Konference Jak na dezinformace?

Letošní konferenci k mediálnímu vzdělávání jsme uspořádali v úterý 5. prosince 2023 v Centru současného umění DOX, za podpory Ministerstva kultury České republiky. Konference byla primárně určena pro vyučující a metodiky prevence ze základních a středních škol, knihovníky, ale také další vzdělavatele a zástupce neziskových organizací.  

V dopoledních panelových diskuzích se zajímavými hosty jsme se zabývali tím, co jsou dezinformace a proč je důležité žáky již od školního věku připravovat (posilovat kritické myšlení a mediální gramotnost), aby se v záplavě informací dovedli lépe zorientovat, a tak nenalétli zavádějícím sdělením či nepravdám a do budoucna se nestali terčem manipulací. Dále jsme se bavili o sociálních sítích a jejich rizicích, včetně role algoritmů, spojených s šířením dezinformací. Cílem konference tak bylo proniknout hlouběji do tématiky dezinformací, ale také si ukázat, jak ji prakticky uchopit ve vyučovacích hodinách v rámci odpoledních workshopů. Během workshopů si účastníci mohli vyzkoušet  

V případě, že by Vás zajímal přehled všech našich materiálů k tematice dezinformací a ruské propagandě, můžete se podívat na tematického průvodce.

Prohlédněte si celou fotogalerii konference "Jak na dezinformace?".

Připomeňte si program konference

08:00 – 9:00 

příchod, registrace

 9:00 – 9:15 

zahájení a úvodní slovo

 

konferencí provede Barbora Kroužková (moderátorka v České televizi)

09:15 – 10:45 

panelová diskuze: PROBLEMATIKA DEZINFORMACÍ, DOPADY A ŘEŠENÍ 

 

Jaké jsou typy nepravdivých zpráv (zohledňující cíl vytvoření a míru nepravdivosti) a proč je důležité o nich mluvit se studenty různého věku? Jaké nástrahy a dopady mají na nás (např. škody na zdraví či majetku) a naši společnost (nejen v politické sféře)? A co všechno do výuky o nástrahách falešných informacích zahrnout? Jak výuku přizpůsobit pro různé stupně a kdy začít?  

 

Hosté: 

  • Nikola Hořejš (psycholog, vedoucí analytik ústavu STEM) 
  • Karel Strachota (ředitel vzdělávacího projektu Jeden svět na školách, organizace Člověk v tísni) 
  • Zástupkyně Ministerstva vnitra České republiky 

10:45 – 11:05 

coffee break 

11:05 – 12:25 

panelová diskuze: DEZINFORMACE A SOCIÁLNÍ SÍTĚ 

 

Jak sociální sítě napomáhají k rychlému šíření mylných nebo lživých informací a jakou roli v tom hrají algoritmy, influenceři či falešné účty? Jak se s pomocí algoritmů můžeme uzavřít do "špatné" informační bubliny? Jaké jsou důsledky? Jak z bubliny ven a jak dezinformacím na sociální sítích nenalétnout? 

 

Hosté:

  • Lucie Čejková (doktorandka a výzkumnice, Katedra mediálních studií a žurnalistiky FSS MU a SYRI; lektorka, Fakescape)
  • Jaroslav Valůch (vedoucí programu mediálního vzdělávání v organizaci Transitions) 
  • Josef Holý (technolog a spoluautor podcastu Kanárci v síti) 

12:30 – 13:30 

obědová pauza 

13:30 – 14:00 

Okénko JSNS: představení novinek programů JSNS

14:10–15:40 

praktické workshopy i s hosty    

Workshop 1:

Dezinformace v aktuálním dění: Informační válka a...
Rozbalit

Workshop 1:

Dezinformace v aktuálním dění: Informační válka a ruská propaganda s Davidem Stulíkem

Jaké jsou narativy, které současné Rusko používá k obhajobě invaze na Ukrajinu? Jaké k tomu má nástroje? Všímejme si nejen příběhů, ale i symbolů, které jsou pro Rusko důležité. Současnou kremelskou propagandu je příliš jednoduché odsoudit, pojďme se jí pokusit porozumět. Na konkrétním příkladu si ukážeme, jak se s tímto tématem dá pracovat v hodině. Ve druhé části workshopu zodpoví Vaše otázky zajímavý host.

Pořadatel: JSNS

Lektor: Jan Kubíček

Kapacita: 25-30 lidí

Host: David Stulík (ministerský rada, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky)

David Stulík je dlouholetý diplomat a expert na oblast východní Evropy, který v současnosti působí na Ministerstvu zahraničních věcí. Jako diplomat delegace EU v Ukrajině se věnoval tamnímu dění 12 let. Několik let také pracoval v neziskovém sektoru v nevládních organizacích jako např. Člověk v tísni, kde vedl programy v Bělorusku, Ukrajině a Moldavě či Bezpečnostní centrum Evropské hodnoty, kde jako seniorní analytik dohlížel na východoevropský program a zasadil se o založení Centra informačního odboje, které spolupracovalo s ukrajinskými expertkami. Rovněž je členem programové rady Česko-polského fóra a nedávno ukončil svou funkci jako spolupředseda Česko-ukrajinského fóra občanské společnosti. 

Zavřít

×

Workshop 2:

Dezinformace na sociálních sítích více do hloubky:...
Rozbalit

Workshop 2:

Dezinformace na sociálních sítích více do hloubky: TikTok, AI a co ještě nezaznělo s Janem Žabkou

Víte, proč a jak tiká TikTok? Nevíte? Děti v ČR ale ano. Pojďme společně prozkoumat, co TikTok dokáže a v čem je tak lákavý pro mládež. A v čem je možná také rizikový. Na workshopu si projdeme nově vytvořenou AV lekci k tomuto tématu a budeme mít možnost se ponořit do diskuse o dezinformacích na TikToku s Janem Žabkou z organizace Hlídací pes.   
 

Pořadatel: JSNS

Lektorka: Daniela Čechová

Kapacita: 25-30 lidí

Host: Jan Žabka (reportér se specializací na dezinformace v celostátní analyticko-investigativní redakci HlídacíPes.org)

Jan Žabka se ve své novinářské praxi se zaměřuje především na témata dezinformací a bezpečnosti v kyberprostoru. Při své práci využívá techniky OSINT, investigace pomocí otevřených zdrojů, kdy například spolupracoval s mezinárodním investigativním týmem Bellingcat na kauze údajného únosu syna českého premiéra. Věnuje se také mezigeneračnímu mediálnímu vzdělání. Snaží se zlepšit orientaci veřejnosti v informačním chaosu. Pořádá proto workshopy pro studenty českých škol, natáčí vzdělávací videa na sociální síti TikTok a ve spolupráci s různými organizacemi přednáší pro seniory.   

 

Zavřít

×

Workshop 3:

Interaktivní hra Dezinfombies s Fakescape Ve městě se...
Rozbalit

Workshop 3:

Interaktivní hra Dezinfombies s Fakescape

Ve městě se začal šířit nebezpečný virus, který mění lidi na nemyslící bytosti připomínající zombies – tzv. dezinfombies. Tyto bytosti bezmezně věří všemu, co se jim řekne včetně všech možných dezinformací. Úkolem vašich žáků je dostat se k vakcíně profesora Vševěda, která vrátí vše do pořádku. Cestu k vakcíně naleznou pomocí co nejrychlejšího a zároveň nejsprávnějšího vyřešení čtyř úkolů 

Pořadatel: Fakescape

Kapacita: 30 lidí

Zavřít

×

Workshop 4:

Dopady dezinformací na mezilidské vztahy a jak se k tomu...
Rozbalit

Workshop 4:

Dopady dezinformací na mezilidské vztahy a jak se k tomu postavit s Jaroslavem Valůchem

Jak reagovat na to, když náš žák, kolega, nadřízený nebo příbuzný zastává nebo šíří dezinformační a konspirační postoje? Kdy má smysl se do argumentace pouštět? Jde se vůbec o dezinformačních narativech s jejich zastánci bavit tak, aby to nepoškodilo mezilidské vztahy? Odpovědi na tyto otázky budeme společně hledat na praktickém workshopu. Projdeme si konkrétní postupy a scénáře, jak na dezinformace v našem okolí reagovat. Workshop povede lektor JSNS Tomáš Titěra a svoji expertízu nabídne host Jaroslav Valůch, vedoucí projektů mediálního vzdělávání v organizaci Transitions a odborník na šíření dezinformací.   

Pořadatel: JSNS

Lektor: Tomáš Titěra

Kapacita: 25-30 lidí

Host: Jaroslav Valůch (vedoucí programu mediálního vzdělávání v organizaci Transitions)

Jaroslav Valůch je vedoucím programu mediálního vzdělávání v organizaci Transitions se zaměřením na starší dospělé a seniory. Dlouhodobě se věnuje oblasti strategické a krizové situace. Je poradcem řady organizací a institucí v oblasti mediální komunikace, využívání moderních komunikačních prostředků pro komunikaci s krizí postiženým obyvatelstvem, posilování mediální gramotnosti a prevence násilí z nenávisti. V roce 2010 byl Fulbright Fellow na Philip Merrill College of Journalism na University of Maryland. Je držitelem prestižního ocenění Knights-Batten Award za projekt Ushahidi Haiti, kdy za pomoci kreativního využití moderních technologií pomáhal mapovat potřeby lidí postižených zemětřesením. Řadu let spolupracuje s projektem Jeden svět na školách jako lektor a spolutvůrce některých metodik mediálního vzdělávání. 

Zavřít

×

15:45 

Oficiální konec konference 

 od 15:45 

Neformální setkání nad odpolední kávou

Nina Fuchsová

Mediální vzdělávání

E-mail: nina.fuchsova@jsns.cz
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.