Holocaust

K nelehkému tématu holocaustu nabízíme přehledný úvod do problematiky, který shrnuje dějiny Židů od starověku po vznik novodobého státu Izrael a nabízí také několik otázek k reflexi tématu. Začněte s žáky diskusi promítnutím filmu O zlém snu, který je vhodný i pro mladší diváky, nebo snímkem Sedm světel.

Informační text

Informační text Historický úvod k tématu holocaustu přehledně shrnuje dějiny Židů od starověku po vznik novodobého státu Izrael, velká pozornost je věnována základním milníkům šoa. Nabízí také několik otázek k reflexi tématu.

Text si můžete přečíst zde.

 

 


 

Film: O zlém snu

Pavel Štingl / Česká republika / 2000 / 49 min.

Dokument Pavla Štingla rekonstruuje příběh Evy Erbenové, která jako dítě prošla Terezínem i Osvětimí a jako jedna z mála přežila pochod smrti. Kombinace hrané rekonstrukce, dobových záběrů i dětských kreseb podbarvených vyprávěním dětského hlasu tvoří působivé svědectví vhodné i pro mladší diváky.

Aktivita: Jeden den v koncentračním táboře

Aktivita žáky vede k zamyšlení nad tím, jaký byl život dětí v koncentračních táborech. Představují si konkrétní den dětského vězně v Terezíně a pro inspiraci se seznámí s dobovými materiály - dětskými kresbami a časopisem, který vydávali uvěznění chlapci.

 

 

 


 

Film: Sedm světel

Olga Sommerová / Česká republika / 2008 / 57 min.

Mimořádně citlivý dokument představuje osudy šesti pamětnic židovského původu. Film využívá kombinaci jejich osobních vzpomínek, fotografií i dobových záběrů. Všechny ženy byly jediné, které ze své rodiny holocaust přežily, a musely se později vyrovnávat i s tlakem komunistického režimu.

 

Aktivita: Šest žen, šest citací

Žáci pracují s konkrétními citacemi šesti žen z filmu. Každá citace vede jejich úvahy jiným směrem a každá má přidělený úkol, který se žáci snaží splnit - například se zamýšlí nad tím, kde berou lidé v mezních situacích sílu přežít.

 
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.