Vykecávačka

Plakát se věnuje problematice digitální stopy, kterou zanecháváme na sociálních sítích, a možnostem jejího zneužití.

  Plakát ke stažení: JPG, PDF
  Řešení plakátu najdete na konci kapitoly.
 
 
 
 
 
 
 

Informace

Internet je velmi užitečným prostorem pro vyhledávání informací, komunikaci, propagaci a zviditelnění téměř jakéhokoli obsahu. Přesto je třeba k němu přistupovat opatrně a je velmi důležité si vždy rozmyslet, jakou informaci publikujeme. Zejména na sociálních sítích mají lidé tendence sdílet o sobě informace, které jsou citlivé a mohou být zneužitelné. Ani v případě, že takové příspěvky smažeme, si nikdy nemůžeme být stoprocentně jistí, že nebudou někde na internetu kolovat. Je dobré mít na paměti, že „internet nesmažeme“, a tedy před vpuštěním čehokoli do online prostoru si několikrát rozmyslet, jaký to může mít dopad – třeba i v daleké budoucnosti. 

Jaká jsou rizika zveřejňování informací na sociálních sítích?

Obecně platí: čím méně informací o sobě budeme zveřejňovat, tím lépe. Ačkoliv může být zábavné sdílet s ostatními své fotografie, videa, názory či myšlenky nebo se může jevit neškodné publikovat své osobní údaje (adresu, telefonní číslo, datum narození apod.), pokaždé hrozí určité riziko, že tyto informace může někdo zneužít – například ke kyberšikaně, vydírání, urážení nebo dokonce falšování naší identity. Na zveřejněný obsah můžeme doplatit i v budoucnu; ať už v situaci, kdy se o naši online historii bude zajímat potenciální zaměstnavatel, nadřízený nebo třeba zahraniční univerzita, či se staneme veřejně činnou osobu a lidé nebo média dohledají naši zdánlivě skrytou minulost.

Kdo všechno se může dostat k informacím publikovaných na sociální síti?

K informacím, které publikujeme na sociální síti, se dostane primárně ten, komu udělíme souhlas sledovat náš profil a naše příspěvky. Nastavení soukromí je jedním z prvních kroků, které bychom měli udělat, když si zakládáme účet na sociální síti. Avšak ani to nám nezaručí, že se například naše video nedostane z okruhu našich přátel. Stačí, aby ho jeden z kamarádů sdílel na svém veřejném účtu (ke kterému má přístup každý), a toto video si již začne žít svým vlastním životem a my nad ním zcela ztrácíme kontrolu.

Sociálním sítím a obsahu publikovanému online se více věnují Otázky a odpovědi.

 


Tipy do výuky

AV lekce – Mediální gramotnost se vyplatí: Vykecávačka

Co je cennější – soukromí, nebo popularita? Aplikace Vykecávačka dilema vyřeší za vás a prozradí na vás úplně všechno! A všichni vás budou milovat, protože kdo se na sociálních sítích nejvíc odhaluje, má přece nejvíc lajků a sledujících. Možná, že vás časem doběhne některá fotka, kterou byste dnes rozhodně nezveřejnili, ale to už bude pozdě. Z internetu totiž už nikdy nic nezmizí. 

 


Užitečné odkazy

Digitální stopa – Vzdělávací projekt Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost, který se věnuje tématům digitálních stop, digitálního soukromí, digitální identity či kyberšikany.

E-bezpečí  Projekt Univerzity Palackého v Olomouci se zaměřuje na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou s rizikovým chováním na internetu. Vyučujícím i rodičům poskytuje například konkrétní návody, jak si zabezpečit své soukromí v prostředí jednotlivých sociálních sítí.

České centrum bezpečnějšího internetu – Kromě osvětové činnosti provozuje také horkou linku pro nahlašování nezákonného obsahu.

 


 

Řešení

BÁRA

Podívejte se na chybějící obrázky 3 a 4, které odhalují, proč Bára poprosila svého kamaráda, aby jí šel vyprovodit domů.

Obrázek 3

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek  4

 

 

 

 

 

 

 

Celý příběh (klikněte pro zvětšení obrázku)

 

 

 

 

TONDA

Podívejte se na chybějící obrázky 3 a 4, které odhalují, proč Tonda nezískal pracovní pozici a na jeho místo byl vybrán jiný kandidát.

Obrázek 3

 

 

 

 

 

 

 

Obrázek 4

 

 

 

 

 

 

 

Celý příběh (klikněte pro zvětšení obrázku)

 

 

 

 


<< Zpět na přehled plakátů

 

               Chci odebírat Bulletin