4. Věřte nevěřte

V této kapitole vysvětlujeme, jaké nevýhody přináší až příliš snadné šíření informací na internetu, takže je pro čtenáře obtížné rozpoznat a oddělit pravdivá a nepravdivá sdělení.

  Plakát ke stažení: JPG, PDF

  Řešení plakátu najdete na konci kapitoly.

 

 

 


Informace

Na internetu koluje celá řada zpráv, které přímo vybízejí k tomu, aby se čtenář o jejich obsah podělil s přáteli. Jedna věc je však zpráva zábavná či jinak pozoruhodná, druhá jsou hoaxy, dezinformace a falešné zprávy. Ty si lajkování, další sdílení a přeposílání rozhodně nezaslouží. Pokud se někdo snaží upoutat pozornost čtenáře šokujícím titulkem, snaží se rozdmýchat emoce (vztek, strach, nenávist…) a vyzývá ke sdílení, je na místě být ostražitý.

Pozor na servery, které se navenek tváří jako zpravodajské, ale se skutečnou novinářskou prací nemají nic společného. Vždy je potřeba se podívat, čemu dalšímu se daný web věnuje. Pokud šíří kupříkladu teorie o tom, že Země je placatá, je to důležité vodítko. Signálem je i to, zda jsou texty podepsané. Autor by se neměl za své dílo stydět a redakce by měla uvést jeho jméno. Pokud uvedeno není, je to další významná indicie, že je něco v nepořádku.

Často jsou hoaxy prezentovány tak, že o dané události tradiční média (případně politici a vlády) schválně neinformují, že cosi záměrně zamlčují. Autor takové zprávy je tedy zdánlivě tím, kdo tato tajemství odhaluje.

Důvěřuj, ale ověřuj

Média samozřejmě vyhledávají zajímavé informace, neměla by však psát o čemkoliv, co se objeví na internetu. Ověřování je základním principem novinářské práce, je nutné znát zdroj, původce informace a mít informaci potvrzenou aspoň dvěma nezávislými zdroji. Díky tomuto postupu dovedou novináři odhalit, zda jde o podvrh či smyšlenou zprávu.

Poplašné zprávy existovaly vždy, s rozmachem internetu se však snáze a rychleji šíří. Ale pokud se člověk naučí správně pracovat s internetovými vyhledávači, dává pozor na důvěryhodnost zdrojů a dokáže pracovat také se zdroji v angličtině, lze si zprávy ověřovat i vlastními silami. Existují též databáze hoaxů, které vyvracejí lživé informace dohledáním původních zdrojů nebo získávají vyjádření relevantní instituce (viz Užitečné odkazy).
 

Tipy do výuky

8 tipů jak na internetu nenaletět

www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/materialy/tipy-jak-na-internetu-nenaletet

Přehledný soupis podezřelých znaků a indicií, podle nichž poznáme, že informace není seriózní.

AV lekce – Plážová bouře jako žádná jiná

Početná skupina mladých imigrantů přepadla na portugalské pláži Carcavelos relaxující turisty i domácí obyvatele, zbila je a okradla. Tak alespoň příběh vyprávěla média. Film Plážová bouře jako žádná jiná však ukazuje, že vše se odehrálo poněkud jinak. V aktivitě Co se stalo na pláži Carcavelos žáci přemýšlejí o objektivitě zpráv a o důležitosti ověřování zdrojů.

Aktivita – Modrá velryba na obzoru

www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/bulletin-medialni-vzdelavani/medialni-lahudka/modra-velryba

Aktivita na příkladu skutečné kauzy ukazuje, jak mechanismy sociálních sítí i médií dokážou ovlivňovat realitu a chování médií, jedinců i institucí.

Analýza – Hoax

www.jsns.cz/projekty/medialni-vzdelavani/bulletin-medialni-vzdelavani/analyza/hoax

Analyzovaný facebookový příspěvek varoval před arabskými uprchlíky, kteří údajně podřezali dobytek. Ačkoliv zpráva nebyla pravdivá, vyvolala paniku a mnoho nenávistných reakcí.
 

Užitečné odkazy

Hoax.cz (www.hoax.cz) - Databáze hoaxů kolujících po českém internetu.
 

Řešení

Zprávy 2, 3, 7 a 8 jsou založené na skutečnosti. Zprávy 1, 4, 5 a 6 jsou smyšlené.

  1. Nevěřte – Původní zpráva o stříkačkách v tankovacích hadicích (jejíž znění bylo téměř totožné se zprávou, šířící se po České republice) se objevila na Floridě a pisatel se vydával za kapitána policejního oddělení Jacksonville, kancelář šerifa však zprávu vyvrátila. Zdroj: hoax.cz
  2. Věřte – Toto se skutečně stalo, oslíkovu kandidaturu navrhl předseda recesistické Strany pro bulharské muže, jak potvrdilo několik seriózních zpravodajských serverů. Zdroj: lidovky.cz
  3. Věřte – Poněkud humorná zpráva, ale podle všeho pravdivá. Pes Chippy byl dokonce uveden na stránkách americké Ligy pro ochranu koček jako „Čestná kočka“. Zdroj: telegraph.co.uk
  4. Nevěřte – Jedná se o fámu, kterou vyvrátilo několik velkých bank v České republice. Zdroj: hoax.cz
  5. Nevěřte – Zpráva pochází ze serveru Sputniknews, který je známým šiřitelem proruské propagandy a dezinformací. Je smyšlená a nezaložená na faktech. Zdroj: konspiratori.sk
  6. Nevěřte – Zpráva pochází z anonymního dezinformačního webu svetkolemnas.info. Žádný jiný věrohodný zdroj ji nepotvrzuje.
  7. Věřte – Tento orgán byl opravdu objeven a výsledky prvního zkoumání byly zveřejněny ve vědeckém časopise Scientific Reports. Zdroj: irozhlas.cz
  8. Věřte – Mluvčí serveru eBay potvrdila, že inzerát byl stažen z důvodu pravidel zakazujících obchod s lidmi. Dívka nebyla za inzerát potrestána, protože podle jejích slov ho napsala v žertu a babička o celé záležitosti věděla. independent.co.uk

<< Zpět na přehled všech kapitol

 

               Chci odebírat Bulletin