Kalendář |
|
6. 12. 2022 | Konference Digitální dětství aneb (Ne)vědomě na síti k aktuálním tématům mediálního vzdělávání |
Kalendář |
|
6. 12. 2022 | Konference Digitální dětství aneb (Ne)vědomě na síti k aktuálním tématům mediálního vzdělávání |
Čeští středoškoláci nemají dostatek znalostí o médiích a bojují s analýzou konkrétních mediálních sdělení. Jejich mediální gramotnost je nízká. Gymnazisté jsou na tom o mnoho lépe než žáci ostatních typů středních škol. Míra mediální gramotnosti se zároveň výrazně odráží v postojích studentů k médiím a jejich roli v demokratické společnosti.
To jsou hlavní závěry unikátního reprezentativního výzkumu s názvem Mediální gramotnost středoškoláků a jejich postoje k médiím, který jsme realizovali ve spolupráci s agenturou Median. K výzkumu jsou dvě závěrečné zprávy: jedna zachycuje výsledky pro celou ČR, druhá se zaměřuje speciálně na Prahu.
Výzkum je rozdělen do dvou částí. První obsahuje 15 úloh testujících úroveň mediální gramotnosti a analýzu několika konkrétních mediálních sdělení. Druhá část výzkumu mapuje postoje žáků – nabízí například odpovědi na otázky: jaká média považují žáci za důvěryhodná, jak vidí české novináře, jaká je úloha médií v demokracii, jak vnímají vlastnictví médii politiky nebo zda jsou nepravdivé zprávy (fake news) problém a měly by být regulovány.
Žáci mají velmi slabé znalosti o zobrazovaném obsahu na internetu, přitom z něj čerpají většinu zpráv.
Žákům dělá obtíže kriticky posuzovat konkrétní mediální sdělení.
Žáci si nejsou jisti, která média jsou veřejnoprávní, někteří za ně považují i dezinformační weby.
Žáci jsou kritičtí k vlastnictví médií politiky, jednotlivé vlastníky soukromých médií přitom většinou neznají.
Co dalšího jsme ve výzkumu zjistili? Prohlédněte si celou závěrečnou zprávu z výzkumu se všemi grafy a výsledky. Nebo si stáhněte tiskovou zprávu.
Jak si vedli pražští středoškoláci v porovnání se středoškoláky z jiných míst v republice? Nahlédněte do speciální závěrečné zprávy mapující mediální gramotnost pražských středoškoláků.
Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce
Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.