Romský holocaust

Romský holocaust je dodnes málo připomínanou součástí zločinů 2. světové války. Za pomoci filmu Ó, ty černý ptáčku a doporučených aktivit o něm diskutujte se svými žáky. Můžete hledat i odpověď na otázku, proč se za komunismu romský holocaust utajoval, a jak se česká společnost postavila ke dvěma koncentračním táborům na území republiky.

Informační text

Informační text k filmu Ó, ty černý ptáčku odpovídá nejen na otázky týkající se romského holocaustu, ale zabývá se i původem romské menšiny a jejím zastoupením v české společnosti. K diskuzi mohou vybízet otázky věnující se utajování romského holocaustu za komunismu.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


 

Film: Ó, ty černý ptáčku

Břetislav Rychlík / Česká republika / 1997 / 59 min.

Dokument Břetislava Rychlíka se věnuje romskému holocaustu. Režisér s pamětníky navštívil místa bývalých koncentračních táborů na území Československa, věznici v Berlíně i vyhlazovací tábor Osvětim-Březinka. Tvůrci snímku také zjišťovali, kolik o romském holocaustu ví současná společnost.

Aktivita: Žalující píseň

Žáci se v aktivitě hlouběji seznámí s písní Aušvicate hi khero baro, která zazněla ve filmu. Autentická píseň vznikla v koncentračním táboře v Osvětimi a emotivně vypráví příběh romského holocaustu. Žáci budou interpretovat český překlad písně a diskutovat o pocitech, které v nich toto svědectví vyvolává.

Aktivita: Koleje do nebe

Žáci se seznámí s dobovými fotografiemi, dokumenty a dokonce i s kresbami neznámých romských vězňů z koncentračního tábora Osvětim, kteří byli portrétováni na příkaz doktora Mengeleho.  V závěru diskutují o "mottu": Každý holocaust začíná porušováním lidských práv a končí plynovými komorami.

 

 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.