Nic se neodpouští

Útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015 otřásl Evropou. Nová audiovizuální lekce nás seznamuje s jednou z novinářek, která v ní pracovala. Na rozdíl od svých kolegů měla štěstí, že přežila. Lekce otevírá téma svobody projevu. 

Obsah: 

Zineb El Rhazoui, marocká aktivistka a novinářka, se netají svými kritickými názory na islám a náboženství obecně. Za svobodou vyjadřování odešla do Francie, kde se stala redaktorkou satirického časopisu Charlie Hebdo. Snímek sleduje pět let jejího života v období 2011 až 2016. Jeden z klíčových momentů je útok na redakci Charlie Hebdo v roce 2015, který následoval po vydání obálky s karikaturou proroka Mohameda. Kolegové Zineb jsou zavražděni a ona se v následujících měsících učí žít pod neustálou policejní ochranou. V této situaci se připravuje i na narození svého dítěte. Navzdory ztrátě iluze o bezpečí uprostřed západní společnosti neslevuje Zineb ze svého odhodlání bojovat proti fanatismu.

 

K audiovizuální lekci jsou připraveny dvě aktivity s názvem: Karikatury a Svoboda projevu v České republice. Součástí lekce je i informační text Otázky a odpovědi, který nabízí informace o týdeníku Charlie Hebdo a útoku a Nic se neodpouští z pohledu filmové výchovy

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.