Týdny mediálního vzdělávání 2020

Mediální gramotnost se vyplatí. To bylo hlavní motto čtvrtého ročníku Týdnů mediálního vzdělávání (TMV), do kterého se mohli vedle učitelů zapojit i rodiče. Připravili jsme audiovizuální lekce, kvízy, seriály, e-cvičebnice, videa, online debaty a další aktivity. Vše dostupné v online podobě.

Co bylo součástí nabídky TMV 2020?

Podívejte se na nabídku online materiálů a aktivit, kterou jsme připravili pro čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání. Všechny materiály můžete i nadále využívat ve výuce.

MQposilovna

Nová e-cvičebnice s tematickým názvem MQposilovna obsahuje 10 tréninkových lekcí vhodných zejména pro žáky 8. a 9. tříd základních škol a středoškoláky. Každá lekce začíná krátkým videem, na které navazuje několik úloh. E-cvičebnice je připravená tak, aby s ní žáci mohli pracovat zcela samostatně na počítači, tabletu či mobilu.

 

Zašlete žákům e-cvičebnici

 

Zábavné audiovizuální lekce Mediální gramotnost se vyplatí

Vykecávačka, Naivátor a Výhodný telefon – to jsou tři spoty, které poukazují až absurdní formou na některá rizika online prostředí. Ke spotům jsou připraveny výukové materiály. Lekce jsou určeny žákům II. stupně ZŠ a středoškolákům.

 

Podívejte se na lekce

 

Sada plakátů Mediální gramotnost se vyplatí

Připravili jsme sadu pestrobarevných plakátů, které hravou formou poskytují vhled do rizik online prostředí.

 

Prozkoumejte nové plakáty

Nový animovaný seriál V digitálním světě pro žáky I. stupně ZŠ

Přibližte dětem bezpečné chování ve světě „nul a jedniček“. Sympatičtí hrdinové seriálu Mína a Filip vysvětlují principy tvorby bezpečného hesla, rozebírají důvody rodičovské kontroly a upozorňují na nezbytnost ověřování informací. Seriál otevírá i problematická témata, jako jsou například projevy nenávisti a rizikového chování na internetu.

    
Všechny díly jsou ke zhlédnutí zde

 

Pořad Kovyho mediální ring 

Průvodce pořadem je youtuber Kovy, který přináší praktické tipy, jak se zorientovat v komplikovaném světě médií. V každém z pěti dílů si pokládá 5 klíčových otázek – KDO?, CO?, KOMU?, JAK? a PROČ?, kterými posuzuje důvěryhodnost a účel jednotlivých mediálních sdělení. Pořad je určen žákům od 12 let.

 

Podívejte se zde

 

Vyzvěte žáky, ať si změří svou mediální gramotnost v MQtesteru

Webová aplikace MQtester hravou formou vzdělává v oblasti médií. Je určena široké veřejnosti i žákům – zejména na II. stupni ZŠ a také na SŠ.


Začněte zde

Podívejte se na záznamy online debat s novináři, které se letos uskutečnily.

Online debata „Média veřejné služby v době koronakrize“

Jak se připravuje zpravodajství v době koronavirové pandemie? Fungování veřejnoprávních médií vám přiblížili přímo profesionálové z praxe.

Hosté debaty byli Radka Matesová Marková (šéfredaktorka České tiskové kanceláře), Zdeněk Šámal, (ředitel zpravodajství a sportu České televize), Jan Pokorný (ředitel zpravodajství Českého rozhlasu). Debatu moderoval novinář Robert Břešťan, šéfredaktor investigativního serveru Hlídacípes.org.


Online rozhovor s Martinem Veselovským na téma "Povolání novinář - ptejte se toho, kdo se vždycky ptá".

Online rozhovor s Martinem Veselovským o tom, co všechno obnáší profese novináře. Rozhovor vedl Konstantin Sulimenko.


Jaké tištěné materiály školy obdržely

Školám jsme zasílali balíček následujících materiálů: 
Rodiče mohou využít našich online materiálů.

Mé oblíbené filmy

Mějte své oblíbené filmy rychle po ruce

Novinkou na webu je „symbol srdíčka", který se objeví na Vašem profilu po přihlášení. Jde o funkci ukládání oblíbených lekcí ve vašem profilu. Případně si můžete dávat na seznam filmy, které chcete zhlédnout později.