Mimořádná zpráva

Kolik času zabere zpracovat událost, která bude jednou z hlavních zpráv dne? Co všechno  práce novináře obnáší? A jak se liší postupy práce ve veřejnoprávní České televizi a soukromém tištěném a digitálním médiu?  Nová audiovizuální lekce nás nechává nahlédnout do zákulisí dvou redakcí. 

OBSAH:

Jeden z českých vrcholných politiků se chystá večer za zavřenými dveřmi učinit zásadní oznámení. Média samozřejmě chtějí být u toho a zprostředkovat informaci svým čtenářům a divákům co nejrychleji. Filmový štáb Tomáše Bojara sleduje, jak se novináři už od rána na tuto událost připravují. Pozorujeme, jak plánují, co do zprávy zahrnou, jak si mezi sebou rozdělují úkoly, jak získávají jednotlivé materiály, jak se vyrovnávají s různými překážkami, jak pořízený materiál editují. Na konci dne se konečně seznamujeme s výsledným mediálním produktem, na němž se podíleli lidé různých mediálních profesí.

K audiovizuální lekci bude v průběhu listopadu doplněna aktivita Výroba zpráv, v níž žáci seřazují do správného pořadí jednotlivé novinářské kroky, které se v redakcích u přípravy zpráv odehrávají. Stejně tak bude doplněn informační text Otázky a odpovědi, v němž je více informací o novinářské profesi a principech žurnalistiky. 

 

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.