Kyberdžihád

V posledních letech se teroristické organizace v čele s tzv. Islámským státem zdokonalily nejen v páchání útoků, ale i jako vypravěči. V této audiovizuální lekci můžete prozkoumat, jaké prostředky a techniky jejich propaganda využívá.

OBSAH:

V dokumentu vystupují odborníci, kteří rozebírají, jak tzv. Islámský stát využívá média k šíření svých myšlenek a získávání nových příznivců. Zamýšlejí se také nad tím, jakými způsoby lze proti džihádistické propagandě na internetu bojovat.

audiovizuální lekci jsou připraveny dvě aktivity, které můžete vyzkoušet ve třídě. V první z nich, s názvem Přitažlivá, se žáci zamýšlejí nad tím, jaké myšlenky a hodnoty obsahují propagandistická videa. Na koho cílí? Jak se šíří? Své nápady zakreslují do myšlenkových map. V druhé aktivitě – Na okraji společnosti – žáci ve skupinkách debatují o citátech protagonistů dokumentu, kteří svou identitu nejsilněji spojují s národností nebo náboženstvím. Žáci zjišťují, že mladé lidi často vede do náruče islamistických extremistů vykořeněnost – pocit, že do společnosti, v níž žijí, nezapadají. Součástí lekce je i informační text, který poskytuje vhled do problematiky, a text, který upozorňuje na to, co je na dokumentu zajímavého z filmového hlediska. 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.