Příběh

Athenaeum – o vysoké škole jinak


Název projektu: Athenaeum

Kde vznikl: Ostrava

Jak o něm víme: vítěz 3. ročníku soutěže Hledá se LEADr.


Athenaeum je projekt studenta ostravského gymnázia Matěje Prokopa, který vyhrál třetí ročník soutěže Hledá se LEADr. „Athenaeum má pomáhat středoškolákům z Ostravy a okolí, aby si pro sebe vybrali ten nejvhodnější obor, který pak budou studovat na vysoké škole,“ představuje svou vizi.

Dvoudenní blok workshopů, diskuzí se studenty a absolventy různých vysokoškolských oborů nebo přednášky s pozvanými profesory z českých vysokých škol nabízejí ostravským středoškolákům unikátní vhled do pomaturitních možností. Athenaeum nepropaguje žádné konkrétní vysoké školy, ale přibližuje nerozhodnutým studentům jednotlivé studijní obory. Matěj prezentované obory vybírá společně s dalšími kamarády, kteří se k němu postupně přidávají. „Co třeba zatím v našem portfoliu není, ale chtěl bych mít, je herectví. Zaměřujeme se sice na ostravské studenty, obory ale vybíráme z celé republiky i ze zahraničí,“ doplňuje.

Přestože se první ročník Athenaea loni v prosinci konal na méně vhodném místě, studenti o něj projevili velký zájem. Oba dny se zcela naplnila kapacita sto padesáti lidí. „V Ostravě nic podobného není, takže máme volné pole působnosti. Akorát jsme občas zaslechli nevěřícné reakce, že jako studenti nedokážeme nic zorganizovat,“ popisuje situaci Matěj. Dodává, že je pro něj důležité, aby si samotnou akci užili i kamarádi-organizátoři.

Už nyní připravuje Matěj se svým týmem druhý ročník. Těší je obdržené sponzorské příspěvky, které poslouží mimo jiné na tisk propagačních a informačních materiálů. Účastníci si tak budou moct odnést domů materiály k tématům, která je zajímají. Termín druhého ročníku byl už stanoven na 3. a 4. prosince a bude se konat hned na několika místech v Ostravě. Přednáškám, workshopům a panelovým debatám bude předcházet kampaň. „Druhý ročník plánujeme o dost vylepšit. Kromě příhodnějších míst chceme vytvořit zázemí pro hosty. Rádi bychom také po přednáškách udělali networkingový večer,“ vypočítává.

Další změnou oproti prvnímu ročníku bude možnost online rezervací na konkrétní přednášky. „Loni k nám studenti chodili jako na školní akci. Aby jim to bylo dovoleno, museli se zúčastnit celého programu. Nově chceme Athenaeum pojmout jako individuální akci,“ plánuje Matěj. Podle něj má podobná iniciativa šanci na úspěch i v dalších městech.

 


MATĚJ PROKOP (18)

Letos maturuje na ostravském Gymnáziu Olgy Havlové. Ve svých studiích se chystá pokračovat na vysoké škole mimo své rodné město. Nyní kromě plnění maturitních povinností zaučuje ostatní mladé nadšence, aby se projekt Athenaeum rozvíjel dál.


Autor textu: Jakub Pavlovský

Editorka: Kateřina Čížková

Foto: Oliver Kamm a archiv Athenaeum

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.