Aktuálně.cz

Čech Pravda se v Německu živí dezinformacemi. Vydělám si na byt, zimu trávím na Mauriciu, chlubí se

Článek přibližuje postoj šéfredaktora německého dezinformačního webu k šíření falešných zpráv. Rodákovi z Čech na pobyt v tropickém ráji vydělávají i články o tom, že kancléřka Angela Merkelová je příbuznou Adolfa Hitlera nebo že ebolu v Africe šíří Červený kříž.

Velká mapa českých dezinformátorů na YouTube. Rozkrýváme obří síť šířící lži, vládne jí jeden kanál

Tým Aktuálně.cz zanalyzoval dezinformační kanály na českém YouTube, zjištění znázornil v interaktivní mapě, která doplňuje článek o šíření lživých zpráv na této sociální síti. Infografika odkrývá vztahy mezi jednotlivými kanály, v centru je proruský kanál New World Order Opposition (Nwoo).

Válka, která zatemňuje mozek. A v níž jsou slova zbraň. Speciál Aktuálně.cz o ruské propagandě

Více než třicet článků pojednávajících o ruské propagandě. Jsou rozděleny do rubrik:  Svědectví, Svět podle ruské televize, Vzpomínky na Srpen 68,  Ruská propaganda v Česku, V hlavní roli Ukrajina, Komentáře Aktuálně.cz, Rozhovory DVTV, S osobnostmi o dnešním Rusku a Proměny médií v Rusku.

Česká televize

2016. Rok, kdy falešné zprávy překonaly ty skutečné

Měly ovlivňovat americké prezidentské volby a papež František je označil za hřích. „Šířit dezinformace je ta největší škoda, jakou mohou média napáchat,“ uvedl. Fake-news, tedy falešné zprávy, se staly jedním z internetových fenoménů roku 2016.

Bludiště virtuální reality (21 min.)

Ve virtuálním prostoru je svoboda často chápána jako možnost napsat cokoli – bez ohledu na fakta. Reportáž Anety Snopové a Karla Vrány ukazuje příklady polopravd, lží, bludů nebo čistokrevné propagandy, které se v uplynulých měsících na internetu šířily a vyvolaly u části příjemců velký ohlas.

Líheň lží (7 min.)

V Česku existují desítky dezinformačních webů, které denně chrlí proud lživých zpráv, manipulativních fotek a videí. Čtvrtina české populace jim důvěřuje více než tradičním médiím. Centrum, které má na šíření dezinformací upozorňovat, není všem po chuti. 

Pomerantsev: Autoritáři používají humor, aby smazali rozdíl mezi správným a špatným

Britský novinář a spisovatel Peter Pomerantsev jako host pořadu Události, komentáře hovořil o ruské propagandě a o rostoucí vzpouře proti liberálnímu mezinárodnímu řádu. Donald Trump a Vladimir Putin si podle něj rozumějí proto, že jsou oba nostalgici a přehlížejí realitu.

Český rozhlas

Žebříček českých falešných zpráv: dezinformační články mají nad pravdivými stále navrch

Český rozhlas přináší nový žebříček nejsdílenějších nepravdivých zpráv, které se šířily z dezinformačních webů od ledna do května letošního roku. Na prvním místě se umístil článek, že Polsko hrozí odchodem z EU, pokud bude nuceno přijmout uprchlíky podle kvót.

Český rozhlas zveřejnil tento žebříček poprvé loni v listopadu. Tehdy se na druhém místě umístila zpráva o neplatnosti rozdělení Československa, ke které připravil Jeden svět na školách analýzu podle metodické koncepce „5 klíčových otázek“.

Neznámí vlastníci, redaktoři a neprůhledné finance. Přečtěte, kdo v Česku šíří dezinformace

Přiživují společenský neklid a strach, produkují nepřesné nebo nepravdivé informace. Dezinformační weby získávají na síle a éra sociálních sítí jim dodává čím dál vyšší popularitu. Český rozhlas blíže představuje pět v tuzemských úspěšných dezinformačních webů.

Král hoaxů: Trumpovi jsem vyhrál volby. Jeho podporovatelé nekontrolují fakta, jen sdílejí články

Příběh o Paulu Hornerovi, Američanovi, který se specializuje na vytváření hoaxů, tedy zpráv, ve kterých manipuluje s informacemi a snaží se uživatele přimět k dalšímu šíření sdělení. To se mu povedlo během prezidentské kampaně v USA, hoaxy sdíleli i blízcí republikánského kandidáta.

HlídacíPes.org

Na území Prahy 6 vyrostl uprchlický tábor jako z Calais. Nebo ne?

Manipulace, šíření falešných zpráv a dezinformace má různé podoby. Významnou roli v nich hraje  obrazová stránka výpovědi. Hlídací pes poukazuje na velmi manipulativní použití fotografie, kterého se dopustil server Parlamentní listy.

Poslanci a hoaxy: Je to jako dát dětem na hraní sirky, varuje Petr Nutil, který sleduje manipulátory

Nepravdivým zprávám někdy naletí i senátoři a poslanci. Například senátor Jaroslav Doubrava sdílel na svém facebookovém účtu hoax o zlé EU, která chce Čechům sebrat písmeno Ř. Stáhl ho až po několika týdnech poté, co na jeho kiks upozornil Hlídací Pes.

Uhlová, Tabery, Břešťan, Kostolný: Jak se mění média a co jim nejvíc škodí

Jak se uživí média v době bezplatné nabídky internetového obsahu? Jaká je role veřejnoprávních médií v boji proti dezinformacím? Poslechněte si debatu s šéfredaktory portálu HlídacíPes.org, slovenského Denníku N, týdeníku Respekt a s reportérkou Deníku Referendum.

Nositel Pulitzerovy ceny Steve Doig: V krizových obdobích budou tradiční média vždy potřeba

Rozhovor s americkým profesorem žurnalistiky Stevem Doigem. Uznávaný odborník hovoří o amerických médiích a v souvislosti s prezidentskými volbami – o ideálu objektivity, podpoře konkrétních politiků a klesající důvěře v média.

Jak nenaletět na falešné zprávy: pět kroků, jak spolehlivě ověřit fotografii na internetu

Na internetu se čím dál častěji vyskytuje problém se zmanipulovanými fotografiemi. Stačí málo – vytáhnout fotku několik let starou a přidat k ní titulek, který zaujme. Poznáte zmanipulovanou fotografii? Podívejte se na pět doporučení, které vám  v tom pomohou.

Hospodářské noviny

Hackeři odhalili "otce" proruských akcí v Česku. Na organizaci demonstrací ve střední Evropě dostal 100 tisíc eur

Ukrajinští hackeři publikovali korespondenci aktivisty Alexandra Usovského. Ten dostal sto tisíc eur na vybudování sítě promoskevských organizací ve střední Evropě. V Česku Usovskij spolupracoval se stalinisty, v Polsku zase s ultranacionalisty.

Nezakážeme lhaní, proti dezinformacím budeme bojovat dostupnými fakty, říká právnička z nového útvaru na vnitru

Od ledna 2017 začal fungovat tým specialistů, kteří pod ministerstvem vnitra bojují s dezinformacemi na internetu. Koordinátorka Centra proti terorismu a hybridním hrozbám Eva Romancovová upřesňuje, jak bude tým pracovat, jaké bude mít pravomoci a které informace bude vyvracet.

Reportér Magazín

O fašistickém podhoubí Parlamentních listů

„Těžko byste v evropském mediálním prostoru hledali větší míru antisemitismu a rasismu, než jaká se nedbale ukrývá na doméně parlamentnilisty.cz. Politikům ani inzerentům to zjevně nevadí,“ těmito slovy zahajuje svůj text Josef Bouška.

Jsme on-line, tedy šílíme

„Taky se vám zdá, že máte poslední dobou problém se soustředěním? Od práce vás odvádějí zprávy na chytrém telefonu? Pořád chodíte na Facebook nebo Twitter? Nestíháte odpovědět na e-mail?“ Nezávislý novinář Jan Kovalík píše o tom, jak se vyrovnáváme s přetlakem digitálních informací.

Média: Nikdo už nic neví...

„Internet umožňuje dobře odhalovat a zveřejňovat případy, kdy vlády, média a establishment lžou. To je nesmírně cenné, ale se vzniklou krizí důvěry jsme se zatím nevypořádali. Když nám lhali o zbraních hromadného ničení v Iráku, řekne si leckdo, pak možná lžou i o jedenáctém září nebo chemtrails.“ Analytik a publicista Petr Koubský se zamýšlí nad důsledky rozmachu internetu.

Seznam zprávy

BBC chce zatočit s falešnými zprávami, zřídí speciální tým na ověřování faktů

Britský zpravodajský kanál BBC se rozhodl reagovat na velké množství falešných zpráv na internetu  sestavením speciálního týmu. „Budeme ověřovat fakta z populárních příspěvků na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních médií,” uvedl k jeho činnosti šéf BBC James Harding.

Rozhovor s Jiřím Ovčáčkem

Prezident Zeman je diplomat. Teror se blíží, o Afričanovi promluvit musel. Jiří Ovčáček v rozhovoru popisuje, jak vzniká komunikační strategie Hradu, v čem se inspirují od týmu Donalda Trumpa a jestli by ve vyhrocené situaci dokázal lhát.

Od alternativních faktů po špionáž mikrovlnnou troubou. I tohle si myslí Trumpovi lidé

Výběr prohlášení mluvčího Bílého domu Seana Spicera a Trumpovy poradkyně Kellyanne Conwayové. Conwayová pronesla například ke kauze týkající se údajných odposlechů v Trump Tower: „Žádný důkaz nemám, ale k jeho zjištění byla ustanovena parlamentní komise.”

Ostatní

Pravdu je těžké hledat i psát – rozhovor s Jindřichem Šídlem (magazín Perpetuum)

Je podle komentátora a novináře Jindřicha Šídla mediální výchova na školách důležitá? Jaký je vztah mediální gramotnosti a demokracie? A proč je problém, když si společnost myslí, že pravda neexistuje? Více v rozhovoru.

Klamstvá a konšpirácie – príručka pre stredné školy (Denník N)

Slovenský Denník N přichystal pro školy speciální příručku (ke stažení zdarma v pdf) o falešných zprávách a konspiračních teoriích. Najdete zde pozitivní a negativní příklady využití sociálních sítí,  informace o dezinformačních webech, ukázky mediální manipulace a náměty na aktivity do hodin.

 


 
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.