Světově

Akční Emily vede magazín psaný mladými pro mladé

Projekt: Teen Eye Magazine

Kde vznikl: USA, New York


Američanka Emily Odesser je teprve sedmnáctiletá šéfredaktorka módního časopisu Teen Eye Magazine, který se zaměřuje na módu, kulturu a politiku. Podívejme se do zákulisí originálního časopisu pro mladé lidi, jehož obsah tvoří pouze a jen teenageři.

Emily dává v každém rozhovoru jasně najevo, že Teen Eye mají kompletně pod palcem teenageři. Fotí, píší články, zařizují sazbu. Když mluví o grafičce, která brzy oslaví své dvacáté narozeniny, říká: „Opravdu mi bude chybět, ale jakmile už někdo není náctiletý, musí opustit tým. Zní to krutě, ale není to tak myšleno. Nicméně musí to být, protože Teen Eye je prostor jen pro teenagery.“

Magazín o módě a kultuře vznikl v roce 2014. Tvoří ho online články a každé tři měsíce elektronický čtvrtletník, který má podobu klasického časopisu včetně inzerce. Výrazným zlomem v obsahové stránce časopisu byly americké prezidentské volby, ve kterých zvítězil Donald Trump. Emily a její přátelé (většinou ve věku čtrnácti let) společně zorganizovali na své škole protestní shromáždění. V Teen Eye věnují teď politice mnohem víc prostoru. „Snažíme se politiku začlenit do časopisu. Nemyslím si ale, že bychom potřebovali samostatnou politickou rubriku. Politika se totiž dotýká kultury i módy,“ vysvětluje mladá šéfredaktorka.

Emily má nadupaný program. Studuje střední školu a vede časopis Teen Eye. Zároveň přispívá do magazínu Reprorights, který se zabývá reprodukčním právem. (Zin je nízkonákladový časopis vydávaný fanoušky určitého tématu. Reprodukční právo řeší problematiku rozhodování o svém vlastním těle, sexuálním životě a identitě beze strachu z donucování či kriminalizace. – pozn. red.) Emily je navíc členskou online klubu Sad Girls Club, ve kterém se vzájemně podporují ženy různé barvy pleti trpící depresemi nebo úzkostmi. Cílem je prolomit společnými silami bariéry a o tématu duševních onemocnění mluvit. „Jsem opravdu časově velmi vytížená,“ říká Emily, která ještě nemá řidičský průkaz. „Rodiče si dělají legraci, že jsou mými osobními asistenty. Musí mě totiž stále někam vozit.“


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Foto: Em Odesser, Broadly.vice.com

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.