Sametová revoluce

Od sametové revoluce a přelomových událostí roku 1989 uplynulo už 34 let. Připravili jsme pro vás hned několik možností, jak toto téma zařadit do výuky - doporučujeme například jeden z našich nejsledovanějších filmů, 1989: Z deníku Ivany A. i letošní novinku Největší přání 1989. Můžete si také poslechnout osudový novoroční projev Václava Havla z ledna 1990 nebo vyzkoušet aktivitu Studenti proti režimu, která připomíná přímo 17. listopad 1989 a pracuje s unikátním svědectvím účastníka průvodu. 

Informační text

Co byl Palachův týden, o čem se psalo v Několika větách, kdo patřil mezi zakládající členy Občanského fóra a co všechno vlastně přispělo k pádu komunistického režimu v Československu? Nejčastější otázky týkající se sametové revoluce shrnuje informační text z pera historika Petra Blažka.

Text si můžete přečíst zde.

 


Film: 1989: Z deníku Ivany A.

Karel Strachota / Česká republika / 2014 / 42 min.

Film Karla Strachoty vychází z autentického deníku osmnáctileté studentky Ivany. Ta v roce 1989 maturuje, získává umístěnku do prvního zaměstnání, ale také prožívá revoluční změny v Československu. Děj doplňují kromě archivních záběrů i poutavé animace.

Aktivita: Bez povolení nevyjedeš

V aktivitě si žáci prožijí přípravy na cestu do zahraničí za socialismu. Seznámí se s dobovými materiály, zkusí si sami vyplnit celní prohlášení a diskutují o tom, jak na ně byrokracie spojená s cestováním působí a jak by oni sami dnes reagovali na uzavření hranic.

Film: Největší přání 1989

Jan Špáta / Česká republika / 1989, 2019 / 30 min.

V unikátním dokumentu Jan Špáta sbíral mezi mladými lidmi z různých částí společnosti odpovědi na zdánlivě prostou otázku: „Jaké je tvé největší přání?“ Působivou výpověď o roce 1989 jsme přímo pro školy sestříhali do půlhodinové verze.

 

 

Materiál: Novoroční projev Václava Havla

"Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá."  Tato slova zazněla v dnes již symbolickém novoročním projevu Václava Havla z 1. 1. 1990, který jako by byl skutečnou tečkou za komunistickým režimem. Poslechněte si jeho úvodní dvě minuty...

Aktivita: Studenti proti režimu

Pokojná demonstrace studentů 17. listopadu 1989, její průběh a násilné rozehnání bezpečnostními silami stojí na počátku řetězce událostí vedoucích nakonec k pádu komunistického režimu v Československu.

Pomocí pracovních listů můžete se svými žáky analyzovat tři dobové dokumenty a zaměřit se mimo jiné na to, v čem se liší výpověď přímého účastníka listopadových událostí a oficiální zpráva z tisku. Vyzvěte je také, ať se zeptají doma, jak na listopadové události vzpomínají jejich rodiče či prarodiče.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.