Ve skutečném životě

Internet poskytuje zdání anonymity. Napsat někomu nenávistný komentář na Facebooku je tak mnohem snazší než mu říct podobnou věc do očí.  Nová audiovizuální lekce poukazuje na tento rozpor a nadhazuje otázku: Neměla by pravidla slušného chování platit na internetu stejně jako v normálním životě?

OBSAH:

„Všichni tě nenávidí.“ „Homosexualita je nemoc.“ „Jsi ta nejdivnější holka z celé školy. „Všichni muslimové jsou teroristi.“ Běžné komentáře, které se denně objevují na internetu –pronášejí je skuteční lidé. Vědí ale, jak se cítí ti, na které míří? Spot Ve skutečném životě ukazuje, jak anonymní hlášky působí na lidi na ulici. 

K audiovizuální lekci je připravena aktivita do výuky s názvem Nenech se strhnout. Žáci se v ní zamýšlejí nad příčinami nenávistné komunikace a zamýšlejí se nad různými strategiemi, jak na nenávist na internetu reagovat. Vyučující mohou využít informační text Otázky a odpovědi, v němž je problematika nenávistných projevů blíže představena. 

 

 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.