Světově

23letý Mwotta mění životy ugandských zemědělců


Projekt: AgroDuuka

Kde vznikl: Uganda, Kampala (Makerere University)

Ocenění: zlatá medaile Internet Society v kategorii 13–25 let


Uganda je zemí s velkým potenciálem. V zemi je bezpečno, domluvíte se zde anglicky a turisty do země lákají volně žijící lidoopy v tamějších pralesích. Zároveň má Uganda díky své úrodné půdě velký potenciál v zemědělství. Nelze ale přehlédnout i stinné stránky tohoto odvětví. Upozornil na ně 23letý student Mwotta. A co víc, přišel s inovativním řešením!

„Farmář musí jen napsat své jméno, že má dvě tuny kukuřice a za kolik je prodá. Pak jeho zprávu posíláme zákazníkům a oni nám napíšou, jaké ceny nabízejí. Poté se s nimi farmář může spojit a prodat své zemědělské produkty,“ vysvětluje Mwotta. Na nápad ho přivedla touha ukončit podvody zprostředkovatelů, kteří vykupují zboží od zemědělců. Sám takové chování zažil, když jako dítě pomáhal své matce na farmě.

Mwotta vytvořil aplikaci AgroDuuka, která přímo propojuje místní zemědělce se zákazníky prostřednictvím SMS a internetu. Zemědělci tak získávají od zákazníků výdělek osvobozený od extrémně vysoké provize pro překupníky. Žádá jen deset procent z prodeje. „Je to o 95 procent méně než obvyklé příjmy zprostředkovatelů,“ dodává. Dosud aplikace propojila více než 800 drobných zemědělců s kupci po celé Ugandě. Nové partnerství s Ugandskou národní zemědělskou federací však zpřístupní aplikaci AgroDuuka více než pěti milionům zemědělců, což je úctyhodné číslo.

Letos v září obdržel Mwotta za svou inovaci zlatou medaili od kalifornské společnosti Internet Society. „Soutěžil jsem v kategorii lidí ve věku od 13 do 25 let z celého světa. Rád bych se podílel na proměně zemědělství v Ugandě. Chtěl bych vyřešit problém, kterému čelí ale nejen Uganda. Jde o celosvětový problém,“ uvedl odhodlaný Mwotta.

Podívejte se na Mwottův projev.

Poslechněte si Mwottu, jak vypráví svůj příběh.


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.