Jaké materiály školy obdržely? 

Školám jsme zasílali balíček  materiálů uvedených níže. Stále je možné získat ZDARMA publikace ANALÝZY MEDIÁLNÍCH SDĚLENÍ, stačí  KDYKOLIV v průběhu roku napsat na e-mail tmv@jsns.cz. Časopisy, plakáty a DVD jsou už rozebrány (film je nicméně ke zhlédnutí ve stejnojmenné audiovizuální lekci).

 

Publikaci ANALÝZY MEDIÁLNÍCH SDĚLENÍ (5 kusů) 

Tištěná příručka obsahuje představení metodické koncepce "5 klíčových otázek", která je vhodná k posuzování důvěryhodnosti jakéhokoliv mediálního sdělení. Aplikaci otázek ukazujeme na šesti konkrétních analýzách. V materiálech dále najdete 8 tipů, jak na internetu nenaletět falešným zprávám. Pro snadnou orientaci v mediálně-vzdělávacích audiovizuálních lekcích na webu JSNS.cz jsme pro vás vytvořili mapu lekcí a aktivit (dostupnou také na webu).  V neposlední řadě v brožuře získáte informace o organizacích, které v rámci Týdnů mediálního vzdělávání školám nabízejí své semináře. Publikace je dostupná také ke stažení.

VÝBĚR ČLÁNKŮ k aktuálním mediálním tématům (online)

O důležitých mediálních tématech nepíše pouze Respekt. Připravili jsme pro vás proto i výběr zajímavých a aktuálních článků z dalších médií. Pokrývají různá aktuální mediální témata - například proměny médií a novinářské práce, pozadí alternativních webů a dezinformačních kanálů na YouTube, fenomén falešných zpráv nebo ukázku hoaxů, kterým naletělo ohromné množství lidí.

Speciál DEZINFORMACE časopisu Respekt (5 kusů)

Časopis Respekt vydal v březnu speciální vydání 27 textů, které se věnují dezinformacím a fake news. Najdete mezi nimi například články, které vysvětlují oblibu konspiračních teorií, rozhovory s mediálními odborníky a novináři, anketu se středoškoláky o tom, odkud čerpají informace, praktické tipy, jak rozpoznat fake news, přiblížení fungování ruské propagandy nebo reportáž ze školní hodiny mediální výchovy. 

PLAKÁTY s metodikou "5 klíčových otázek" (5 kusů)

Jak poznat pravdivé zprávy od lží? Pověste do tříd plakát, díky kterému budou mít vaši žáci 5 nejdůležitějších otázek pro posouzení důvěryhodnosti mediálních sdělení, stále na očích. 

DVD s filmem NIC NEŽ LŽI 

Film Nic než lži se věnuje aktuálnímu problému šíření dezinformací a falešných zpráv (takzvaných fake news). Doporučujeme film pustit žákům a poté si pozvat do třídy novináře nebo mediálního odborníka. S hostem můžete probrat obsah filmu i další mediální témata. 

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.