Seznam se bezpečně 

Internet nabízí mnoho příležitostí, ale také rizik. V roce 2007 jedna patnáctiletá dívka kvůli úniku svých nahých fotek spáchala sebevraždu. Aby se podobné případy nestávaly, založila společnost Seznam.cz projekt Seznam se bezpečně, který se už desátým rokem tématu internetové bezpečnosti aktivně věnuje.

Jaké materiály a aktivity nabízí?

  • Filmy

Můžete žákům promítnout tři filmy, které upozorňují na rizika spojená s využíváním internetu. První díl ukazuje rizika anonymního seznamování. Dozvíte se, co vše se může stát, pokud děti poskytnou své intimní fotografie a jaké to je být vydírán. Druhý díl se věnuje tématům sociálního inženýrství, dětské prostituce a kyberšikany.  Třetí díl mapuje případ zneužití 39 dětí skautskými vedoucími Piškotem a Meluzínem.

  • Spoty

Můžete využít také krátké videospoty. Pro menší děti "Křečci v síti“, pro ty starší Desatero s Benem.

  • Výjezdy do škol 

Tým z projektu Seznam se bezpečně ročně navštěvuje desítky škol a snaží se jim odlehčenější formou představit rizika internetu. Podívejte se, jak takové návštěvy vypadají, a v případě, že byste je chtěli i na Vaší škole, využijte k domluvě formulář na webu projektu.

  • Divadelní představení

Zajděte se s žáky podívat na divadelní inscenaci #jsi_user, která vznikla ve spolupráci s pražským Studiem Ypsilon. Text této hry je z 99 % autentický materiál z internetu. Podívejte se  na ukázku.

  • Online poradna

Uživatelé internetu, kteří si chtějí popovídat o tom, co je trápí, potřebují radu nebo chtějí zkonzultovat něco podezřelého, co na síti zahlédli, se mohou kdykoliv obrátit online poradnu.

  • Kniha Bezpečně na internetu  

Rozšiřte své znalosti o internetových rizicích a přečtěte si knihu „Bezpečně na internetu“, která nabízí přehlednou orientaci v problematice.

  • Výzkumy k tématům internetové bezpečnosti

V roce 2013 Seznam.cz spolupracoval na výzkumu rizikového chování dětí na internetu. Výsledky shrnuje výzkumná zpráva. V roce 2016 se Seznam.cz podílel na výzkumu kyberšikany učitelů, podle něhož se s nějakou formou kyberšikany setkalo 21 % vyučujících základních a středních škol.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.