Únor 1948

Letos uběhne právě 70 let od převratných událostí v únoru 1948. Za pomoci vybraných tří filmů - Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení..., Případ dr. Horáková Bez milosti - můžete toto téma otevřít ve výuce. Napomohou vám i vybrané aktivity, materiály a doprovodné odkazy.

Informační text

Informační text k filmu Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení... reflektuje téma politických procesů v komunistickém Československu. Zabývá se vězněním žen, vztahem této problematiky k Všeobecné deklaraci lidských práv i otázkou potrestání viníků.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


 

Film: Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení...

Milan Maryška / Česká republika / 2000 / 60 min.

Dokument Milana Maryšky je věnován osudům politických vězňů v komunistickém Československu. Představuje velké politické procesy - např. s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Vystupují v něm ale i méně známé osobnosti, které podávají osobní svědectví o praktikách vyšetřovatelů i každodenním životě za mřížemi.

Aktivita: Jen se svými myšlenkami člověk byl...

Po zhlédnutí filmu Ztráta paměti - Žalář je čest, ne ponížení... žáci napíší úvahu či esej na téma "Můj  jeden den v komunistickém lágru". Mohou využít informace z dokumentu, ale také si další dohledat. Co se podle vašich žáků honilo politickým vězňům každý den hlavou?


 

Film: Případ dr. Horáková

Jan Mudra / Česká republika / 1990 / 55 min.

Dokument Jana Mudry mapuje jeden z nejznámějších politických monstrprocesů v Československu. Snaží se ale také odpovědět na otázku, kdo vlastně byla Milada Horáková - využívá k tomu dobové archivy i vzpomínky pamětníků, např. dcery a sestry Milady Horákové.

Materiál: Medailonek

Pokud nemáte čas na celý film, podívejte se na krátký videomedailonek, který představuje osobnost Milady Horákové.

Aktivita: Hněv pracujícího stíhá zrádce

Během procesu psali českoslovenští občané mnoho rezolucí. S nimi a s článkem z Rudého práva také žáci v aktivitě pracují a analyzují komunistickou propagandu. Pokud nemáte dostatek času, můžete v hodině pracovat jen s rezolucemi, nebo novinovým článkem.


Film: Bez milosti

Kristina Vlachová, Marie Šandová / Česká republika / 1998 / 52 min.

Poprava generála Heliodora Píky po vykonstruovaném politickém procesu je nejvýraznějším projevem radikálních armádních čistek 50. let. Kudy vedla cesta od sovětských vyznamenání na šibenici?

Aktivita: Rehabilitace Heliodora Píky

Zaměřte se s žáky na příkladu Heliodora Píky na téma soudních rehabilitací. Aktivita se zabývá i otázkou hledání viníků této justiční vraždy a jejich potrestání či nepotrestání.

Materiál: Poslední dopis

Poslechněte si audiozáznam znění posledního dopisu, který napsal generál Heliodor Píka v předvečer své popravy.