Smrt kvůli zprávám na Whatsappu

Řetězovité nepravdivé zprávy šířící se přes komunikační aplikaci Whatsapp měly v Indii v roce 2018 na svědomí nejméně 12 mrtvých. Všichni byli ubiti rozzuřenými lidmi, kteří je považovali za členy gangu obchodujícího s dětmi. 

Falešné zprávy o údajném obchodování s dětmi v různých obměnách kolují po celé Indii. Jelikož se týkají dětí, a mnozí z příjemců zpráv jsou rodiči, tak budí silné emoce. Někdy to dopadá tak, že když neznámý muž promluví ve vesnici na dítě a zeptá se ho na cestu, tak přihlížející, v domnění, že je to člen gangu obchodujícího s dětmi, vezmou spravedlnost do vlastních rukou. Za letošní rok minimálně 12 případů skončilo smrtí.

Digitální gramotnost Indů je nízká. Mnoho vesničanů se v posledních měsících dostalo do styku s chytrými telefony poprvé v životě a ještě nedisponují schopností rozlišit, že ne všechny informace jsou důvěryhodné. Místní úřady si závažnost situace uvědomují a aktivně se snaží lidi varovat, že zpráva o obchodování s dětmi, kterou všichni čtou na WhatsAppu, je falešná. Dokonce najali veřejné hlasatele, kteří obcházejí vesnice a věc vysvětlují. Jeden z nich ovšem už zemřel – také ho ubil dav.

Bojovat proti šíření falešných zpráv se rozhodl i sám poskytoval služby, společnost WhatsApp, která patří Facebooku. Vývojáři komunikační aplikace si zaplatili celostránkové reklamy v předních anglicky i hindsky psaných novinách, aby uživatele své aplikace upozornili na možné důsledky sdílení neověřených zpráv. 

 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.