Propaganda: Krym, návrat do vlasti

Dezinformace jsou v rozporu s fakty. Jejich cílem je přesvědčit ostatní, že je něco jinak, nebo v nich vyvolat pocit, že pravdu nelze zjistit. Tato audiovizuální lekce ukazuje, jak mohou dezinformace vytvářet a posilovat vysoce postavení politici.  

OBSAH LEKCE

V krátkém dokumentu vidíme Vladimira Putina, jak na jaře v roce 2014 na tiskové konferenci popírá přítomnost ruských vojáků na Ukrajině. Brzy poté se ale rozhodl svou strategii změnit. Přiznal, že je na Ukrajinu vyslal, aby ochránili tamní obyvatele před fašisty. To má dokládat dokument, který ruské občany na Ukrajině vykresluje jako hrdiny a zachránce. Ukázka z pečlivě inscenovaného snímku s kýčovitě vlasteneckou atmosférou výmluvně ukazuje, kolik – často až absurdních – podob může mít filmová propaganda.

Projekce dokumentu Krym, návrat do vlasti (Andrej Kondrašov/ Rusko/ 2015/ 10 min.) a k němu připravené aktivity do výuky se vejdou do jedné vyučovací hodiny. Můžete si vybrat ze čtyř aktivit, podle toho, zda se chcete zabývat fenoménem lhaní, ruskou antifašistickou rétorikou, analýzou prostředků filmové propagandy nebo kultem osobnosti, který si Putin buduje. Dále na našem webu najdete mnoho informačních a doprovodných materiálů týkajících se současné ruské propagandy.