Rozhovor

Chceme lákat mladé lidi, aby se zajímali o politiku


Název projektu: Názorování

Kde vznikl: Praha, Univerzita Karlova

Ocenění: finalistka soutěže Hledá se LEADr.


S Andreou Procházkovou o účasti v soutěži Hledá se LEADr., jak funguje Názorování a koho zpovídá nejraději.

Představ nám Názorování. V čem spočívá?

Je to projekt, který se zaměřuje na pořádání besed na různá aktuální společenská a politická témata. Naší cílovou skupinou jsou studenti posledních ročníků středních škol a vysokoškoláci. Snažíme se vybírat témata, která by je mohla zajímat. Zveme hosty. Naše besedy probíhají jinak než běžné debaty. Snažíme se, aby hosté i diváci dostali stejný prostor. Nechceme jednostrannou diskusi.

Kdy a jak Názorování vzniklo?

Myšlenka založit tento projekt vznikla přibližně před rokem a půl. Původně to měla být jednorázová akce týkající se kandidátů na prezidenta. Proběhly tři besedy a pak za námi přišli lidé, že by chtěli, abychom v tom pokračovali. Řekli jsme si, že to uděláme. Vymysleli jsme název, a tak vzniklo Názorování. Od té doby máme tři až čtyři besedy za semestr. Současně na projektu pracuje šest lidí převážně z Právnické fakulty.

Zmínila jsi témata vašich besed. Jak je vybíráte?

Většinou se všichni sejdeme a bavíme se o tom. Něco vyplývá z aktuální situace, například volby do poslanecké sněmovny. Občas chceme udělat něco důležitého, ale zároveň co nebude tolik populární, anebo něco kontroverzního. Jedna z takových besed byla na téma feminismus. Taky dáváme výzvy na Facebook, aby lidi sami navrhli, co máme připravit.

Pořádáte besedy sami nebo s někým spolupracujete?

Nejvíc spolupracujeme s Knihovnou Václava Havla a Politologickým klubem Fakulty sociálních věd. Snažíme se spolupracovat s těmi, o kterých už víme, jakým způsobem fungují a jaké akce dělají. Klíčem k úspěchu podobných akcí je podle mě spojovat zájmy a ne je tříštit. Primárně se ale zaměřujeme na spolupráci se studentskými spolky.

Kde propagujete vaše besedy?

Především na Facebooku. Například ještě před samotnou besedou točíme krátká videa, ve kterých se lidí na ulici ptáme na otázky týkající se daného tématu. Následně to sdílí i pozvaní hosté. Když besedu pořádáme s nějakou institucí, tak to sdílejí i oni.

Co všechno do fungování projektu vkládáte? Financuje vás někdo?

My jsme nikdy žádné finance neměli, maximálně kupujeme hostům občerstvení. Nebo teď se skládáme na roll-up s naším logem. Celý projekt děláme proto, že nás baví. Máme ho jako vedlejší činnost, hobby. Sice jsme přemýšleli, že bychom z projektu udělali ziskovou činnost, ale nakonec z toho sešlo. Jde nám hlavně o to, aby to bylo co nejvíc otevřené. Díky projektu máme hodně zkušeností, které bychom jinak nezískali. Je dobré, že nás je v týmu šest, protože si můžeme rozdělovat kompetence, a tak se to dá dobře zvládat i ve volném čase.

Kde nejčastěji probíhají besedy?

Chodíme hodně po kavárnách, do kterých se vejde velká skupina lidí. Měli jsme je v Knihovně Václava Havla, v Galerii Lucerna nebo třeba v DOXu.

Která akce se tobě osobně nejvíc líbila?

Mě baví témata, která nejsou tak přitažlivá, na akci přijde málo lidí, ale jsou to důležité věci. Jde třeba o téma dezinformací. Nepřišlo tolik lidí, ale nakonec to mělo větší ohlas v online světě než na místě. Kluci od nás nedávno uspořádali besedu s předsedy mládežnických politických organizací. To je přesně to, co chceme dělat. Chceme lákat mladé lidi, aby se zajímali o politiku.

Co považuješ za zatím největší úspěch?

Loni 17. listopadu jsme uspořádali hodinovou venkovní besedu na Albertově s mladými aktivními lidmi. Ta mě bavila. Přišel Kristián Léko z Lidových novin, Aneta Sklenářová z prvního ročníku Hledá se LEADr., mladý aktivista Jakub Čech a dokumentaristka Petra Nesvačilová. A pak beseda o feminismu, protože přišly dva tábory – lidé, kteří feminismus považují za důležitý, a pak ti s opačným názorem.

A co ty a Hledá se LEADr.?

Přihlásil mě tam kamarád. V té době už Názorování fungovalo. Vlastně jsem ani nic konkrétního neočekávala, ale nakonec to bylo naprosto skvělé. Díky soutěži jsem zjistila, co chci a nechci dělat, potkala jsem úžasné lidi. Jsem ráda, že se s nimi potkávám dodneška. V tom to vnímám pozitivně. Co se týče projektu, moc se nezměnil – akorát jsem si ujasnila pár věcí. Hodně mi pomohly workshopy, které pro nás připravili.


ANDREA PROCHÁZKOVÁ (21)

Narodila se v roce 1996 ve Veltrusech. Studuje Právnickou fakultu UK v Praze. Je nejmladší redaktorkou časopisu Respekt. Nejčastěji píše o české politice a justici. Založila Názorování, kde s lidmi na besedách diskutuje o politice, vzdělávání a aktuálních tématech. Zpovídala youtubera Kovyho nebo například moderovala debatu s prezidentskými kandidáty. V letošním roce se probojovala až do finále soutěže Hledá se LEADr.


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.