HOAX.cz 

Cílem serveru HOAX.cz je upozorňovat na hoaxy a internetové podvody. Za tímto účelem zveřejňuje jejich aktualizovanou databázi, v níž si můžete podezřelé e-maily a lavinovitě zprávy sdílené na sociálních sítích ověřit. Dále na webu najdete rubriky PHISHING, LOTERIE, SCAM419, MALWARE a ŘETĚZOVÉ E-MAILY, v nichž se dočtete více o těchto specifických druzích internetových podvodů.

JAK HOAX POZNÁME? 

Jedním z velmi častých nešvarů, který se na internetu vyskytuje, je šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, tzv. hoaxů. Hoaxy zpravidla obsahují nepřesné, zkreslující informace, účelově upravené polopravdy nebo směs polopravd a lží.

Typický text poplašné zprávy obsahuje většinou tyto body:

  • Snaží se přesvědčit svojí důvěryhodností 

Šokující informace, nové nebezpečí, naléhavá pomoc...

  • Důvěryhodné zdroje varují

Ve většině případů se pisatel poplašné zprávy snaží přesvědčit, že varování přišlo od důvěryhodných zdrojů ("FBI varuje...", "Microsoft upozorňuje", "Zdravotnická organizace zjistila" atd...).

  •  Nebo naopak tajná informace unikla

Údajná informace, o které oficiální média mlčí a nesmí se o ní mluvit, ale autor zprávy ji objevil a vyzývá k jejímu sdílení.

  • Výzva k dalšímu rozeslání

Tento bod HOAX obsahuje vždy! Je "hnacím motorem" pro další šíření. Mnoho nezkušených uživatelů se nechá zprávou napálit a bez přemýšlení výzvu uposlechnou. Právě proto se tyto nesmysly lavinovitě šíří.

Pokud obdržíte zprávu, která obsahuje některý z výše uvedených bodů, je nejlepší se nejdříve nad ní zamyslet a až pak konat. Ve většině případů zjistíte, že patří rovnou do koše.

 
 
 
 
 
 

 

POZADÍ PROJEKTU

Web HOAX.cz založil v roce 2000 Josef Džubák. Motivací pro vznik byla osvěta uživatelů a omezení šíření hoaxů, protože se s tímto problémem jako správce sítě často setkával. Založení a provoz serveru podpořily české a slovenské antivirové firmy (Alwil, AVG, Eset). S některými spolupráce probíhá doposud.

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.