Demagog.cz

Nezisková organizace, která se zabývá ověřováním faktických výroků českých politiků.

 
O ORGANIZACI

Odhaluje, nakolik naše politické elity s veřejností hrají korektní hru, nebo nakolik ji naopak klamou. V roce 2012 jej založila skupina studentů politologie z Masarykovy univerzity. Již následující rok získal tento projekt Novinářskou cenu za inovativní občanskou online žurnalistiku. V současnosti spolupracuje s týdeníkem Respekt, Českým rozhlasem a portálem Seznam.cz.


ZAMĚŘENÍ SEMINÁŘE

Námi pořádané workshopy si kladou za cíl předat několik základních dovedností. V rámci 90 minut interaktivích aktivit pomůžeme nejen studentům středních škol v základní orientaci v mediální oblasti, předáme ale také znalost rozlišovat fakta od názorově zabarvených textů, prohloubíme rovněž kritické myšlení, což je pro dnešní dobu zcela zásadní dovednost. A nebyl by to správný factcheckingový projekt, který by snad nešířil povědomí, jak si co možná nejsnadněji ověřovat fakta, či alespoň jak nenaletět nezřídka přítomným vymyšleným či zavádějícím zprávám.

  • cílová skupina: SŠ

PŘEDNÁŠEJÍCÍ
  • Jan Tvrdoň

Vedoucí projektu Demagog.cz. Funguje v něm již od jeho počátku. Dlouhodobě sleduje především českou politiku a média, což je také jeho velká záliba. V rámci kurzů se zaměřuje na zejména na práci s fakty, mediální prostředí a sociální sítě. Předání nabytých zkušeností studentům považuje za velmi smysluplný krok, který má za cíl ukázat, jak se v dnešní záplavě informací vyznat.

  • Ivana Procházková

Hlavní analytička Demagog.cz. V projektu se stejně jako ve svém studiu zaměřuje primárně na právnické otázky a odpovědi. Rovněž se stará o komunikaci navenek. Během studia práv na UPOL se již zapojila do zlepšování právnické gramotnosti neprávníkům, a to v rámci programu Street Law.

  • Lenka Chudomelová

Expertka Demagog.cz, studentka sociologie na FF UK a socioložka ve výzkumu trhu a veřejného mínění. Zajímá se o politiku, média, literaturu, historii a umění.  Zarputilá ve snaze neztratit ideály o lidech a společnosti a nadšená z možností šířit informovanost.


 
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.