Smrt kvůli zprávám na Whatsappu

Řetězovité nepravdivé zprávy šířící se přes komunikační aplikaci Whatsapp měly v Indii v roce 2018 na svědomí nejméně 12 mrtvých. Všichni byli ubiti rozzuřenými lidmi, kteří je považovali za členy gangu obchodujícího s dětmi. 

Falešné zprávy o údajném obchodování s dětmi v různých obměnách kolují po celé Indii. Jelikož se týkají dětí, a mnozí z příjemců zpráv jsou rodiči, tak budí silné emoce. Někdy to dopadá tak, že když neznámý muž promluví ve vesnici na dítě a zeptá se ho na cestu, tak přihlížející, v domnění, že je to člen gangu obchodujícího s dětmi, vezmou spravedlnost do vlastních rukou. Za letošní rok minimálně 12 případů skončilo smrtí.

Digitální gramotnost Indů je nízká. Mnoho vesničanů se v posledních měsících dostalo do styku s chytrými telefony poprvé v životě a ještě nedisponují schopností rozlišit, že ne všechny informace jsou důvěryhodné. Místní úřady si závažnost situace uvědomují a aktivně se snaží lidi varovat, že zpráva o obchodování s dětmi, kterou všichni čtou na WhatsAppu, je falešná. Dokonce najali veřejné hlasatele, kteří obcházejí vesnice a věc vysvětlují. Jeden z nich ovšem už zemřel – také ho ubil dav.

Bojovat proti šíření falešných zpráv se rozhodl i sám poskytoval služby, společnost WhatsApp, která patří Facebooku. Vývojáři komunikační aplikace si zaplatili celostránkové reklamy v předních anglicky i hindsky psaných novinách, aby uživatele své aplikace upozornili na možné důsledky sdílení neověřených zpráv. 

 

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.