Online besedy Měsíce Příběhů bezpráví 2023

I v rámci letošního Měsíce Příběhů bezpráví nabízíme moderovanou online debatu s vybranými hosty vztahující se k novému filmu Karla Strachoty 1989: Chceme dýchat. Snímek se zaměřuje na tzv. závadovou mládež. Ta chce žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejího života však soustavně zasahuje represivní komunistický režim.

Debatu můžete sledovat ze záznamu zde na stránce. Pro zobrazení debaty je nutné povolit na stránce cookies. 

K tématu 55 let od okupace Československa sovětskými vojsky nabízíme sestřih debaty U nás pomáhali taky, jejímiž hosty byli jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. K tomuto tématu také nabízíme film Josefa Pazderky Invaze 1968. Ruský pohled.

 

Pokud promítáte debatu poprvé nebo nevíte, jak debatu spustit v hodině, přečtěte si manuál.

Online debata: Sametová revoluce nezačala v Praze?    

Záznam debaty 

V úterý 7. listopadu od 10 hodin proběhla online debata s režisérem filmu 1989: Chceme dýchat Karlem Strachotou, pamětníkem, který zažil punk v Teplicích i následné demonstrace Miroslavem Wankem a historikem Michalem Loučem. Debatu vedla moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová

 

Doporučujeme podívat se spolu se studenty na snímek 1989: Chceme dýchat ještě před zhlédnutím debaty

Teplice v období takzvané normalizace. Kdysi krásné lázeňské město, jemuž se přezdívalo Malá Paříž, je zdevastované, stejně jako celé severozápadní průmyslové pohraničí. Často je zahaluje hustý smog, v němž není vidět ani na dva metry. Jsou také baštou specifického punku a městem výjimečné alternativní kultury. Převážně v Teplicích se odehrává příběh Pavla a Renaty. Chtějí žít svobodně, v souladu se svými ideály. Do jejich životů však soustavně zasahuje represivní komunistický režim, pro který představují „závadovou mládež“. Nový snímek Karla Strachoty je založený na archivních záběrech a dobových materiálech dokumentujících tehdejší každodennost. Je mozaikou autentických situací a událostí, hlavní protagonisté mají reálné předobrazy. Film vrcholí demonstracemi, které v Teplicích kvůli katastrofálnímu znečištění životního prostředí začaly týden před 17. listopadem 1989 a které se následně proměnily v politické protesty. Listopadová revoluce začala na severu: lidé chtěli dýchat.

Záznam z debaty k tématu okupace Československa 

U příležitosti 55letého výročí okupace Československa jsme do nabídky letošního ročníku Měsíce filmu na školách zařadili i bonusy reflektující události roku 1968, kdy tehdejší invaze vojsk Varšavské smlouvy definitivně ukončila Pražské jaro a lidé po další desetiletí mohli jen doufat, že se dočkají změny a budou moci opět znovu svobodně dýchat. K připomínce této události můžete ve školách využít film Invaze 1968. Ruský pohled nebo plakátovou výstavu U nás pomáhali taky a v neposlední řadě také aktualizovanou metodickou příručku Podoby ruské propagandy

Využijte také sestřih debaty, která proběhla ku příležitosti Dne odchodu okupačních vojsk. Tématem debaty byla okupace Československa v roce 1968, co ji předcházelo a jaké byly její následky, vliv Sovětského svazu a přítomnost sovětských vojsk v době normalizace, odchod okupačních vojsk v roce 1991, a také aktuální situaci na Ukrajině. Pozvání přijala disidentka, jedna z mluvčích Charty 77, Věra Roubalová Kostlánová, novinář a rusista Libor Dvořák a historik Prokop Tomek. Celou debatou provázela moderátorka Českého rozhlasu Karolína Koubová.   

Před debatou doporučujeme zhlédnout krátký snímek Karla Strachoty  U nás pomáhali taky, který upozorňuje na paralely mezi okupací Československa v roce 1968, anexí Krymu v roce 2014 a současnou ruskou invazí na Ukrajinu.

Projekt podpořil:

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.