Sametová revoluce

Od sametové revoluce a přelomových událostí roku 1989 uplynulo už 30 let. Připravili jsme pro vás hned několik možností, jak toto téma zařadit do výuky - doporučujeme například jeden z našich nejsledovanějších filmů, 1989: Z deníku Ivany A. i letošní novinku Největší přání 1989. Můžete si také poslechnout osudový novoroční projev Václava Havla z ledna 1990 nebo vyzkoušet aktivitu Studenti proti režimu, která připomíná přímo 17. listopad 1989 a pracuje s unikátním svědectvím účastníka průvodu. 

Informační text

Co byl Palachův týden, o čem se psalo v Několika větách, kdo patřil mezi zakládající členy Občanského fóra a co všechno vlastně přispělo k pádu komunistického režimu v Československu? Nejčastější otázky týkající se sametové revoluce shrnuje informační text z pera historika Petra Blažka.

Text si můžete přečíst zde.

 


Film: 1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / Česká republika / 2014 / 42 min.

Film Karla Strachoty vychází z autentického deníku osmnáctileté studentky Ivany. Ta v roce 1989 maturuje, získává umístěnku do prvního zaměstnání, ale také prožívá revoluční změny v Československu. Děj doplňují kromě archivních záběrů i poutavé animace.

Aktivita: Bez povolení nevyjedeš

V aktivitě si žáci prožijí přípravy na cestu do zahraničí za socialismu. Seznámí se s dobovými materiály, zkusí si sami vyplnit celní prohlášení a diskutují o tom, jak na ně byrokracie spojená s cestováním působí a jak by oni sami dnes reagovali na uzavření hranic.

Film: Největší přání 1989

Jan Špáta / Česká republika / 1989, 2019 / 30 min.

V unikátním dokumentu Jan Špáta sbíral mezi mladými lidmi z různých částí společnosti odpovědi na zdánlivě prostou otázku: „Jaké je tvé největší přání?“ Působivou výpověď o roce 1989 jsme přímo pro školy sestříhali do půlhodinové verze.

 

 

Materiál: Novoroční projev Václava Havla

"Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá."  Tato slova zazněla v dnes již symbolickém novoročním projevu Václava Havla z 1. 1. 1990, který jako by byl skutečnou tečkou za komunistickým režimem. Poslechněte si jeho úvodní dvě minuty...

Aktivita: Studenti proti režimu

Pokojná demonstrace studentů 17. listopadu 1989, její průběh a násilné rozehnání bezpečnostními silami stojí na počátku řetězce událostí vedoucích nakonec k pádu komunistického režimu v Československu.

Pomocí pracovních listů můžete se svými žáky analyzovat tři dobové dokumenty a zaměřit se mimo jiné na to, v čem se liší výpověď přímého účastníka listopadových událostí a oficiální zpráva z tisku. Vyzvěte je také, ať se zeptají doma, jak na listopadové události vzpomínají jejich rodiče či prarodiče.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.