Asociální síť 

Jaké to je čelit na sociálních sítích záplavě nenávistných vzkazů? Kam až jsou schopni takzvaní internetoví trollové zajít? V této audiovizuální lekci poznáte několik konkrétních příběhů lidí, kteří to zažili - jak na straně agresorů, tak na straně obětí.

OBSAH

Hlavním protagonistou dokumentu je moderátor britské radiostanice BBC Richard Bacon, který na sociálních sítích čelí útokům na sebe i na svou rodinu. Nenávistné a výhružné příspěvky se objevují už přes dva roky a jsou podepsány vždy stejným nickem. Novináře zajímalo, kdo za nimi stojí a co ho k takovému chování vede. Rozhodl se fenomén trollingu blíže prozkoumat a natočil film, v němž zjišťuje motivaci lidí, kteří píšou nenávistné komentáře, a zároveň ukazuje, jaký dopad má tento obsah na oběti.  

audiovizuální lekci jsou připraveny dvě aktivity, které můžete vyzkoušet ve třídě. V první – Kyberprostor jako náměstí – se žáci zamýšlejí nad tím, jaká data o sobě na internetu zveřejňují a jaké důsledky může zveřejnění těchto informací vyvolat. V druhé – Kyberšikana ve statistických datech – žáci pracují s výsledky výzkumu o kyberšikaně a učí se lépe porozumět grafům. Součástí lekce je
i informační text, který se zabývá kyberšikanou a trollingem, projekt Prevence proti šikaně na internetu nebo návrhy na týmové projekty.

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.