Příběh

Nenechte se vodit za nos


Název projektu: Zvol si info

Kde vznikl: Brno, Masarykova univerzita

Ocenění: vítěz Ceny Gratias Tibi v kategorii do 30 let


Papež František podpořil Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Jedná se o nezapomenutelnou zprávu v historii fake news. Jak si můžeme takovou zprávu ověřit a nenechat se vodit za nos?

Snažíme se dávat lidem návod, jak si vybrat kvalitní informace, protože bez nich si člověk nedokáže udělat vlastní názor, jen ho přijímá od ostatních,“ představuje projekt Zvol si info Kateřina Křivánková, jedna ze zakladatelek. Autoři projektu v zajímavém stylu upozorňují na mnoho informačních nesmyslů z internetu. Zároveň dokládají, že podle průzkumu agentury STEM (2016) věří dezinformacím více než 25 % Čechů. Docela alarmující číslo, ke kterému navíc nutno dodat, že dezinformacím podléhají mladí lidé jednodušeji než dospělí.

Projekt frčí v offline i online prostředí. Tým lidí kolem Katky navštěvuje střední školy po celé České republice, kde studenty seznamuje s jednoduchými pravidly, jak nesednout dezinformačním webům a propagandě na lep. „Na přednáškách nás nejvíc baví, že sami studenti mají zápal se zlepšovat a o tématu diskutovat,“ říká Katka. Nechybí ani praktické ukázky, živé diskuse a inspirativní hosté, jako třeba Petra Vejvodová, která se věnuje problematice radikalismu, bezpečnostní politiky, propagandy a dezinformací.

V online prostředí o sobě dává vědět Zvol si info prostřednictvím hojně navštěvovaného webu, zajímavého blogu a povedené kampaně na Facebooku. Vsadili na odlehčené příspěvky, kde s humorem a nadsázkou představují čtenářům klamné zprávy a různé mystifikace. V jejich podání se prostě zdá, že mediální gramotnost není nuda, ale praktická jednoduchá dovednost, bez které už nemůžeme v dnešním světě dál žít.

Na závěr nám Katka prozradila: „Připravujeme vydání knížky, která bude o dezinformacích, fake news a hoaxech. Je už v nakladatelství ve fázi editování a měla by vyjít někdy před prezidentskými volbami.“ Nedočkavým povahám zatím nabízíme k pročtení jejich praktickou příručku Surfařův průvodce po internetu. Volně je ke stažení zde

 

 

 

 


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.