Nic než lži 

V poslední době se zejména na sociálních sítích objevuje mnoho lží, polopravd a konspiračních teorií.  Tato audiovizuální lekce se zaměřuje na problematiku falešných zpráv (fake news). Ukazuje, jak vznikají, šíří se a jak s nimi lze bojovat. 

OBSAH LEKCE 

V krátkém dokumentu Nic než lži  (Tim White / Velká Británie / 2017 /26 min.) uvidíte konkrétní příklady fake news z druhé světové války, ukrajinské krize nebo amerických prezidentských voleb, které komentují mediální a bezpečnostní odborníci. V souladu s podtitulkem filmu - Jak bojovat s fake news - tvůrci představují způsoby, jak se lživým zprávám bránit. Dozvíte se více například o projektech StopFake, Bellingcat nebo First Draft News.

Součástí audiovizuální lekce jsou vzdělávací aktivity do hodin a informační a doprovodné materiály. Promítáním filmu se můžete připojit k akci Týdny mediálního vzdělávání, která běží do konce června.  Po vyplnění přihlášky získáte DVD s tímto filmem, sadu materiálů k mediálnímu vzdělávání a možnost pozvat si k vám na školu novináře nebo mediálního odborníka na debatu. 

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.