Zpráva ze známého zpravodajského webu

Jak posuzovat důvěryhodnost zpráv, které čteme? Podívejte se na příklad analýzy zprávy podle metodického konceptu "5 klíčových otázek". Zpráva vyšla na jednom z hlavních zpravodajských webů v rubrice "Domácí".

Analyzované sdělení 

Čech odsouzený za špionáž v Súdánu je doma. Do Prahy přiletěl s ministrem Zaorálkem 

AKTUALIZOVÁNO 26. 2. 2017

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Foto: Jakub Plíhal

Čech Petr Jašek, který byl koncem ledna v Súdánu odsouzen k dvaceti letům vězení, se vrátil do vlasti. Kolem půlnoci přistál na pražském letišti v Kbelích ve vládním speciálu s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady Jaška a tři Afričany obvinily ze sedmi porušení zákona, mj. z údajné protistátní činnosti.

Praha – Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek uspěl při své cestě do Súdánu. Čech Petr Jašek, který tam byl v lednu odsouzen na 20 let vězení za údajnou špionáž, byl v neděli propuštěn na svobodu. Kolem půlnoci pak přistál se Zaorálkem na pražském letišti v Kbelích ve vládním speciálu. 

"Prezident Umar Bašír udělil milost českému občanu Jaškovi a nařídil jeho okamžité propuštění," prohlásil šéf súdánské diplomacie Ibrahím Ghándúr na nedělní tiskové konferenci v Chartúmu.

Zaorálek na svém twitteru zveřejnil fotografii z letadla, mířícího do Prahy. "Beru to jako úspěch české diplomacie. Chtěl bych moc poděkovat všem kolegům, kteří se podíleli na jednáních o jeho propuštění," uvedl ministr. Velký dík podle něj patří české velvyslankyni v Egyptě Veronice Kuchyňové Šmigolové.

Práci diplomatů pochválil krátce nato i premiér Bohuslav Sobotka. "Jsem rád, že se to podařilo! Děkuji všem, kteří pomohli, výborná práce ministerstva zahraničních věcí," napsal na twitteru.

 

 

Jaška v lednu shledal soud vinným ve všech bodech obžaloby, včetně špionáže. Už tehdy ministr zahraničí Lubomír Zaorálek považoval za prioritu zajistit Jaškovo propuštění a jeho návrat do Česka.

Jašek byl v Súdánu zadržen v roce 2015, podle české diplomacie byl na misionářské výpravě a jeho cílem bylo pomáhat místním křesťanům. Súdánské úřady proti Jaškovi a třem Afričanům vznesly obvinění ze sedmi přečinů, mezi nimiž je i protistátní činnost.

Jaškův obhájce Umar Farúk tehdy prohlásil, že Jašek byl odsouzen za vniknutí do země bez víz, za špionáž, za pořizování snímků ve vojenských zónách a za vyvolávání nenávisti mezi komunitami.

Organizace Release International na svém webu napsala, že čtveřice je stíhána za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci.

autoři: Lukáš Prchal, ČTK

 

Analýza podle 5 klíčových otázek

 

KDO?

Kdo je autorem nebo tvůrcem sdělení?

Pod článkem je podepsán Lukáš Prchal a ČTK. Po rozkliknutí jména Lukáše Prchala se zobrazí jeho stručný profil, ze kterého je jasné, že jde o redaktora serveru Aktuálně.cz, a jeho další články na serveru. Zkratka ČTK se používá pro Českou tiskovou kancelář, což je zpravodajská agentura.

Jaké informace lze o autorovi nebo tvůrcích sdělení dohledat?

Redaktor Lukáš Prchal má na svém profilu na webu Aktuálně.cz svůj medailonek, kde se dozvíme jeho profesní minulosti http://www.ihned.cz/. Vidíme zde také jeho fotografii, jeho e-mail a seznam jeho posledních článků.

Kdo má kontrolu nad vznikem a šířením sdělení?

Článek vytvořil redaktor Lukáš Prchal. Jeho podobu mohl ovlivnit také editor. Nad zveřejněním článku má kontrolu server Aktualne.cz, který je provozován mediálním domem Economia, a.s., jak je uvedeno v odkaze „Tiráž“, umístěném v zápatí každé webové stránky. Bez problémů lze ověřit i vlastníka domény na nic.cz a dohledat společnost Economia, a.s. v obchodním rejstříku na portálu justice.cz.

 

CO?

Co je obsahem sdělení

Obsahem sdělení je zpráva o příletu Petra Jaška, který byl 14 měsíců vězněn v Súdánu za údajnou špionáž. Součástí sdělení je titulek, fotografie a tweety. V článku je uveden kontext celého případu.

Jaké názory či hodnoty jsou ve sdělení přítomny?

Jde o zprávu, což je žurnalistický útvar faktografický, žádné hodnocení ani názory by obsahovat neměl. Uvedená zpráva se této zásady drží.

Jsou ve sdělení uvedeny zdroje a jak se dají obsažené informace ověřit?

Zpráva uvádí jako hlavní zdroj Českou tiskovou kancelář, což je renomovaná česká veřejnoprávní tisková agentura, která sama informace ověřuje z více zdrojů. Zpráva dále cituje ministra zahraničí a předsedu vlády, cituje také vyjádření ministra zahraničí na Twitteru, včetně fotografií, na nichž je Petr Jašek.

Jaké informace či vyjádření nejsou ve sdělení zahrnuty?

Zpráva neuvádí vyjádření Petra Jaška, který se pro média vyjadřoval až později. Zpráva také neuvádí podrobnosti o podmínkách Jaškova propuštění, což je poměrně pochopitelné, takové informace jsou tajné.

 

KOMU?

Jaké cílové skupině je sdělení určeno?

Server Aktualne.cz patří mezi hlavní zpravodajské weby v České republice, sdělení je určeno širokému okruhu čtenářů, kteří mají přístup k internetu. Vzhledem k tomu, že je zpráva umístěna v rubrice Domácí, dostanou se k němu především čtenáři, kteří se zajímají o domácí politiku.

Jakým způsobem se sdělení k příjemcům dostává a jak se dále případně šíří?

Pravidelní čtenáři serveru Aktualne.cz si zprávu přečtou přímo na webu. Mohou ji snadno sdílet na sociálních sítích kliknutím na widgety Twitteru a Facebooku, které jsou hned pod článkem. Část příjemců sdělení se k němu dostane rovnou prostřednictvím sociálních sítích. Zprávu lze samozřejmě najít i pomocí vyhledávání na internetu.

Jak může sdělení ovlivnit názory, postoje a chování příjemců?

Zpráva je napsána bez emocí a nevnucuje čtenáři žádné názory. Čtenáři mohou mít nutkání zajímat se o případ víc, začít si dohledávat informace o dění v Súdánu. Zpráva může přinést kladné politické body ministru zahraničí Zaorálkovi, potažmo celé vládě, která propuštění Petra Jaška zařídila.

 

JAK?

Jak se sdělení snaží upoutat pozornost?

Zpráva se snaží na čtenáře zapůsobit titulkem, který zdůrazňuje národnost zadržovaného (je to Čech, tedy jeden z nás). Leckoho může zaujmout spojení „odsouzený za špionáž“. Pozornost poutají také fotografie a screenshoty tweetů.

Jaký je jazyk a audiovizuální forma sdělení a proč?

Jazyk zprávy je úderný, stručný, drží se faktů, nic nezveličuje a nepřehání. Drží se zaměření serveru jako seriózního média. Zpráva je doplněna ilustrační fotkou ministra zahraničí a dvěma citacemi z Twitteru, které obsahují aktuální fotografie z cesty domů a které tak zprávě dodávají autenticitu a věrohodnost.

Jaké emoce může sdělení v příjemcích vyvolat a proč?

Čtenář se nejspíš zaraduje, že krajan, který byl v ohrožení, je už v bezpečí. Pokud někdo není nakloněn angažmá Čechů v rizikových oblastech či humanitární činnosti, může naopak cítit rozhořčení a spekulovat, kolik propuštění Petra Jaška asi stálo, jaké s tím byly spojené náklady na cestu apod.

 

PROČ?

Proč bylo sdělení vytvořeno?

Server Aktualne.cz je zpravodajské médium, které přináší aktuální informace a zprávy. O případu Petra Jaška zadržovaného v Súdánu informoval jako jiná média pravidelně, přinášel celý příběh, je tedy logické, že informuje o jeho šťastném konci.

Kdo má ze sdělení prospěch či užitek?

Čtenost zprávy se jistě odrazí v příjmech z reklamy na serveru Aktualne.cz. Zpráva je také dobrou vizitkou pro vládu a jejího ministra zahraničí. Rodina zadržovaného Petra Jaška jistě byla informována předem, nicméně pro všechny občany ČR, kteří cestují do zahraničí, je dobré vědět, že se stát o své občany v nouzi dokáže postarat.

 


Doplňující informace a zajímavosti:

Mediální dům Economia, a. s. dále provozuje zpravodajský server iHNed.cz či webový projekt Aktuálně.TV. Zároveň vydává deník Hospodářské noviny, týdeníky Ekonom, Respekt, Marketing & Media a několik odborných titulů.


Odkazy:

 

               Chci odebírat Bulletin