Veletrh mediálního vzdělávání

Novinkou letošních Týdnů mediálního vzdělávání je celodenní vzdělávací a networkingová akce, na které můžete získat nové znalosti, dovednosti a inspiraci ze všech oblastí mediálního vzdělávání. A to formou workshopů se zkušenými lektory, panelových diskuzí s novináři a odborníky, a také stánků interaktivními prvky organizací, které se mediálnímu vzdělávání věnují. 

Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha  7

Kdy: úterý 7. května 2024  od 9:00 do 17:00 hod.

Pro koho je veletrh určený: Pro všechny vyučující, začínající i zkušené, další vzdělavatele (ředitele škol, metodiky prevence, knihovníky) a VŠ studenty pedagogického zaměření, kteří mají zájem prohloubit své znalosti v této oblasti a získat další inspiraci nejen do výuky. 

Účast na akci je pro všechny zdarma! 

Registrujte se právě teď

Na workshopy a panelové diskuze může přijít kdokoliv, stačí se registrovat na veletrh pomocí formuláře výše.
Pozor kapacita workshopů i panelových diskuzí je omezena! Upozorňujeme, že z organizačních důvodů se na workshopy a diskuze nelze předem přihlásit.
Dorazte prosím na vámi vybraný program s dostatečným časovým předstihem.

Připravujeme pro vás i další nabídku včetně možnosti vyzkoušet online hry, virtuální realitu nebo se můžete těšit také na promítání filmů s MV tematikou.   

Přehled nabízených workshopů:

MLHAVÁ OBJEKTIVITA

Proč může být velké množství moderních médií...
Rozbalit

MLHAVÁ OBJEKTIVITA

Proč může být velké množství moderních médií potenciálním problémem? Jak vybírat a filtrovat informace? Co je to vlastně kritické myšlení? To vše a mnohem více se účastníci mohou dozvědět ve workshopu Mlhavá objektivita projektu Stužák. Formou interaktivní a zábavné simulace se vžijí do rolí vybraných mediálních subjektů, díky čemu pochopí jejich úmysly, naučí se pracovat s novodobým náporem informací a na vlastní kůži zjistí, jak těžké je někdy definovat pojem „objektivní“

Čas konání: 10:15 – 11:45

Pořádá: Stužák 

Zavřít

×

OBJEKTIVITA MÉDIÍ, ANEB JAKOU ROLI HRAJÍ ODBORNÍCI?

Čemu mám věřit, když si odborníci protiřečí? S audiovizuální lekcí Co si myslíme, že si myslí odborníci (a jak se pleteme) se zaměříme na výzvy současného přeplněného informačního prostoru a ukážeme si, jakou roli hrají názory odborníků a jejich prezentace v médiích. Ukážeme si, proč vzniká tento dojem rozporu mezi odbornými názory a jak kriticky přistupovat k mediálnímu obsahu. S hostem poté nahlédneme více do pozadí vzniku článků a dozvíme se, jak řeší výzvy s objektivitou v praxi.

Čas konání 10:30-12:00 

Pořádá:  JSNS.CZ 

Zavřít

×

KYBERŠIKANA A DALŠÍ RIZIKOVÉ JEVY

Workshop provede účastníky různými formami...
Rozbalit

KYBERŠIKANA A DALŠÍ RIZIKOVÉ JEVY

Workshop provede účastníky různými formami kyberšikany, kterými mohou být verbální útoky, ponižování šířením fotografie, videa nebo zvukové nahrávky, vyhrožování a zastrašování, krádež identity, průnik na účet s cílem dehonestovat oběť nebo vydírání. Účastníci se seznámí také s principy sociálního inženýrství, sextingu a různými formami manipulace s dětmi ve vztahu k internetu. Otevřeme také téma králičích nor. 

Čas konání: 10:45-12:15

Pořádá: CZ.NIC 

Zavřít

×

JAK NA MEDIÁLNÍ VÝCHOVU

Mediální svět se neustále proměňuje a informací...
Rozbalit

JAK NA MEDIÁLNÍ VÝCHOVU

Mediální svět se neustále proměňuje a informací přibývá. Na workshopu se podíváme na kloub tomu, proč je dnešní mediální svět tak rychlý a jakým způsobem je konzumace mediálních obsahů jiná v tradičních médiích a na sociálních sítích. Hlavně si ale řekneme praktické tipy, jak zařadit mediální a informační gramotnost do výuky. Od ověřování zdrojů, přes kritické myšlení, až po triky, jak si nastavit zdravý vztah s telefonem a se sociálními sítěmi.

Čas konání: 12:30 – 14:00

Pořádá: Zvolsi.info 

 

Zavřít

×

JAK S MLADÝMI LIDMI KOMUNIKOVAT O DIGITÁLNÍM SVĚTĚ, ABY NÁS SLYŠELI

„Jsou to závisláci! Neumí se už normálně bavit....
Rozbalit

JAK S MLADÝMI LIDMI KOMUNIKOVAT O DIGITÁLNÍM SVĚTĚ, ABY NÁS SLYŠELI

„Jsou to závisláci! Neumí se už normálně bavit. Pořád jen koukají do obrazovky.“ Podobné věty o sobě a digitálním světě často děti a dospívající slyší od učitelů či jiných dospělých. Jenže hanění důležité součásti jejich života pro ně není příjemné. Přestanou tak poslouchat a neslyší i ta skutečná rizika. Jak tedy na to, aby prevence měla dopad? To vám na základě dat i zkušenosti ve workshopu přiblíží odborník z organizace Replug me. 

Čas konání: 12:45 – 14:15

Pořádá: Replug me

Zavřít

×

S UMĚLOU INTELIGENCÍ DO HODIN – MOŽNOSTI A LIMITACE

Představíme vám náš nově vzniklý balíček...
Rozbalit

S UMĚLOU INTELIGENCÍ DO HODIN – MOŽNOSTI A LIMITACE

Představíme vám náš nově vzniklý balíček materiálů k umělé inteligenci (AI), kterým se seznámíte s AI,  a nabídne praktické využití ve výuce, ale i mimo ni. Vše si ukážeme na konkrétních aktivitách do hodin a spolu s hostem poté zhodnotíme možnosti a limity těchto aktuálně nejvyužívanějších AI chatbotů, abychom lépe porozuměli práci s nimi. Workshop je ideální pro ty, kteří chtějí oživit svou kreativitu a seznámit se s potenciálem moderních technologií v tvorbě obsahu do výuky. 

Čas konání 13:00 – 14:30

Pořádá:  JSNS.CZ 

Zavřít

×

MÝTY A FAKTA O EU V MÉDIÍCH - KRITICKÁ ANALÝZA

Během workshopu se zaměříme na analýzu mediálního...
Rozbalit

MÝTY A FAKTA O EU V MÉDIÍCH - KRITICKÁ ANALÝZA

Během workshopu se zaměříme na analýzu mediálního obrazu Evropské unie. Vyzkoušíte si aktivitu pro studenty, během níž budete pracovat s autentickými texty, jako jsou novinové články a titulky. Budete zkoumat, jak média zobrazují EU, jak přispívají k budování nebo naopak vyvracení tzv. euromýtů a jak ovlivňují vnímání Evropské unie v ČR. Program workshopu vychází z nově připraveného vzdělávacího materiálu "Obraz EU v médiích", který můžete využít v hodinách mediálního vzdělávání, občanské nauky anebo při nadcházejících Studentských volbách. Na workshop tematicky navazuje panelová diskuze "Média a (EU) volby". 

Čas konání 13:15 - 14:00

Pořádá:  JSNS.CZ
 

 

 

 

Zavřít

×

STINNÉ STRÁNKY TIKTOKU

Pojďte s námi proniknout a lépe porozumět jedné...
Rozbalit

STINNÉ STRÁNKY TIKTOKU

Pojďte s námi proniknout a lépe porozumět jedné z nejpopulárnější sociálních síti mezi žáky a studeny - TikTok. I když možná sami tuto sociální síť nepoužíváte, je důležité porozumět jejím možným rizikům a vlivu na uživatele. S hostem otevřeme například témata spojená se sdílením osobních údajů, jejich zabezpečení či fungování algoritmů TikToku. Cílem je vést žáky k více uvědomělému působení na sociálních sítích a seznámit je s možnými riziky. 

Čas konání 14:30 – 16:00

Pořádá:  JSNS.CZ 

Zavřít

×

SVOBODA MÉDIÍ – PŘÍBĚH JÁNA KUCIAKA

Workshop si klade za cíl skrze příběh zavražděného...
Rozbalit

SVOBODA MÉDIÍ – PŘÍBĚH JÁNA KUCIAKA

Workshop si klade za cíl skrze příběh zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové představit systém, který dlouhodobě fungoval na Slovensku, kdy struktury připomínající mafii vytvořily tzv. stát ve státě, čímž ho ukradli svým občanům. Kořeny systému sahají až do dob minulého režimu. Vzhledem k faktu, že svoboda médií je určována politickým režimem, tak nelze témata oddělovat. Workshop vychází z rozhovoru s Peterem Bárdym, šéfredaktorem Aktualit.sk, bývalým zaměstnavatelem Jána Kuciaka.

Čas konání 14:45 – 16:15

Pořádá:  Asociace učitelů občanské výchovy - Občankáři

Zavřít

×

VŠIMNĚTE SI ONLINE OSKTRAKIZACE VE VAŠÍ TŘÍDĚ

Co představuje online ostrakizace a proč bychom měli...
Rozbalit

VŠIMNĚTE SI ONLINE OSKTRAKIZACE VE VAŠÍ TŘÍDĚ

Co představuje online ostrakizace a proč bychom měli věnovat této problematice pozornost? Jedná se o formu kyberšikany, charakterizovanou záměrným vyloučením jednotlivce z určitého kolektivu, například ze společných chatů mezi spolužáky. Vzhledem k tomu, že žáci často tráví čas online komunikací a sdílením aktivit, vyloučená osoba může prožívat pocity méněcennosti a izolace. Na workshopu spolu s hostem vám ukážeme, jak s pomocí nové audiovizuální lekce a materiálů, můžete s mladšími žáky 1. stupně a nižšího 2. stupně ZŠ mluvit o kyberšikaně a online ostrakizaci.

Čas konání 15:00 – 16:30

Pořádá: JSNS.CZ

Zavřít

×

Kapacita workshopů je omezena! Upozorňujeme, že z organizačních důvodů se na workshopy nelze předem přihlásit. Dorazte prosím na vámi vybraný program s dostatečným časovým předstihem.

Přehled panelových diskuzí

Svoboda médií

Hosté: Erik Tabery (Respekt), Matúš Kostolný (Denník...
Rozbalit

Svoboda médií

Hosté: Erik Tabery (Respekt), Matúš Kostolný (Denník N), Pavlína Nečásková (Český rozhlas) 

Svoboda médií není samozřejmostí, což si mimo jiné připomínáme každý rok 3. května na Mezinárodní den svobody tisku. Právě svobodná média jsou základem demokratické společnosti, a proto je důležité o ně neustále pečovat. Jak se daří českým médiím? Jsou svobodná? Kam se ubírá situace na Slovensku a co to znamená pro nás? Jak jednoduché je s výměnou politických představitelů o svobodná média přijít? Na tyto a další otázky budou odpovídat hosté v panelové diskuzi, kterou provede moderátorka Jana Peroutková.  

Čas konání: 10:00 -11:30

Zavřít

×

Média a (EU) volby

Hosté: Jindřich Šídlo (Seznam Zprávy), Tereza...
Rozbalit

Média a (EU) volby

Hosté: Jindřich Šídlo (Seznam Zprávy), Tereza Masopustová (STEM), Jakub Dospiva (ČTK) 

Veřejnoprávní i soukromá média vždy informují o předvolebním dění. To se týká také blížících se voleb do Evropského parlamentu, které ale nemají v médiích takové pokrytí jako třeba prezidentské či parlamentní volby. Proč tomu tak je? Zajímá se česká společnost o Evropskou unii? Jakým způsobem se práce novinářů liší v předvolebním období oproti běžným dnům? Na tyto a další otázky odpoví hosté v panelové diskuzi, kterou povede moderátorka Jana Peroutková.

Čas konání: 14:00 – 15:30

 

Zavřít

×

Kapacita panelových diskuzí je omezena! Upozorňujeme, že z organizačních důvodů se na diskuze nelze předem přihlásit. Dorazte prosím na vámi vybraný program s dostatečným časovým předstihem.

Další nabídka: 

  • Představení dalších organizací, které se mediálnímu vzdělávání věnují a také představení kvalitních českých médií.
  • Čekají na vás stánky s jejich nabídkou, materiály a další inspirace.
  • Vyzkoušení online her, virtuální reality nebo promítání filmů s  MV tematikou. 

Zapojené organizace

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.