Koronavirové dezinformace

Informace spojené s onemocněním covid-19 zahltily média. Počty nakažených, původ viru, platná nařízení a omezení, možnosti léčby, vývoj vakcín, vliv vládních opatření na naše každodenní životy, dopady na ekonomiku… tato témata v médiích dominovala. Kromě seriózních médií se jich pohotově chopila i ta dezinformační. V mediálním prostoru se tak vedle relevantních a ověřených informací rychle rozšířilo i velké množství dezinformací, zavádějících sdělení, poplašných zpráv či konspiračních teorií.
 

Analýzy vybraných dezinformací z období začátku koronavirové krize

Využijte metodu 5 klíčových otázek a analyzujte se žáky dezinformace, které se na internetu rozšířily během koronavirové krize.

Analýzy jsou součástí publikace Dezinformační dezinfekce. Můžete si ji stáhnout ve formátu PDF nebo zdarma objednat její tištěnou verzi.

Válka na Ukrajině

Materiály JSNS k ruské vojenské invazi

V souvislosti s aktuálními událostmi na Ukrajině jsme z portálu JSNS.CZ vybrali dokumentární filmy, lekce, materiály a aktivity do hodin a také řadu doporučení pro vyučující k tomu, jak s žáky mluvit o válečném konfliktu, uprchlících, mediální manipulaci a propagandě. Na stránce Válka na Ukrajině najdete speciálně připravený výběr lekcí k současné situaci spolu s aktivitami do hodin nebo publikaci Podoby ruské propagandy. Nabídku materiálů budeme průběžně rozšiřovat.