Tipy do výuky

Prostřednictvím filmů a vzdělávacích aktivit získejte informace o aktuálních tématech v širších souvislostech, diskutujte o nich s žáky a naučte je, jak obhájit vlastní názor i vnímat názory ostatních.

Média v nedemokratických režimech

Jak nedemokratické režimy omezují svobodu projevu? Co je cenzura?  Zde najdete výběr zpracovaných aktivit, které k těmto tématům nabízí portál JSNS.CZ.  Můžete si vybrat z aktivit týkajících se sametové revoluce, komunistické propagandy nebo aktuální politické situace v Bělorusku. 

Více informací

Kdo trolí Ameriku

 „Co chtějí Američani číst, to píšu,“ říká jeden z autorů lživých článků, které se na internetu šířily před americkými prezidentskými volbami. Publikuje je z Makedonie.  Nová audiovizuální lekce se zamýšlí nad tím, jaké mohou mít fake news reálné důsledky.

Více informací

Proč zabili své sousedy

V roce 1994 propukl ve Rwandě občanský konflikt, jehož výsledkem bylo zavraždění osmi set tisíc Tutsiů, příslušníků zdejší etnické menšiny. Tato audiovizuální lekce  ukazuje, jak přispěla k eskalaci nenávisti vedoucí ke genocidě oblíbená rozhlasová stanice.

Více informací

Nic se neodpouští

Útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015 otřásl Evropou. Nová audiovizuální lekce nás seznamuje s jednou z novinářek, která v ní pracovala. Na rozdíl od svých kolegů měla štěstí, že přežila. Lekce otevírá téma svobody projevu. 

Více informací

Rádio Kobání

Jakou roli mohou hrát média ve válečných konfliktech? Nová audiovizuální lekce  nás seznamuje se středoškolačkou Dilovan a rozhlasovou stanicí Rádio Kobání, kterou mladá dívka kurdského původu založila v sutinách svého rodného syrského města.

Více informací

Mimořádná zpráva

Kolik času zabere zpracovat událost, která bude jednou z hlavních zpráv dne? Co všechno  práce novináře obnáší? A jak se liší postupy práce ve veřejnoprávní České televizi a soukromém tištěném a digitálním médiu?  Nová audiovizuální lekce nás nechává nahlédnout do zákulisí dvou redakcí. 

Více informací

Ve skutečném životě

Internet poskytuje zdání anonymity. Napsat někomu nenávistný komentář na Facebooku je tak mnohem snazší než mu říct podobnou věc do očí.  Nová audiovizuální lekce poukazuje na tento rozpor a nadhazuje otázku: Neměla by pravidla slušného chování platit na internetu stejně jako v normálním životě?

Více informací

Masterplan

Experti se shodují, že válečné konflikty se mění. Místo otevřených střetů hrají stále větší úlohu hybridní informační války.  Tato audiovizuální lekce ukazuje, jak se Rusko snaží prosazovat své mocenské zájmy v Pobaltí.  

Více informací

Holka z Instagramu

Sociální sítě jsou pro  žáky hlavním komunikačním prostředkem i zdrojem informací. Mohou sloužit také jako prostor k seberealizaci.  Tato audiovizuální lekce představuje patnáctiletou Annegienne,  která tráví většina volného času na Instagramu. Jaká jí přináší do života pozitiva a negativa? 

Více informací

Kyberdžihád

V posledních letech se teroristické organizace v čele s tzv. Islámským státem zdokonalily nejen v páchání útoků, ale i jako vypravěči. V této audiovizuální lekci můžete prozkoumat, jaké prostředky a techniky jejich propaganda využívá.

Více informací

Nic než lži

V poslední době se zejména na sociálních sítích objevuje mnoho lží, polopravd a konspiračních teorií.  Tato audiovizuální lekce se zaměřuje na problematiku falešných zpráv (fake news). Ukazuje, jak vznikají, šíří se a jak s nimi lze bojovat. 

Více informací

Asociální síť

Jaké to je čelit na sociálních sítích záplavě nenávistných vzkazů? Kam až jsou schopni takzvaní internetoví trollové zajít? V této audiovizuální lekci poznáte několik konkrétních příběhů lidí, kteří to zažili - jak na straně agresorů, tak na straně obětí.

Více informací

Nenávist na internetu

Lidé v anonymním prostředí sociálních sítí snadno ztrácí zábrany a ventilují vlastní frustrace. Vulgární nadávky i drsné výhrůžky se mnohem snadněji píší, než říkají. Tato audiovizuální lekce ukazuje, jak mohou slova zraňovat. 

Více informací

Krym, návrat do vlasti

Dezinformace jsou v rozporu s fakty. Jejich cílem je přesvědčit ostatní, že je něco jinak, nebo v nich vyvolat pocit, že pravdu nelze zjistit. Tato audiovizuální lekce ukazuje, jak mohou dezinformace vytvářet a posilovat vysoce postavení politici.  

Více informací

 

               Chci odebírat Bulletin

Výuka s umělou inteligencí

Objevujte se svými žáky svět umělé inteligence


Vyzkoušejte naše nové aktivity do hodin využívající AI chatboty. A pokud je pro vás AI nové téma, nachystali jsme pro vás také manuál Krok za krokem k výuce s umělou inteligencí, díky kterému můžete začít zapojovat AI do výuky vlastním tempem.