Europoslanci schválili reformu autorského práva

Evropský parlament  schválil směrnici, která má uzpůsobit autorská práva pro digitální prostředí. Velké internetové firmy jako je například Google, by měly nově platit vydavatelům a umělcům za použití jejich děl. Internetové platformy budou muset kontrolovat, zda uživateli nahrávaný obsah neporušuje autorská práva. Členské státy mají dva roky na převedení směrnice do svého práva.

Přečtěte si o tématu více například v článku na serveru Lupa.cz nebo na webu Českého rozhlasu. Vyzkoušejte se žáky také aktivitu Autorská práva na internetu: kontroverze ohledně evropské směrnice.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.