Představujeme

Myslíme si, že když mají lidé stejné cíle, je dobré spolupracovat. V České republice je více organizací a projektů, které se věnují posilování informační a mediální gramotnosti. Představujeme subjekty, které jsou na poli mediálního vzdělávání aktivní, a s nimiž můžete spolupracovat. 

Hlídací Pes

Portál HlídacíPes.org není klasickým zpravodajským serverem. Soustředí se na investigativní žurnalistiku, hlavním tématem článků a reportáží je často zneužívání moci. Podívejte se na spot, kterým se web prezentuje.

Více informací

Prague Security Studies Institute

Nezisková nevládní organizace Prague Security Studies Institute (PSSI)  analyzuje vznikající hrozby (ekonomické, energetické i geopolitické), které by mohly ohrozit stabilitu v zemích postkomunistického bloku, a doporučuje strategie jejich řešení. V oblastech bezpečnosti nabízí vzdělávací programy.

Více informací

Manipulátoři.cz

Publicistický web Manipulátoři.cz přináší články a studie z oblasti politického marketingu, public relations a komunikačních strategií, s přesahem do dalších společenských věd. Jedním z témat, kterým se věnuje,  je problematika  nepravdivých zpráv.  Vysvětlují,  jak vznikají, jakými kanály se šíří a proč se jim daří působit přesvědčivě.

Více informací

Fórum pro prožitkové vzdělávání

Jak přivést žáky k tomu, aby chápali, jaké dopady má kyberšikana pro oběti? Nebo k tomu, aby si uvědomovali důležitost ochrany lidských práv? Fórum pro prožitkové vzdělávání nabízí základním a středním školám interaktivní divadelní představení zaměřená na prevenci sociálně problematických jevů.

Více informací

Seznam se bezpečně

Internet nabízí mnoho příležitostí, ale také rizik. V roce 2007 jedna patnáctiletá dívka kvůli úniku svých nahých fotek spáchala sebevraždu. Aby se podobné případy nestávaly, založila společnost Seznam.cz projekt Seznam se bezpečně, který se už desátým rokem tématu internetové bezpečnosti aktivně věnuje.

Více informací

Zapojte do výuky sci-fi filmy

Projekt 100 usiluje o podporu filmové výchovy. Školy mohou promítnout jeden z pěti filmů, ke každému z nich jsou nachystány metodické materiály. Texty pro pedagogy vás uvedou do historicko-společenského kontextu daného filmu a v pracovních listech pro studenty najdete i praktická edukativní cvičení.

Více informací

HOAX.cz

Cílem serveru HOAX.cz je upozorňovat na hoaxy a internetové podvody. Za tímto účelem zveřejňuje jejich aktualizovanou databázi, v níž si můžete podezřelé e-maily a lavinovitě zprávy sdílené na sociálních sítích ověřit. Dále na webu najdete rubriky PHISHING, LOTERIE, SCAM419, MALWARE a ŘETĚZOVÉ E-MAILY, v nichž se dočtete více o těchto specifických druzích internetových podvodů.

Více informací

Demagog.cz

Demagog.cz se zabývá ověřováním pravdivosti faktických vyjádření politiků. V jednotlivých tvrzeních ověřuje zmíněná čísla a data, kontroluje také, zda politici informují pravdivě o svých minulých činech (když například tvrdí, že hlasovali pro nějaký zákon).

Více informací

 

               Chci odebírat Bulletin

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.