Jak se zapojit

Během listopadu by na Vaší škole měla proběhnout projekce filmu a případně také beseda s hostem.
Pokud s ohledem na koronavirovou epidemii nebudete chtít nebo nebude možné projekci či debatu v prostorách školy uspořádat, můžete se zapojit online formou a žákům zprostředkovat některou z debat s hosty, které připravíme. O online debatách budeme vyučující průběžně informovat.

K letošnímu tématu Měsíce filmu na školách - tedy Mladí proti komunismu- doporučujeme tři filmy. Pokud se Vám ale téma do výuky nehodí, můžete promítat i jiný film o moderních československých dějinách, který na JSNS.CZ nabízíme.

K přihlášení nyní vyplňte krátký formulář. Promítaný film i hosta můžete doplnit později. Přihlásit se můžete do 17.10.2021.

Aktuální informace najdete na našich facebookových stránkách a samozřejmě jsme Vám k dispozici na e-mailové adrese info@pribehybezpravi.cz.

Jak se přihlásit? 

  • Pokud máte registraci na portálu JSNS.CZ a nejste přihlášen/a, přihlaste se
  • Pokud registraci na portálu nemáte, je potřeba se nejprve zaregistrovat - stačí vyplnit jednoduchý formulář, který Vám zabere jen pár minut. Pokud si s registrací nebudete vědět rady, napište na email registrace@jsns.cz.

 

PŘIHLAŠOVACÍ FORMULÁŘ

 

Jak na online besedu?

Nejdříve si pročtěte tento minimanuál „Jak na promítání s besedou“, kde najdete užitečné tipy a odpovědi na Vaše otázky. Doplňující informace k pořádání online ročníku jsou uvedené níže.

Při shánění hosta se ujistěte, že je ochoten a má možnost zúčastnit se besedy online formou.

Domluvte s hostem, jakým způsobem se spojíte.

  • Má host k dispozici počítač s kamerou a mikrofonem?
  • Umí host s počítačem, kamerou a mikrofonem zacházet?
  • Umí host s platformou, skrze kterou se spojíte?

Předem vyzkoušejte, že Vámi domluvený způsob funguje.

  • Spojte se s hostem a vyzkoušejte, jak se k hovoru připojit, jak zapnout a vypnout kameru, mikrofon a případně další funkce jako sdílení obrazovky, hlasování aj.

Připravte si předem doprovodné materiály a domluvte se, zda je budete v průběhu besedy streamovat vy či host.

  • Domluvte se s hostem, zda má nějaké dobové materiály k dispozici, které by byl ochoten ukázat. Ty můžete naskenovat, ofotit a poté fotografie se žáky sdílet. Pokud bude možná výuka ve třídě, můžete si také materiály od hosta půjčit a ve třídě je žákům ukázat během besedy.
  • Pokud chcete použít další doprovodné materiály, připravte si je v počítači předem. Např. záložky v prohlížeči s již konkrétními webovými stránkami, dobovými fotkami, soubory, kontakty a odkazy atp. Pokud chcete spustit v průběhu nějaké video, načtěte jej předem.

Pošlete hostovi a případně také žákům odkaz na Vámi vybraný film k promítání. Od 5.10. jsou naše audiovizuální lekce s filmy a materiály dočasně veřejně přístupné všem, tedy není nutné mít registraci.

Obeznamte žáky s hostem předem a vyzvěte je k přípravě otázek na besedu.

Pokud budou i žáci online, vyzvěte je, aby si připravili některé otázky předem při sledování filmu, které tak může proběhnout zvlášť.

Připravte si i Vy pár otázek. Sepište je a otevřete si soubor v počítači. Může se hodit textová forma v případě, že bude horší kvalita zvuku či spojení v průběhu besedy a bude možné tak otázky rychle zkopírovat a poslat skrze chat v rámci online hovoru.

Vytvořte online místnost a odkaz pošlete žákům a hostovi a klidně i nám, rádi se na některé besedy také podíváme stejně tak, jako rádi chodíváme do škol.

Domluvte se s hostem, zda budete online besedu nahrávat, aby byla k dispozici zpětně či žákům, kteří se nemohli připojit.

Poproste o pomoc nás nebo žáky – jak známo, technika je generaci Z vlastní a mohou Vám tak pomoci při přípravě besedy, zajištění techniky hostovi či s některými funkcemi jednotlivých platforem.

Využijte platformu, se kterou jste zvyklí pracovat a ideálně tu, na kterou má Vaše škola licenci. Zde shrnujeme nejpoužívanější platformy s návody:

Pokud s ohledem na koronavirovou epidemii nebudete chtít nebo nebude možné projekci či debatu uspořádat, můžete se zapojit online formou a žákům zprostředkovat některou z debat s hosty, které připravíme.

Další tipy k pořádání besed naleznete na této stránce.

Pokud si něčím nejste jisti, či potřebujete poradit, napište nám na info@pribehybezpravi.cz

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.