Doporučujeme

Mediální vzdělávání se čas od času dostává do veřejné debaty, je předmětem rozhovorů, článků, reportáží, vycházejí k němu studie. Příležitostně se také objevují nové didaktické materiály, otevírají se kurzy a semináře pro vyučující a konají se akce pro studenty. Podívejte se na výběr novinek, článků a událostí, které považujeme za inspirativní. 

Dezinformace před volbami do Evropského parlamentu

Volby do Evropského parlamentu proběhnou už tento víkend. Prague Security Sudies Institute analyzovalo, která témata rezonovala před volbami na 32 webech šířících manipulativní obsah (podle metodologie projektu Konšpirátori.sk), a kteří politici se k nim nejčastěji vyjadřovali.

Více informací

Výzkum: Dezinformační weby a zpravodajství v ČR

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) publikoval na Novinářském fóru nová data k tomu, jak Češi vnímají dezinformace. Výzkum zpracovala agentura Nielsen Admosphere a zúčastnilo se ho 1015 respondentů starších 15 let. 

Více informací

Iniciativa #JsmeTu proti nenávisti na internetu

Na jaře vznikla v Česku iniciativa #JsmeTu. Jejím cílem je sdružovat lidi, kteří nejsou spokojeni se současnou kulturou debat na internetu a chtějí do nich vnášet slušnostrespekt fakta. Má v současné době více než 1700 členů, dobrovolníků, kteří se sdružují na Facebooku, na této platformě také vstupují do debat. 

Více informací

Obvinění z vraždy Jána Kuciaka

Slovenští prokurátoři potvrdili, že motivace k vraždě novináře Jána Kuciaka souvisela s jeho novinářskou činností, a obvinili z jejího objednání  podnikatele Mariána Kočnera. Slovenská média už dříve zveřejnila nahrávky, v nichž Kočner Kuciakovi vyhrožoval.  Od roku 1992 bylo zabito prokazatelně kvůli práci 1334 novinářů.  

Více informací

Rusko blízko posílení cenzury

Ruská dolní komora Parlamentu schválila novelu zákona, která chce zpřísnit postihy „falešných společenských významných informací, které jsou šířeny jako skutečnost“ a které mohou představovat „riziko pro bezpečnost státu“ či „vést k rozsáhlým nepokojům“. Pokud zákon vstoupí v platnost, dojde k posílení cenzury

Více informací

Analýza mýtů o EU před volbami do Evropského parlamentu

Prague Security Studies Institute v nové analýze rozebírá šíření šesti nejpopulárnějších mýtů o Evropské unii. Analytici monitorovali od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019 obsah 39 dezinformačních webů. Zjistili, že v tomto časovém úseku se na nich objevilo 15 543 textů zmiňujících EU. O unii se psalo přibližně v každém desátém publikovaném textu, nejčastěji byla zmiňována v souvislosti s Ruskem a migrací.  

Více informací

Letní žurnalistická škola na Vysočině

V termínu od 18. do 24. srpna proběhne v Havlíčkově Brodě již 15. ročník Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského. Letos poprvé ale přivítá mezi účastníky přednášek, workshopů a besed i 5 vyučujících (ze základních, středních škol nebo vysokých škol). Ti si mohou vybrat z 5 tematických skupin: Televizní zpravodajství, Rozhlasové zpravodajství, Tisk, Nová média anebo Fotografie.

Více informací

Politici, média a možný střet zájmů

Médiím se tradičně připisuje role "hlídacích psů demokracie". Aby ji však mohla dobře plnit, musí být nezávislá na státní moci. Novela zákona o střetu zájmů zakázala politikům vlastnit média. Jako první se dotkla Andreje Babiše, který převedl Agrofert, pod nějž spadají média ze skupiny Mafra, do svěřenských fondů. Podle Městského úřadu v Černošicích je však nadále ovlivňuje a vyměřil mu pokutu 200 000 Kč. Jaká byla premiérova reakce? A jaký další politik převedl svá média do svěřenského fondu?  

Více informací

Semináře pro vyučující

Česká televize nabídku seminářů na jaro 2019  finalizuje, podrobnosti a termíny budou v nejbližších dnech zveřejněny na jejím webu v sekci Semináře pro pedagogy, kde jsou v současnosti ještě staré informace k podzimním seminářům. 

 

Více informací

Nízká mediální gramotnost Čechů

Rozumí žáci tomu, jak fungují média? Orientují se v české mediální krajině? Dovedou rozpoznat u mediálních sdělení, se kterými přicházejí do styku, jejich hlavní komunikační záměr a posoudit jejich důvěryhodnost? A umí to jejich rodiče a prarodiče? Závěr roku přinesl tři výzkumy mediální gramotnosti, které dávají na tyto otázky částečně odpověď. 

Více informací

Zpráva BIS: ruská hybridní strategie

Bezpečnostní informační služba ČR (BIS) publikovala výroční zprávu, v níž jsou jako největší zahraniční hrozba pro "bezpečnost a další klíčové zájmy ČR" označeny aktivity ruské a čínské státní moci. "Česká republika byla cílem ruských aktivit, které tvořily součást obecné ruské hybridní strategie zacílené proti NATO a EU," uvádí zpráva. 

Více informací

Různé typy zpravodajství

V ČR existují desítky webů, které se označují jako zpravodajské. Obsah, který nabízejí se velmi různí, některé kladou důraz na bulvární zprávy, jiné dávají hodně prostoru názorům a komentářům, některé zveřejňují konspirační teorie. Mediální analytik Josef Šlerka rozdělil české weby na základě analýzy blízkosti jejich publik do osmi kategorií a graficky vizualizoval, jaké jsou mezi nimi vazby. 

Více informací

Třetinu Čechů nezajímají zprávy

Jaké skupiny lidí sledují zprávy nejvíce a jaké naopak nejméně? Agentura Median vypracovala pro Nadační fond nezávislé žurnalistiky analýzu mapující konzumaci zpráv. Vyplývá z ní, že téměř třetina lidí na zprávy nenarazí prakticky nikdy nebo jen výjimečně. Většina nekonzumentů jsou mladí lidé do 36 let, které spojuje, že se nezajímají o politiku a nedůvěřují médiím

Více informací

Agrofert nakupuje další média

Mediální dům Mafra, patřící do koncernu Agrofert, přidá k médiím, která již vlastní (např. deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro, web iDNES.cz, rádio Impuls, televize Óčko nebo časopis Téma) média z vydavatelství Bauer Media. Jde o druhé nejsilnější vydavatelství na českém časopiseckém trhu z pohledu počtu čtenářů, které svými tituly osloví.  Mezi nimi jsou lifestylové časopisy jako Rytmus života či Pestrý svět, motoristické magazíny jako Top Gear či Speed a další mediální tituly

Více informací

Nejrozšířenější euromýty

Evropská unie zakázala pomazánkové máslo nebo křivé banány. Kadeřnice nemohou nosit podpatky. Podobné informace se šíří a v mnohých vyvolávají rozhořčení. Má to ale háček, tvrzení výše nejsou pravdivá. Proč? Vysvětlení nabízí rubrika Euromýty, kterou spravuje Zastoupení Evropské komise v ČR.  

Více informací

Nový web k mediální výchově

V září vznikl nový web pro vyučující mediální výchovy s názvem Svět médií. Najdete na něm například tipy na materiály do výuky nebo na vzdělávací příležitosti. Web se věnuje široké šíři témat od role médií ve společnosti, přes fungování mediálních organizací až po reklamu, síťová média nebo bezpečnost na internetu. 

Více informací

Smrt kvůli zprávám na Whatsappu

Řetězovité nepravdivé zprávy šířící se přes komunikační aplikaci Whatsapp mají v Indii za letošní rok na svědomí už nejméně 12 mrtvých. Všichni byli ubiti rozzuřenými lidmi, kteří je považovali za členy gangu obchodujícího s dětmi. 

Více informací

Trest za nenávistný projev v kauze "teplických prvňáčků"

Začátkem minulého roku Teplický deník publikoval tablo s dětmi, které začaly chodit do první třídy. Jedna z těchto fotografií, na níž jsou děti arabského, romského a vietnamského původu, vyvolala velké množství nenávistných komentářů. O kauze jsme psali zde. Policie prošetřovala, zda některá vyjádření nejsou trestným činem. Tachovský soud nyní rozhodl, že komentář ženy z Tachova české zákony porušil a navrhl trest. 

Více informací

Věříme veřejnoprávním médiím

Zpráva Digital News Report vydávaná Oxfordskou univerzitou a Reuters Institute porovnává, jak lidé v 37 zemích přistupují k médiím. Jednou ze zkoumaných zemí je pravidelně Česká republika. Zpráva odhaluje, jaká média lidé nejčastěji používají a jakým nejvíce důvěřují. 

Více informací

Postoje Američanů k fake news

Podle průzkumu Mothmoutské univerzity se tři čtvrtiny Američanů domnívají, že velké televize a média šíří falešné zprávy (fake news): podle 31 % pravidelně, podle 46 % příležitostně.  Počet Američanů, kteří si myslí, že tradiční média šíří fake news, vzrostl meziročně o 14 %.

Více informací

Skrytá reklama u influencerů

Marketingová společnost Open Influence zjišťovala, jak uživatelé na sociálních sítích vnímají příspěvky influencerů (uživatelů, kteří mají velký vliv). Průzkum ukázal, že většina uživatelů příspěvky influencerů nevnímá jako reklamu. Čtyřicet procent si dokonce vůbec nevšimlo, že byly nějaké značky či produkty propagovány.

Více informací

Festival Jeden svět začne v březnu

Rozvoj digitálních technologií klade na člověka klade vysoké nároky – rozlišovat, co je pravda a co není, je stále složitější. Letošní ročník festivalu dokumentárních filmů  Jeden svět upozorňuje na informační přetížení  a vybízí k aktualizaci sytému. 

Více informací

Mezinárodní den svobody tisku

Svoboda médií není samozřejmostí. Blížící se Mezinárodní de svobody tisku, který připadá na 3. května, je příležitostí si to připomenout. Výročí vyhlásila v roce 1993 Organizace spojených národů. Datum 3.  května odkazuje k podpisu Windhoekské deklarace za podporu nezávislého a pluralitního tisku v Africe z roku 1991 , jejím cílem bylo zlepšit podmínky novinářů, kteří byli kvůli své práci často zastrašování a uvězňováni.

Více informací

Vražda investigativního novináře

Koncem února byl na Slovensku zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak se svou partnerkou. Byl zabit kvůli své práci? Co to znamená pro další novináře? A jak to ovlivnilo Slovensko? Přečtěte si, jak to vidí lidé, kteří s Kuciakem pracovali. 

Více informací

Kdo šíří nejvíce hoaxů? Senioři

Výzkum Starci na netu realizovaný Univerzitou Palackého v Olomouci a společností Seznam.cz odhalil, že lidé starší 65 let velmi často posílají svým známým e-maily. Zprávy o politickém dění šíří touto formou šestkrát víc než mladší lidé.  Mezi přeposílanými zprávami jsou i hoaxy a dezinformace.  

Více informací

Stav výuky mediální výchovy na středních školách

Vyučující považují mediální výchovu za důležitou, narážejí ale při její výuce na mnoho překážek a nedostatečnou podporu. To vyplývá z reprezentativního dotazníkového šetření mezi 218 vyučujícími mediální výchovy.

Více informací

Newsroom: pořad o médiích

Česká televize nabízí na ČT24 každý týden krátký pořad Newsroom, který se věnuje aktuálnímu mediálnímu dění. Umožňuje také nahlédnout do zákulisí práce  novinářů, reportérů a dalších lidí z mediální branže. Pořad lze sledovat i na internetu. 

Více informací

Předvolební dezinformace vrcholí

Po prvním kole prezidentských voleb značně stoupl objem dezinformací, které se šíří především na internetu. Nepravdivé zprávy se týkají obou kandidátů.  Množství dezinformací je tak velké, že někteří mediální analytici a novináři mluví o koordinovaných dezinformačních kampaních.

Více informací

Konference Média a volby

V posledním půlroce se konaly dvoje volby - parlamentní a prezidentské. Oběma přecházely předvolební kampaně. Jak se vydařily z marketingového hlediska? Jaká byla strategie stran a kandidátů? O předvolebním dění informovala média. Jak se na to novináři připravovali? Mediálně-vzdělávací konference Média a volby nabídne panelové debaty s odborníky i workshopy. Prohlédněte si program a přihlaste se

Více informací

Konference (Ne)bezpečí na síti

Konference k mediálnímu vzdělávání, která se zaměřuje na rizika v prostředí sociálních sítí, se uskuteční 18. října v Centru současného umění DOX. Odborníci v panelové debatě proberou nebezpečí závislosti na internetu, kyberšikany, nenávistných projevů a dezinformací. Čekají Vás také workshopy a projekce filmu doprovázená besedou se známým youtuberem Kovym

Více informací

Strategie v prezidentských kampaních

Co uškodilo a co pomohlo jednotlivým kandidátům k jejich volebnímu výsledku? Jak často při svých vystoupeních uváděli zavádějící nebo nepravdivé informace? Jaký dopad mohou mít na výsledek druhého kola televizní debaty? Tyto otázky budou součástí debaty, která se uskuteční ve čtvrtek 25. 1. od 17:30 na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Akce je součástí cyklu Rozpravy o českých médiích, které pořádá každý měsíc Institut komunikačních studií a žurnalistiky.

Více informací

Hra: Novinářem na jeden den

Jak pracují novináři v krizových situacích? Vyšší odborná škola publicistiky přichystala pro studenty středních škol akční hru. Je založena na metodě zážitkové pedagogiky, tzv. eduLARP (Live Action Role Playing). Jde o simulaci reálné situace, která se stane mediální událostí. Studenti si přitom vyzkouší jednotlivé role „lidí okolo médií“. Dozvědí se, jak vznikají „mediální kauzy“ a jaké mohou být jejich následky. Hravou formou si osvojí základní principy mediálního světa, naučí se vnímat média s kritickým odstupem.

Více informací

Přednášky a workshopy k informačnímu vzdělávání

Tvorba a evaluace informací - to jsou hlavní témata letošního Národního informačního semináře (NASIV), který se uskuteční v Brně 13. a 14. 6. Účastníky čekají přednášky týkající se mediální a informační gramotnost a mohou si vybrat také ze 13 workshopů.

Více informací

Jak číst předvolební průzkumy. Kouzla s magickou hranicí 5 %

Volby do Poslanecké sněmovny jsou za námi, v roce 2018 budeme hlasovat pro své kandidáty na prezidenta a komunální politiky. Většina lidí předtím, než jde k volebním urnám, přemýšlí o tom, komu věnovat hlas. Jedním z faktorů, který jejich rozhodování ovlivňuje, jsou výsledky předvolebních průzkumů. Není ale průzkum jako průzkum. Jak se dá s grafy čarovat, přibližuje článek Roberta Břešťana, který byl publikován na webu HlídacíPes.org a který přinášíme v Bulletinu v plném znění.

Více informací

Výzkum: Informace jsou základem pro kritické myšlení

Změní se život lidí, kteří získají přístup k zakázaným informacím? Vědci z Číny, země se státem řízenou cenzurou, uskutečnili experiment. Umožnili 1800 studentům navštěvovat blokované weby a motivovali je ke sledování zpráv. 

Více informací

Facebook experimentuje se zobrazováním příspěvků

Milionům uživatelů Facebooku se nezobrazují na hlavní stránce příspěvky stránek a skupin. Na změnu, kterou sociální síť testuje v šesti státech, konkrétně na Slovensku, v Bolívii, Guatemale, Kambodži, Srbsku a Srí Lance, si stěžují firmy, média i uživatelé. 

Více informací

Jak chránit děti před riziky na internetu?

V říjnu se uskutečnila mediálně-vzdělávací konference (Ne)bezpečí na síti. Vyučující ze základních a středních škol se dozvěděli více o rizicích i příležitostech v prostředí sociálních sítí. Lucie Šťastná z Univerzity Karlovy, která se zabývá mediální výchovou v rodině a mediální gramotností, nabízí odborný kontext k tématům konference a odkazy na související výzkumy.

Více informací

VÝZKUM: Mladí a nová média

Každý druhý středoškolák ihned po probuzení zkontroluje sociální sítě. Ty jsou pro ně nejpoužívanějším prostředkem elektronické komunikace a nejčastějším zdrojem informací o aktuálních společenských a politických tématech. Doprovázejí je všude, i ve škole. Jen  13 % studentů uvedlo, že se na sociální sítě při výuce nikdy nedívá, 39 % je kontroluje naopak často.

Více informací

Výzkumy: Češi neznají vlastníky médií a netrápí je to. Děti nedají bez smartphonu ani ránu

V květnu se objevily výsledky dvou zajímavých šetření týkajících se médií. Reprezentativní výzkum agentury STEM/MARK zjišťoval, jak Češi vnímají vlastnictví médií a jejich nezávislost. Studie společnosti Nielsen Admosphere se zabývala tím, jak děti využívají nové technologie. 

Více informací

Týdny mediálního vzdělávání – Na pravdě záleží

Debaty s novináři a mediálními odborníky, DVD s filmem o fake news, publikaci s analýzami mediálních sdělení a další materiály k mediálnímu vzdělávání - to vše nabízíme zdarma školám, které se připojují k Týdnům mediálního vzdělávání. Registrujeme jich zatím více než 150. Je mezi nimi už vaše škola? 

Více informací

Dezinformace před volbami

V souvislosti s blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny začala organizace Prague Security Studies Institute vydávat týdenní newsletter s názvem České volby v éře dezinformací, v němž sledují jaké příspěvky a témata rezonují na dezinformačních webech. V době předvolebních debat má napilno má také projekt Demagog.cz, který ověřuje faktické výroky politiků. 

Více informací

Výzkum o stavu mediální výchovy na středních školách

Jeden svět na školách uskutečnil reprezentativní výzkum, který mapuje stav výuky mediální výchovy na českých středních školách. Jako první tak přináší rozsáhlejší data, se kterými se dá dále pracovat.

Více informací

OECD: Školy mají učit rozpoznávat fake news

Ředitel pro vzdělávání v OECD, Andreas Schleicher,  pro BBC uvedl, že by se studenti měli umět orientovat v digitálním prostředí a odhalovat nepravdivé zprávy. Tyto dovednosti by měly být součástí globální kompetence, která bude od roku 2018 součástí mezinárodních testů PISA.

Více informací

Boj Facebooku proti fake news

Sociální sítě i webové vyhledávače přijímají opatření, která mají omezit dopad fake news neboli falešných zpráv. Nejviditelnější je v tomto směru Facebook, který začal s označováním lživých zpráv a snaží se také stránky a účty šířící dezinformace odstřihnout od reklamy. 

Více informací