Mediální lahůdka

Aktuální témata ze světa médií, která si podle našeho názoru zaslouží pozornost. Události zasazujeme do kontextu a nabízíme tipy do výuky. Jsme přesvědčeni, že i studenti ocení, když se budete v hodinách věnovat aktuálnímu společenskému dění.

Analýza sloganů v eurovolbách

Volby do Evropského parlamentu v roce 2019 umožnily prozkoumat podobu a trendy současného politického marketingu. Politické subjekty využívaly tehdy k oslovení voličů různé nástroje, mezi nimi i velkoplošné reklamní plochy nebo online bannery. Prezentace na těchto nosičích se vyznačuje tím, že vyžaduje vizuální atraktivitu a stručnost: musí zaujmout naši pozornost a předat rychle komunikované sdělení. Ani použité slogany nemohou být dlouhé...  

Více informací

Politici a média veřejné služby

Média veřejné služby se řídí jinou logikou než komerční média, jejich hlavním cílem není ekonomický zisk, nýbrž naplňování veřejného zájmu.  Část politiků je však obviňuje za zaujatosti a vede proti nim tvrdý boj. Jakými způsoby mohou fungování veřejnoprávních médií politici ovlivňovat? Vyzkoušejte s žáky připravenou aktivitu.

Více informací

Autorská práva na internetu: kontroverze ohledně projednávané evropské směrnice

Evropský parlament schválil v polovině září 2018 v prvním čtení kontroverzní směrnici, která chce zavést změny v přístupu k autorským dílům, na něž je odkazováno v prostředí internetu. Směrnice má kromě obhájců, kteří argumentují potřebou posílit práva autorů, také mnoho odpůrců, kteří hovoří o nebezpečí omezení svobody internetu.  

 

Více informací

Pravda z kolotoče II

Server Aeronet je jeden z českých alternativních zpravodajských webů. Není známé, kdo ho provozuje, ani kdo vytváří obsah webu. Nejaktivnější autor vystupuje pod pseudonymem Vedoucí Kolotoče. Reportéři ČT pátrali v roce 2018 po lidech v pozadí Aeronetu. Následně se pustili do investigativní činnosti s novináři týdeníku Respekt. Co vypátrali?

Více informací

Bezpečnost dat na Facebooku: Kauza Cambridge Analytica

Akcie Facebooku strmě poklesly, miliony lidí v USA zrušily svůj účet a zakladatel firmy Mark Zuckerberg se musel zodpovídal před senátory USA o tom, jak chrání data uživatelů Facebooku. Co se stalo? V březnu 2018 vyplulo na povrch, že britská poradenská společnost Cambridge Analytica získala skrze facebookovou aplikaci přístup k datům 87 milionů uživatelů a tyto údaje využila pro cílení kampaně Donalda Trumpa.  

Více informací

Titulní strany novin

Získáváme z různých médií stejné informace? Jaké zprávy jednotlivá média považují za nejdůležitější? U novin je to zpravidla snadněji pozorovatelné než u zpravodajských webů, proto jsme připravili aktivitu, v níž žáci porovnávají titulní stránky českých celostátních deníků.

Více informací

Nikdo nám nediktuje, o čem smíme psát

Velkou oblibu si v posledních letech získaly weby, které samy sebe označují jako alternativu k mainstreamovým, tradičním médiím. Ta jsou podle jejich názoru poplatná svým vlastníkům a také ekonomickým a politickým zájmům. Údajně zamlčují pravdu a cenzurují informace, které jsou jim nepohodlné. Sebe pak tzv. „alternativní weby“ označují za nezávislé informační zdroje odhalující nepříjemné pravdy.

Více informací
Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.