Týdny mediálního vzdělávání 2020

Mediální gramotnost se vyplatí. To bylo hlavní motto čtvrtého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání (TMV), do kterého se mohli vedle učitelů zapojit i rodiče. Připravili jsme audiovizuální lekce, kvízy, seriály, e-cvičebnice, videa, online debaty a další aktivity. Vše dostupné v online podobě.

Co bylo součástí nabídky TMV 2020?

Podívejte se na nabídku online materiálů a aktivit, kterou jsme připravili pro čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání. Všechny materiály můžete i nadále využívat ve výuce.

MQposilovna

Nová e-cvičebnice s tematickým názvem MQposilovna obsahuje 10 tréninkových lekcí vhodných zejména pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a středoškoláky. Každá lekce začíná krátkým videem, na které navazuje několik úloh. E-cvičebnice je připravená tak, aby s ní žáci mohli pracovat zcela samostatně na počítači, tabletu či mobilu.

 

Zašlete žákům e-cvičebnici

 

Zábavné audiovizuální lekce Mediální gramotnost se vyplatí

Vykecávačka, Naivátor a Výhodný telefon – to jsou tři spoty, které poukazují až absurdní formou na některá rizika online prostředí. Ke spotům jsou připraveny výukové materiály. Lekce jsou určeny žákům II. stupně ZŠ a středoškolákům.

 

Podívejte se na lekce

 

Sada plakátů Mediální gramotnost se vyplatí

Připravili jsme sadu pestrobarevných plakátů, které hravou formou poskytují vhled do rizik online prostředí.

 

Prozkoumejte nové plakáty

Nový animovaný seriál V digitálním světě pro žáky I. stupně ZŠ

Přibližte dětem bezpečné chování ve světě „nul a jedniček“. Sympatičtí hrdinové seriálu Mína a Filip vysvětlují principy tvorby bezpečného hesla, rozebírají důvody rodičovské kontroly a upozorňují na nezbytnost ověřování informací. Seriál otevírá i problematická témata, jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu.

    
Všechny díly jsou ke zhlédnutí zde

 

Pořad Kovyho mediální ring 

Průvodce pořadem je youtuber Kovy, který přináší praktické tipy, jak se zorientovat v komplikovaném světě médií. V každém z pěti dílů si pokládá 5 klíčových otázek – KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ?, kterými posuzuje důvěryhodnost a účel jednotlivých mediálních sdělení. Pořad je určen žákům od 12 let.

 

Podívejte se zde

 

Vyzvěte žáky, ať si změří svou mediální gramotnost v MQtesteru

Webová aplikace MQtester hravou formou vzdělává v oblasti médií. Je určena široké veřejnosti i žákům – zejména na II. stupni ZŠ a také na SŠ.


Začněte zde

Podívejte se na záznamy online debat s novináři, které se letos uskutečnily.

Online debata „Média veřejné služby v době koronakrize“

Jak se připravuje zpravodajství v době koronavirové pandemie? Fungování veřejnoprávních médií vám přiblížili přímo profesionálové z praxe.

Hosté debaty byli Radka Matesová Marková (šéfredaktorka České tiskové kanceláře), Zdeněk Šámal, (ředitel zpravodajství a sportu České televize), Jan Pokorný (ředitel zpravodajství Českého rozhlasu). Debatu moderoval novinář Robert Břešťan, šéfredaktor investigativního serveru Hlídacípes.org.


Online rozhovor s Martinem Veselovským na téma "Povolání novinář - ptejte se toho, kdo se vždycky ptá".

Online rozhovor s Martinem Veselovským o tom, co všechno obnáší profese novináře. Rozhovor vedl Konstantin Sulimenko.


Jaké tištěné materiály školy obdržely

Školám jsme zasílali balíček následujících materiálů: 
Rodiče mohou využít našich online materiálů.

 

               Chci odebírat Bulletin

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.