Sociální sítě a internet

Mladí lidé jsou na sociálních sítích jako doma, využívají je ke komunikaci, získávání i sdílení informací i zábavě. Jak tyto platformy fungují? Jaké data o uživatelích sbírají? Nebo jakou roli hrají v životě teenagerů? Těmto tématům se věnují lekce níže. 

Rizikům, která s sebou přináší online svět (závislost, kyberšikana, hate speech, sexting apod.) se blíže věnují lekce v tématu "Rizika kyberprostoru". Sociální sítě a internet jsou také prostředím, na němž kolují fake news a dezinformace

#FollowMe

2018 / 50 min. / titulky

Na Instagramu vzniká obrovské množství falešných profilů a internetoví roboti vyrábí nové followery pro ty, kteří si chtějí připadat úspěšnější. Reportér Nicolas odhaluje, jak byznys s falešnými účty funguje.

Děti online (Zachy)

2017 / 17 min.

Většina dnešních dětí dokáže ovládat počítač či mobilní telefon dříve, než se naučí zavazovat si tkaničky nebo jezdit na kole. Po celém světě vyrůstají nové generace dětí, které tráví výrazně více času ve virtuálním světě než hraním si na hřišti.

Holka z Instagramu

2016 / 18 min.

Patnáctiletou Annegiene baví fotit a snímky upravovat v mobilní aplikaci. Její instagramový účet sleduje více než 900 tisíc lidí. Jak ji to ovlivňuje?

Lepší profil

2019 / 58 min. / titulky

Austyn chce prorazit na sociálních sítích. Jeho fanouškovskou základnu tvoří hlavně dívky na prahu puberty. Chlapci jako Austyn jsou pro mnohé z nich virtuální verzí toho, čeho se jim v reálném světě nedostává: přátel, rodiny, spřízněné duše.

Mediální gramotnost se vyplatí: Vykecávačka

2020 / 1 min.

Co je cennější – soukromí, nebo popularita? Aplikace Vykecávačka dilema vyřeší za vás a prozradí na vás úplně všechno!

Mediální ring 2 – Sociální bubliny

2021 / 7 min.

Na sociálních sítích se obklopujeme skupinami přátel s podobnými postoji, a tím se ocitáme v uzavřené názorové bublině. Co dělat, abychom v ní nebyli úplně uvězněni?

Proč a jak klikáme

2016 / 47 min. / titulky

Snaží se internetoví giganti maximalizovat své zisky podprahovým ovlivňováním našich rozhodnutí a získáváním si naší pozornosti na co možná nejdelší dobu? Jak je přimět k odpovědnosti a technologie vrátit do stavu, kdy v první řadě slouží svým uživatelům?