Koronavirus a dezinformace

V minulém Bulletinu jsme psali o tom, jak témata spojená s koronavirem zahltila média a přitáhla ke zprávám více diváků než obvykle, v tomto se podíváme blíže na dezinformace, které se v souvislosti s pandemií covid-19 aktuálně šíří. V článku najdete odkazy na konkrétní analýzy. 

Dezinformace ke covid-19

Dezinformace, na něž upozorňuje Ministerstvo vnitra ČR

Ministerstvo vnitra vydalo přehled "Hlavních dezinformačních sdělení". Pojednávají například o roli Evropské unie, původu viru nebo "zaručených lécích proti covid-19".

Dezinfoservis  –  denní infoservis o dezinformacích od platformy COVID19CZ

Skupina dobrovolníků, která vznikla na nové platformě COVID19CZ, analyzuje dezinformace a zařazuje je do takzvaného dezinfoservisu. Tým je složený z odborníků z technologických firem, podílí se na ní Seznam.cz, KISK FF MU i nevládní organizace, jako je Transitions, Zvolsi.info nebo Člověk v tísni.

Denně monitoruje a ověřuje informace, které se v souvislosti s novým koronavirem objevují. Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps monitoruje iniciativa veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Infoservis obsahuje nejrozšířenější nebo nejzávažnější dezinformace, součástí každé zprávy je obsah, zdroj, základní fact-checking a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Mezi těmi posledními zařazenými je: dezinformace o nuceném očkování proti covid-19 v Dánsku nebo dezinformace o tom, že pandemie je podvod a většina oficiálních obětí na nemoc nezemřela

Přehled všech zatím zanalyzovaných dezinformací najdete na webu Seznam Zprávy.

Analýza českých dezinformačních webů od PSSI

Analytici z Prague Security Studies Institutu (PSSI) začali v březnu monitorovat, jaká témata rezonují na 8 českých dezinformačních webech, a vydávat k tomu pravidelně newslettery. Zatím jsou k dispozici 2, za období 23. března - 4. dubna a za 5. - 17. dubna.

Graf níže ukazuje, jaký byl na analyzovaných webech v období od 5. až 17. dubna podíl článků k tématu koronaviru.

Zdroj: newsletter PSSI

Zmapování přelivu ruských dezinformací do českého kyberprostoru od Českých elfů 

Narativy dezinformačních příběhů analyzovali již v březnu Čeští elfové a porovnávali je s dezinformacemi, které se šířily z Ruska. Na velký objem dezinformací, který produkují ruská média, poukázala v dubnu také místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Ve svém vyjádření zmínila i problém čínské propagandy. Na to, že Čína zatajovala informace a šířila propagandu, upozorňuje také podle serveru Aktuálně.cz analýza ministerstva zahraničí

 

Facebook a Google 

Facebook přijal další opatření proti šíření dezinformací, podle Kateríny Dřevěné z Antipropaganda.sk však nejsou dostatečná, přečtěte si její argumenty v článku na webu Manipulatori.cz.

Článek na webu iRozhlas.cz zase upozorňuje na to, že dezinformační weby často profitují z reklamy (nejen) na Googlu a že se navzdory očekáváním zatím nepovedlo jim toky peněz zastavit.

 

Vyzkoušejte naše výukové materiály k tématu fake news, konspiračních teorií a dezinformací