Příběh

Nejde o to, koho volíš, ale zda jdeš k volbám


Název projektu: Generace s názorem

Kde vznikl: Brno

Jak o něm víme: finalisté Ceny Gratias Tibi 2018


Hlas do volební urny hodil během posledních sněmovních voleb jen každý druhý člověk ve věku 18–30 let. Podle čtyř vysokoškoláků z Brna je to příliš malé číslo. Rozhodli se proto motivovat mladé lidi, aby se začali o volby více zajímat. Vytvořili platformu Generace s názorem, kterou podpořily dvě desítky známých osobností.

„Podívali jsme se, kolik mladých lidí šlo k několika minulým sněmovním volbám, a vyděsilo nás to,“ uvádí na úvod Jakub Ondráček. Kromě něj do týmu patří jeho bratr Michal a jejich přítelkyně Barbora Kudelová a Lenka Marková. Co s tím? Vsadili na sociální sítě a na známé osobnosti z oblasti kultury, sportu nebo žurnalistiky. Vzniklo video, v němž například zpěvačka Ewa Farna, youtuber Kovy nebo biatlonistka Gabriela Koukalová nabádají své vrstevníky, aby šli k volbám. Protagonisté ale neradí, komu konkrétně hlas do volební urny hodit. To je podle týmu Generace s názorem osobní rozhodnutí každého.   

Nechtěli jsme se zaměřit jen na gymnázia a střední školy, ale taky na učiliště. Proto jsme vybrali známé osobnosti, protože ty společnost nerozdělují. Ben Cristovao je populární pro všechny. O volbách jsme chtěli říct všem bez ohledu na socioekonomický status,“ vysvětluje Jakub. Ukazuje se totiž, že pokud se o občanských povinnostech mladí lidé nebaví doma ani ve škole, dá se k tomu využít třetí možnost – influenceři. (Influencer je člověk, který má určitý vliv. Svými postoji a názory je schopen působit na ostatní lidi. – pozn. red.)

Trochu jsme se báli, že nám osobnosti odmítnou účast, ale když jsme jim myšlenku vysvětlili, šly do toho. Jediným důvodem k neúčasti byla momentální nepřítomnost v Česku,“ říká Jakub. Realizace nápadu začala loni v létě, aby se vše stihlo připravit ke sněmovním volbám. Díky nečekaně vysoké sledovanosti na sociálních sítích navázali dalším videem na volby prezidentské. To mělo nakonec ještě daleko větší dosah. Téměř dva miliony lidí viděly spot na sociálních sítích a promítalo ho více než dvacet českých kin. „Kromě videí jsme také zpracovali ucelený návod na vyřízení voličského průkazu,“ doplňuje Jakub. Rádi by postupně vytvořili i několik animací, které budou jednoduše vysvětlovat, jak fungují jednotlivé volby.


JAKUB ONDRÁČEK (22)

Studuje psychologii na brněnské Fakultě sociálních studií a hraje baseball. Původně skupina chtěla založit studentské volby, ale pak si uvědomili, že je dělá Člověk v tísni. Proto se rozhodli pro projekt Generace s názorem. Chtějí se dál rozvíjet, zatím ale přesně netuší, kterým směrem by se měl jejich projekt ubírat. Původní myšlenka zůstává nezměněná. „Chceme, aby se mladí zajímali, co se kolem nich děje, a chceme toho dosáhnout novými způsoby, “ dodává Jakub.


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Foto: archiv Generace s názorem

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.