Koronavirus a dezinformace

V jednom z Bulletinů jsme psali o tom, jak témata spojená s koronavirem zahltila média a přitáhla ke zprávám více diváků než obvykle. Nyní se podíváme blíže na dezinformace, které se v souvislosti s pandemií covid-19 aktuálně šíří. V článku najdete odkazy na konkrétní analýzy. 

Dezinformace ke covid-19

Dezinformace, na něž upozorňuje Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo vnitra vydalo přehled Hlavních dezinformačních sdělení. Pojednávají například o roli Evropské unie, původu viru nebo "zaručených lécích proti covid-19.

Dezinfoservis  –  denní infoservis o dezinformacích od platformy COVID19CZ

Skupina dobrovolníků, která vznikla na nové platformě COVID19CZ, analyzuje dezinformace a zařazuje je do takzvaného dezinfoservisu. Tým je složený z odborníků z technologických firem, podílí se na ní Seznam.cz, KISK FF MU i nevládní organizace, jako je Transitions, Zvolsi.info nebo Člověk v tísni.

Denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps monitoruje iniciativa veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Mezi těmi posledními zařazenými je: dezinformace o nuceném očkování proti covid-19 v Dánsku nebo dezinformace o tom, že pandemie je podvod a většina oficiálních obětí na nemoc nezemřela

Přehled všech zatím zanalyzovaných dezinformací najdete na webu Seznam Zprávy.

Zmapování přelivu ruských dezinformací do českého kyberprostoru od Českých elfů 

Narativy dezinformačních příběhů analyzovali již v březnu 2020 Čeští elfové a porovnávali je s dezinformacemi, které se šířily z Ruska. Na velký objem dezinformací, který produkují ruská média, poukázala v dubnu 2020 také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Ve svém vyjádření zmínila i problém čínské propagandy. Na to, že Čína zatajovala informace a šířila propagandu, upozorňuje také podle serveru Aktuálně.cz analýza ministerstva zahraničí

Facebook a Google 

Facebook přijal další opatření proti šíření dezinformací, podle Kateríny Dřevěné z Antipropaganda.sk však nejsou dostatečná, přečtěte si její argumenty v článku na webu Manipulatori.cz.

Článek na webu iRozhlas.cz zase upozorňuje na to, že dezinformační weby často profitují z reklamy (nejen) na Googlu a že se navzdory očekáváním zatím nepovedlo jim toky peněz zastavit.

Vyzkoušejte naše výukové materiály k tématu fake news, konspiračních teorií a dezinformací 

 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.