Mediální lahůdka

Aktuální témata ze světa médií, která si podle našeho názoru zaslouží pozornost. Události zasazujeme do kontextu a nabízíme tipy do výuky. Jsme přesvědčeni, že i studenti ocení, když se budete v hodinách věnovat aktuálnímu společenskému dění.

Analýza sloganů v eurovolbách

Volby do Evropského parlamentu v roce 2019 umožnily prozkoumat podobu a trendy současného politického marketingu. Politické subjekty využívaly tehdy k oslovení voličů různé nástroje, mezi nimi i velkoplošné reklamní plochy nebo online bannery. Prezentace na těchto nosičích se vyznačuje tím, že vyžaduje vizuální atraktivitu a stručnost: musí zaujmout naši pozornost a předat rychle komunikované sdělení. Ani použité slogany nemohou být dlouhé...  

Více informací

Politici a média veřejné služby

Média veřejné služby se řídí jinou logikou než komerční média, jejich hlavním cílem není ekonomický zisk, nýbrž naplňování veřejného zájmu.  Část politiků je však obviňuje za zaujatosti a vede proti nim tvrdý boj. Jakými způsoby mohou fungování veřejnoprávních médií politici ovlivňovat? Vyzkoušejte s žáky připravenou aktivitu.

Více informací

Autorská práva na internetu: kontroverze ohledně projednávané evropské směrnice

Evropský parlament schválil v polovině září 2018 v prvním čtení kontroverzní směrnici, která chce zavést změny v přístupu k autorským dílům, na něž je odkazováno v prostředí internetu. Směrnice má kromě obhájců, kteří argumentují potřebou posílit práva autorů, také mnoho odpůrců, kteří hovoří o nebezpečí omezení svobody internetu.  

 

Více informací

Pravda z kolotoče II

Server Aeronet je jeden z českých alternativních zpravodajských webů. Není známé, kdo ho provozuje, ani kdo vytváří obsah webu. Nejaktivnější autor vystupuje pod pseudonymem Vedoucí Kolotoče. Reportéři ČT pátrali v roce 2018 po lidech v pozadí Aeronetu. Následně se pustili do investigativní činnosti s novináři týdeníku Respekt. Co vypátrali?

Více informací

Bezpečnost dat na Facebooku: Kauza Cambridge Analytica

Akcie Facebooku strmě poklesly, miliony lidí v USA zrušily svůj účet a zakladatel firmy Mark Zuckerberg se musel zodpovídal před senátory USA o tom, jak chrání data uživatelů Facebooku. Co se stalo? V březnu 2018 vyplulo na povrch, že britská poradenská společnost Cambridge Analytica získala skrze facebookovou aplikaci přístup k datům 87 milionů uživatelů a tyto údaje využila pro cílení kampaně Donalda Trumpa.  

Více informací

Titulní strany novin

Získáváme z různých médií stejné informace? Jaké zprávy jednotlivá média považují za nejdůležitější? U novin je to zpravidla snadněji pozorovatelné než u zpravodajských webů, proto jsme připravili aktivitu, v níž žáci porovnávají titulní stránky českých celostátních deníků.

Více informací

Nikdo nám nediktuje, o čem smíme psát

Velkou oblibu si v posledních letech získaly weby, které samy sebe označují jako alternativu k mainstreamovým, tradičním médiím. Ta jsou podle jejich názoru poplatná svým vlastníkům a také ekonomickým a politickým zájmům. Údajně zamlčují pravdu a cenzurují informace, které jsou jim nepohodlné. Sebe pak tzv. „alternativní weby“ označují za nezávislé informační zdroje odhalující nepříjemné pravdy.

Více informací

 

               Chci odebírat Bulletin