Smrt kvůli zprávám na Whatsappu

Řetězovité nepravdivé zprávy šířící se přes komunikační aplikaci Whatsapp měly v Indii v roce 2018 na svědomí nejméně 12 mrtvých. Všichni byli ubiti rozzuřenými lidmi, kteří je považovali za členy gangu obchodujícího s dětmi. 

Falešné zprávy o údajném obchodování s dětmi v různých obměnách kolují po celé Indii. Jelikož se týkají dětí, a mnozí z příjemců zpráv jsou rodiči, tak budí silné emoce. Někdy to dopadá tak, že když neznámý muž promluví ve vesnici na dítě a zeptá se ho na cestu, tak přihlížející, v domnění, že je to člen gangu obchodujícího s dětmi, vezmou spravedlnost do vlastních rukou. Za letošní rok minimálně 12 případů skončilo smrtí.

Digitální gramotnost Indů je nízká. Mnoho vesničanů se v posledních měsících dostalo do styku s chytrými telefony poprvé v životě a ještě nedisponují schopností rozlišit, že ne všechny informace jsou důvěryhodné. Místní úřady si závažnost situace uvědomují a aktivně se snaží lidi varovat, že zpráva o obchodování s dětmi, kterou všichni čtou na WhatsAppu, je falešná. Dokonce najali veřejné hlasatele, kteří obcházejí vesnice a věc vysvětlují. Jeden z nich ovšem už zemřel – také ho ubil dav.

Bojovat proti šíření falešných zpráv se rozhodl i sám poskytoval služby, společnost WhatsApp, která patří Facebooku. Vývojáři komunikační aplikace si zaplatili celostránkové reklamy v předních anglicky i hindsky psaných novinách, aby uživatele své aplikace upozornili na možné důsledky sdílení neověřených zpráv. 

 

 

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.