Novináři a mediální odborníci - 2017

O mediálních tématech s žáky a studenty debatovali lidé, kteří se ve světě médií dennodenně pohybují - více než čtyři desítky zkušených novinářů a renomovaných mediálních odborníků. Jejich seznam najdete níže. 

Záleží na pravdě?

Podívejte se na videomedailonky šesti známých novinářů, kteří se do Týdnů mediálního vzdělávání zapojili. Dovíte se, co je k tomu vedlo a jak vnímají mediální vzdělávání. 


     


 

Seznam zapojených novinářů a mediálních odborníků

V prvním ročníku Týdnů mediálního vzdělávání jsme školám zprostředkovávali debaty s následujícími hosty:

Petr Albrecht

Editor zpravodajství a sociálních sítí České televize v Brně. Novinařinou žije už od základní školy. Začínal v Právu a v Lidových novinách, vyzkoušel si i funkci tiskového mluvčího. Vyučuje na Masarykově univerzitě.

Více informací

Daniel Anýž

Komentátor Hospodářských novin a redaktor Aktuálně.cz. Původně pracoval v Respektu a Newsweeku. Zabývá se primárně americkou politikou.

Více informací

Vojtěch Berger

Člen zahraniční redakce Českého rozhlasu od roku 2005. Čtyři roky byl zpravodajem na Slovensku a v Rakousku.

Více informací

Martin Biben

Reportér Hospodářských novin a Aktuálně.cz. Zabývá se mimo jiné tematikou lidských práv, dopravy, armády a životního prostředí.

Více informací

Tomáš Brolík

Pro Respekt začal pracovat na konci roku 2012 – své aktuální nadřízené ale ještě jako student „obtěžoval“ už o pět let dříve. Píše do rubriky Fokus. O všem, co ho zaujme – nejčastěji o politice a ekonomice, někdy také o životním prostředí.

Více informací

Robert Břešťan

Šéfredaktor webového portálu Hlidacipes.org, který je projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Ve své novinářské kariéře působil střídavě v tištěných médiích a v rozhlasovém vysílání.

Více informací

Robert Čásenský

Novinář a komentátor, šéfredaktor a majitel reportážně-investigativního magazínu Reportér. Ze čtyřiceti let života strávil zhruba polovinu prací v různých tištěných médiích.

Více informací

Lukáš Dolanský

Reportér, novinář a moderátor, který v České televizi moderuje pořad Události, komentáře. V současnosti je vedoucím domácího zpravodajství České televize.

Více informací

Libor Dvořák

Novinář a komentátor Českého rozhlasu Plus a překladatel z ruštiny, který se dlouhodobě zaměřuje na oblast Ruska a přilehlých postsovětských regionů. Pro ČRo Plus moderuje pořad Den podle... s hosty ve studiu o nejdůležitějších událostech dne i tématech, která dlouhodobě ovlivňují náš život.

Více informací

Martin Ehl

Šéf zahraniční rubriky Hospodářských novin, politolog a bloger v angličtině a polštině. Zabývá se zejména střední Evropou a bezpečností. Jako reportér objel Latinskou Ameriku, Španělsko a Spojené státy, jeho doménou je ovšem střední Evropa, Pobaltí a Balkán.

Více informací

Martin Fendrych

Novinář a spisovatel. V současnosti je komentátorem na Aktuálně.cz. Po roce 1989 působil jako náměstek ministra vnitra. Poté byl redaktorem týdeníku Respekt, kde v roce 1998 krátce zastával funkci šéfredaktora.

Více informací

Tomáš Feřtek

Dramaturg a scenárista na volné noze pracující pro Českou televizi a souběžně jako mediální konzultant a tiskový mluvčí EDUin o. p. s.

Více informací

Ondřej Houska

Redaktor zahraniční redakce Hospodářských novin a špičkový expert na evropskou politiku a ekonomiku, evropským tématům se věnuje dlouhodobě.

Více informací

Marek Hudema

Redaktor zahraniční rubriky Hospodářských novin, kde píše zejména o Blízkém východě, muslimském světě a Asii. Kromě toho se věnuje Evropské unii, v posledních letech především problémům eurozóny.

 
Více informací

Karel Hvížďala

Novinář a spisovatel. Je autorem řady knih rozhovorů s předními osobnostmi našeho politického a kulturního života (Václav Havel, Karel Schwarzenberg, Václav Bělohradský aj.). Dále pak knih rozhovorů a esejů o žurnalistice Moc a nemoc médií a Jak myslet média.

 
Více informací

Jiří Chrást

Zkušený novinář s téměř třicetiletou praxí. Pracuje v ČTK, kde je ředitelem Akademie ČTK. Vzděláním je filolog a pedagog, má bohaté lektorské zkušenosti, přednáší v češtině a angličtině.

Více informací

Michal Kaderka

Nezávislý analytik, PR a marketingový specialista byl původně učitelem dějepisu a občanské výchovy a ZSV.

Více informací

Bob Kartous

Na téma vzdělávání publikuje v českých médiích (Hospodářské noviny, Lidové noviny, MF Dnes, Literární noviny, Britské listy, Rodina a škola).

 
Více informací

Martin Kříž

Vystudoval VŠE v Praze a sinologii, překladatelství-tlumočnictví na FF Univerzity Karlovy. Část studií absolvoval v Pekingu a přímo z Číny pracoval pro jako externí zpravodaj pro Českou televizi a novinář a zahraniční korespondent pro Český rozhlas a BBC.

Více informací

Jiří Kubík

Zástupce šéfredaktora zpravodajství portálu Seznam.cz. Předtím strávil rok a půl ve vydavatelství Economia jako šéfredaktor sdíleného obsahu

Více informací

Filip Láb

Doc. MgA. Filip Láb, Ph.D. působí na katedře žurnalistiky Institutu komunikačních studií a žurnalistiky (IKSŽ) Fakulty sociálních věd UK v Praze, kde je od prosince roku 2010 také proděkanem pro PR.

Více informací

Tomáš Lindner

Vede zahraniční oddělení v týdeníku Respekt. Nejraději píše o Německu, subsaharské Africe a vztahu bohatých a chudých zemí. Baví ho zvláště psaní dlouhých reportáží a rozhovory se zahraničními odborníky, kteří přinášejí hlubší pohled na světové dění.

Více informací

Jan Lipold

Šéfkomentátor serveru Aktuálně.cz. Novinářem je od roku 1991, kdy postupně pracoval v redakcích ČTK, MF Dnes, Týdne, Hospodářských novin, Instinktu a od ledna 2010 je v Aktuálně.cz.

Více informací

Robert Malecký

Redaktor webu HlídacíPes.org. Novinařině se věnuje od roku 1998, působil jako redaktor Svobodného slova, vedl redakci Deníku Litoměřicka, domácímu zpravodajství se věnoval v Nedělním světě a Lidových novinách.

Více informací

Alexandr Mitrofanov

Novinář, komentátor, publicista a překladatel z ruštiny. Od roku 1992 až do současnosti píše pro deník Právo. Za své politické komentáře získal Cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2014.

Více informací

Michal Musil

Editor magazínu Reportér. Zabývá se českou i zahraniční politikou. Občas přednáší o médiích.

Více informací

Alice Němcová Tejkalová

PhDr. Alice Němcová Tejkalová, PhD. působí na katedře žurnalistiky IKSŽ. Je také členkou Kolegia rektora UK v Praze. Zabývá se sportovní žurnalistikou, mediálním zpracováním menšinových témat a společně s doc. Lábem analýzou stavu žurnalistiky v mezinárodním projektu Worlds of Journalism Study.

Více informací

Ondřej Neumann

Spoluzakladatel Ústavu nezávislé žurnalistiky a jeho webového projektu, serveru Hlidacipes.org. Pracoval jako zástupce šéfredaktora časopisu Týden.

Více informací

Tomáš Němeček

Novinář, právník a spisovatel. Zhruba dvacet let strávil na vedoucích pozicích v českých tištěných médiích. Po žurnalistice vystudoval ještě práva a této kombinaci zasvětil celou svou dosavadní kariéru.

Více informací

Martin Novák

V současnosti pracuje jako reportér zahraniční rubriky na Aktuálně.cz. Napsal knihu Džihád proti Kremlu: Sovětská válka v Afghánistánu a zrod Al-Káidy, za kterou dostal Cenu Miroslava Ivanova pro nejlepší českou knihu literatury faktu za rok 2008.

Více informací

Roman Ondrůj

Šéfredaktor regionálního zpravodajství ČT. V letech 1992 až 1996 působil jako zprávař Českého rozhlasu Brno. Po stáži v Moskvě se stal redaktorem v Televizním studiu Brno, později tam pracoval jako editor Jihomoravského večerníku.

Více informací

Josef Pazderka

Vedoucí zahraničního oddělení a zástupce šéfredaktora webu Aktuálně.cz. Předtím působil v České televizi jako zahraniční zpravodaj – v letech 2006 až 2010 v Rusku a v letech 2012 až 2016 v Polsku (informoval i o dění v Pobaltí, Bělorusku a na Ukrajině). Je trojnásobným držitelem ocenění Novinářská cena.

Více informací

Nikita Poljakov

Zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Předtím působil jako vedoucí byznysového týmu.

Více informací

Veronika Sedláčková

Novinářka a moderátorka. Od roku 2011 pracuje v Českém rozhlase, kde připravuje živé rozhovory v publicistických pořadech Radiožurnálu. V těchto pořadech musí mnohdy rozebírat nepříjemná či kontroverzní témata, profesionalita jí v tom pomáhá. „Když jsme u mikrofonu, tak si neberu věci osobně.“

Více informací

Ján Simkanič

Novinář a publicista. V současnosti je výkonným ředitelem společnosti Internet Info, s. r. o. Věnuje se marketingu, internetovému prostředí, médiím a příležitostnému moderování odborných a společenských akcí.

Více informací

Sabina Slonková

Šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz. Získala řadu ocenění za své dlouholeté systematické působení v oblasti investigativní žurnalistiky. Ve svých reportážích se zaměřuje na témata korupce, klientelismu a financování politických stran.

Více informací

Ondřej Soukup

Redaktor zahraničního zpravodajství Hospodářských novin. Přes původní předsevzetí se již téměř dvacet let zabývá Ruskem a dalšími postsovětskými státy, posledních sedm let v dresu Hospodářských novin, kde byl mimo jiné dva roky moskevským dopisovatelem.

Více informací

Jaroslav Spurný

Jeden ze zakladatelů týdeníku Respekt. Od počátku se věnuje investigativní žurnalistice. Pro Respekt napsal za dvacet pět let kolem patnácti set článků.

Více informací

Lea Surovcová

Reportérka domácí redakce České televize a moderátorka pořadu Dobré ráno. Hlavní témata, kterými se zabývá, jsou sociální problematika, menšiny a zdravotnictví. Velmi často přináší zpravodajství z různých demonstrací. Být v terénu je pro ni jedna z největších zkušeností.

Více informací

Ivana Svobodová

Novinářka, v Respektu pracuje od září 2010, věnuje se zejména politickým tématům.

Více informací

Marek Šálek

Reportér a editor webu magazínu Reportér. Má na starosti web a sociální sítě, nejvíc času tráví redigováním textů externích autorů. Když píše, tak obvykle do rubriky České počiny. Dříve se hodně věnoval životnímu prostředí.

Více informací

Jindřich Šídlo

Novinář, redaktor a politický komentátor. V současnosti pracuje jako šéfreportér pro redakci videozpravodajství na portálu Seznam Zprávy. Za svou žurnalistickou práci zaměřenou na oblast lidských práv, získal v roce 2007 novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky.

Více informací

Erik Tabery

Šéfredaktor týdeníku Respekt. Píše zejména politické komentáře. V roce 2003 obdržel za komentáře cenu pro žurnalisty do 33 let Novinářská křepelka. V únoru 2009 pak získal Cenu Ferdinanda Peroutky a o dva roky později i Novinářskou cenu.

Více informací

Pavel Tomášek

Šéfredaktor Aktuálně.cz. Na podzim 2005 patřil ke skupině novinářů, která založila Aktuálně.cz jako první ryze onlinový český deník. Během prvního roku vedl zahraniční rubriku.

Více informací

Jakub Unger

Šéfredaktor zpravodajství na portálu Seznam.cz. Před příchodem do Seznam.cz působil ve vedení Centrum, Economia, Mafra. Pomáhal rozjet Aktuálně.cz, deník Insider, Pražský deník či Neovlivní.cz. Takže asi nepřekvapí, že má rád zprávy.

Více informací

Jan Urban

Bývalý disident, od roku 1987 přispíval do tehdy ještě nelegálních Lidových novin. Později psal o válkách ve Střední Americe a bývalé Jugoslávii. Natočil dva dokumentární filmy, napsal pět knih a jednu rozhlasovou hru.

Více informací

Petr Vizina

Novinář, kulturní komentátor a hudebník byl členem redakcí Lidových a Hospodářských novin. V současné době je vedoucím kulturní redakce zpravodajství České televize.

Více informací

Marek Wollner

Investigativní novinář a spisovatel. Je šéfredaktorem reportážní publicistiky ČT, kam vedle Reportérů ČT patří ještě pořady 168 hodin a Černé ovce. V únoru 2016 získal Cenu Ferdinanda Peroutky.

Více informací
Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.