Nenávist na internetu 

Lidé v anonymním prostředí sociálních sítí snadno ztrácí zábrany a ventilují vlastní frustrace. Vulgární nadávky i drsné výhrůžky se mnohem snadněji píší, než říkají. Tato audiovizuální lekce ukazuje, jak mohou slova zraňovat. 

OBSAH

V krátkém sociálním spotu sedí dvě ženy na přátelské večeři v drahé restauraci. Jedna z nich, vegetariánka, slušně odmítne steak, který jí číšník omylem donesl. A sklidí za to mnoho nadávek a pohrdavých komentářů. Něco podobného by si na veřejnosti nikdo nedovolil, na internetu je to naopak. 

K audiovizuální lekci jsou připraveny dvě aktivity, které můžete vyzkoušet ve třídě. V aktivitě Nenávist škodí zdraví se žáci zamýšlejí nad negativními důsledky nenávistných projevů. V aktivitě Nenech se strhnout žáci přemýšlejí o důvodech, které vedou uživatele internetu k nenávistným projevům, a také o tom, jak se lze těmto projevům bránit. 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.