Den Příběhů bezpráví / Proti ztrátě paměti

Připomeňte si památku obětí komunistického režimu.

Milada Horáková – jedna z mnoha obětí tohoto režimu – byla popravena 27. června 1950. Toto datum si proto každý rok připomínáme jako Den památky obětí komunistického režimu a pořádáme akci s názvem Den Příběhů bezpráví.

Den Příběhů bezpráví

2019

Spolu se studenty jsme v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu symbolicky osvítili pražskou oboru Hvězda 60 lampiony se jmény politických vězňů, jejichž osudy byly zpracovány v rámci Příběhů bezpráví – ať už v týmovém projektu Z místa, kde žijeme, nebo byli studentskou porotou vybráni jako laureáti Ceny Příběhů bezpráví.

Vzdejme čest obětem komunistického režimu a těm, kteří mu vzdorovali.
I díky nim žijeme v demokracii a jsme svobodní. 
Oslavme 30. výročí sametové revoluce.

Jen slavit ale nestačí.
Braňme demokracii. Právě teď.

 

Podívejte se na video i na Facebooku a prohlédněte si fotogalerii z akce.

 

Den Příběhů bezpráví

2018

Vzdejme poctu obětem komunismu a těm, kteří mu vzdorovali.
Braňme demokracii.
Právě teď.

Spolu se studenty jsme v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu symbolicky vypustili na Vltavu 248 papírových lampionů. Každý nešlo jméno jednoho popraveného z politických důvodů.

Podívejte se na video i na Facebooku a prohlédněte si fotogalerii z akce.

 

Proti ztrátě paměti

2017

V roce 2017 jsme děkovali těm, kteří se v minulosti zasadili o naši svobodu. Studenti předávali pamětníkům ve svém okolí pamětní medaile I díky vám jsme svobodni a též je nominovali na Cenu Příběhů bezpráví.

 
2016

V roce 2016 jsme kampaní upozorňovali na to, že sice slavíme 25. výročí odchodu posledního sovětského vojáka z Československa, ale že na území České republiky neustále operují ruské tajné služby a jsme vystaveni prokremelské propagandě. Připravili jsme tištěný informační bulletin s texty novinářů, kteří se vlivu Ruska v zahraničí věnují, a také fotografickou výstavu Konec přátelské pomoci zachycující příchod a odchod sovětských vojáků.

 
2015

V pátém ročníku jsme se zaměřili na aktuální téma, a sice na obsazení ukrajinského Krymu, a také připomínali obsazení Československa vojsky varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na Václavském náměstí proběhl happening s názvem U nás pomáhali ta(n)ky a byla zde po tři dny výtvarná instalace Okupační memento, která okupaci Československa a Krymu připomínala. Uspořádali jsme také debatu na téma paralel situace v Československu 1968 a Krymu 2014.

 
2014

Při čtvrtém ročníku jsme v Národním divadle uvedli film Případ Dr. Horáková a jako host vystoupil Jan Přeučil, jehož otec byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Studentský průvod pak opět zamířil k památníku na Újezdu. V paláci Lucerna jsme také instalovali výstavu Sliby versus realita, v pražských ulicích výtvarnou instalaci Komunismu bolí dodnes, uspořádali debatu s názvem Co o naší společnosti říká „causa Kundera“? a pokřtili knihu publicisty Adama Drdy Komunismu navzdory.

 
2013

V roce 2013 jsme jako dokument k připomenutí komunistického režimu vybrali film Ztráta paměti a připravili jsme také brožuru Proti ztrátě paměti – o komunistických časech. Nejvýraznější akcí bylo Tržiště paměti na Tylově náměstí v Praze, kam dorazilo množství pamětníků (např. Augustin Bubník, Hana Truncová, Věra Roubalová, Václav Malý), kteří vyprávěli své příběhy. K memorandu, shrnující smysl celé kampaně a odmítající komunistickou ideologii, se v průběhu června připojovaly stovky lidí.

 
2012

O rok později jsme pro studenty připravili projekci filmu Kousek nebe na Nové scéně Národního divadla a v kině Světozor, mladí lidé opět rozdávali stužky a památku komunistických obětí uctili minutou ticha na Václavském náměstí.

 
2011

První ročník proběhl v roce 2011. V Národním divadle jsme pro školy uspořádali projekci filmu Zítra se bude…, poté se studenti přesunuli k Památníku obětem komunismu na pražském Újezdě, kde drželi minutu ticha. Po celý den také v ulicích Prahy rozdávali symbolické stužky a v Lidových novinách vyšel jako speciální příloha komiksově zpracovaný příběh Milady Horákové.