představena 12. března v Knihovně Václava Havla

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.