Alice Němcová Tejkalová

PhDr. Alice Němcová Tejkalová, PhD. působí na katedře žurnalistiky IKSŽ. Je také členkou Kolegia rektora UK v Praze. Zabývá se sportovní žurnalistikou, mediálním zpracováním menšinových témat a společně s doc. Lábem analýzou stavu žurnalistiky v mezinárodním projektu Worlds of Journalism Study.

VÍCE O ALICI NĚMCOVÉ TEJKALOVÉ

V minulosti byla teprve jako druhá redaktorka v historii redakce zaměstnankyní Redakce sportu České televize, dnes spolupracuje s Novými médii ČT na pořadu ČT Sportcast. Pro Redakci aktuální publicistiky ČT spoluvytvářela několik dílů cyklu Fenomén Dnes a dva roky moderovala pořad Zprávičky, v roce 2013 připravila dva díly o historii televizní sportovní žurnalistiky pro Pozor, vysíláme. V roce 2005 založila a do konce roku 2012 vedla první český zpravodajský server o sportu handicapovaných www.handisport.cz.


TÉMATA K DISKUSI

Žijeme v době přesycení informacemi. Je čím dál obtížnější odlišit skutečně podstatné od nedůležitého, stejně jako vytvořit si vlastní dostatečně spolehlivý informační „feed“, který by obsahoval jak to, co nás baví, tak to, co bychom měli vědět. Problém vypořádat se s informacemi mají i sami novináři, což souvisí s výraznými změnami, kterými nejen česká mediální sféra v posledních několika letech prochází. Interaktivní přednáška Říkali to v televizi a četla jsem to na facebooku, tak je to pravda. Nebo ne? stručně představí tyto změny i aktuální českou mediální krajinu a následně se zaměří na základě rozboru praktických příkladů na nutnost kritické recepce mediálního obsahu. V závěru dostanou žáci/studenti příležitost vytvořit si vlastní, co nejrealističtější a nejpřesvědčivější „novinářskou kachnu“, dnes módně nazývanou fake news.