Asociální síť 

Jaké to je čelit na sociálních sítích záplavě nenávistných vzkazů? Kam až jsou schopni takzvaní internetoví trollové zajít? V této audiovizuální lekci poznáte několik konkrétních příběhů lidí, kteří to zažili - jak na straně agresorů, tak na straně obětí.

OBSAH

Hlavním protagonistou dokumentu je moderátor britské radiostanice BBC Richard Bacon, který na sociálních sítích čelí útokům na sebe i na svou rodinu. Nenávistné a výhružné příspěvky se objevují už přes dva roky a jsou podepsány vždy stejným nickem. Novináře zajímalo, kdo za nimi stojí a co ho k takovému chování vede. Rozhodl se fenomén trollingu blíže prozkoumat a natočil film, v němž zjišťuje motivaci lidí, kteří píšou nenávistné komentáře, a zároveň ukazuje, jaký dopad má tento obsah na oběti.  

audiovizuální lekci jsou připraveny dvě aktivity, které můžete vyzkoušet ve třídě. V první – Kyberprostor jako náměstí – se žáci zamýšlejí nad tím, jaká data o sobě na internetu zveřejňují a jaké důsledky může zveřejnění těchto informací vyvolat. V druhé – Kyberšikana ve statistických datech – žáci pracují s výsledky výzkumu o kyberšikaně a učí se lépe porozumět grafům. Součástí lekce je
i informační text, který se zabývá kyberšikanou a trollingem, projekt Prevence proti šikaně na internetu nebo návrhy na týmové projekty.

 

Zpřístupnění filmů žákům

 

Upozornění pro vyučující

Všichni vyučující, kteří mají bezplatnou registraci na našem portále, mohou zpřístupnit jakýkoliv film žákům.

Volbou Zpřístupnit žákům zahrnutou u všech lekcí, je možné vygenerovat přístupové údaje pro žáky.